Listwa - pasek

sobota, 7 lutego 2015

Rajd Lipawy - dzień pierwszy

Rajd Lipawy jest drugą rundą cyklu ERC. Po poprzednim zwycięstwie w Rajdzie Janner Kajetan Kajetanowicz będzie bronił prowadzenia w klasyfikacji generalnej.

Rajd Lipawy dla Kajetana Kajetanowicza i Jarosława Barana zaczął się bardzo dobrze. Odcinek kwalifikacyjny ukończyli z trzecim czasem ze stratą 1,5 sekundy do zwycięzcy, Aleksieja Łukaniuka. Jako pozycję startową wybrali trzynastą pozycję.
Warto zauważyć, że w Rajdzie Lipawy załoga Lotos Rally Team nie jest jedyną polską załogą. W rajdzie bierze udział polskich załog:
  • Sławomir Ogryzek / Jakub Wróbel ( Peugeot 208 R2, 37. pozycja),
  • Grzegorz Sikorski / Michał Jurgała (Honda Civic Type R, 40. pozycja).

OS1 - 16,14 km

Pierwszy odcinek wygrała rosyjsko-ukraińska załoga, czyli Aleksiej Łukjaniuk / Evgen Chervronenko z czasem 9:15.6. Z drugim czasem zameldował się Craig Breen tracąc jedynie 0,7 sekundy, natomiast Kajetan Kajetanowicz stracił do lidera 10,7 s. "Bardzo ciężko. To dobry odcinek na początek dnia. Bardzo ślisko, ciężko utrzymać się na linii przejazdu." - mówił na mecie Kajto.
W ERC2 liderem odcinka została estońska załoga Plangi / Sarapuu. Na drugim miejscu odcinek ukończyła załoga Butvilas / Heller (+20,9 ekundy do lidera), na piątym Kabaciński / Dachowski, na ósmym Kasperczyk / Syty.
W ERC3 Aron Domżała był na 9. pozycji, Aleks Zawada - 10., Wojciech Chuchała - 11., Sebastian Ogryzek - 17., Grzegorz Sikorski - 20.
Odcinka nie ukończył m.in. Jonathan Hirschi po tym jak wypadł na prawym zakręcie.

OS2 - 36,97 km

Z trasy wypada zwycięzca pierwszego odcinka - Aleksiej Łukjaniuk, na szczęście nic groźnego się nie wydarzyło. Zwycięzcą odcinka został Craig Breen z czasem 20:35.6. "Odcinek jest bardzo, bardzo trudny" - mówił Irlandczyk na mecie.
Z drugim czasem na mecie zameldowała się załoga Kajetanowicz / Baran ze stratą 8,9 sek. "To był idealny odcinek. Droga była miejscami zupełnie biała, trudno było ją dostrzec. Zmieniliśmy setup, jest nieco lepiej" powiedział Kajto na mecie odcinka. W klasyfikacji generalnej Kajto wskoczył na 2. miejsce, ma 18,9 sekundy straty do Craiga Breena.
Lider ERC2, Siim Plangi ukończył odcinek z trzecim czasem wśród wszystkich aut.

Tak wypadł Aleksiej Łukjaniuk:

OS3 - 7,91 km

Kolejne oesowe zwycięstwo Craiga Breena, z drugim czasem linię mety przekroczył Kajetan Kajetanowicz. Strata do Irlandczyka wynosiła 2,1 sekundy. "Świetny odcinek, czas jest OK. Pierwsza część odcinka była kręta, ostatnia partia była naprawdę szybka. Na jednym z zakrętów zawadziliśmy zaspę śnieżną." - mówił Kajto na mecie. Dzięki swojej dobrej jeździe Polak zapewnił sobie tytuł ERC Ice Master. Warto przypomnieć, że w zeszłym roku tytuł ten otrzymał Robert Kubica.
Na trzecim miejscu ponownie był Siim Plangi, który dzięki swojemu dobremu tempu zachował pierwszą pozycję w ERC2. "Jadę swoim tempem, nie cisnę" - powiedział Estończyk po pierwszej pętli.
W ERC2 na trzecim miejscu uplasowała się litewsko-polska załoga Subaru Poland Rally Team, Butvilas / Heller (+12,1 sek straty do lidera), co daje im drugą pozycję w klasyfikacji generalnej po pierwszej pętli. Z szóstym czasem na trzecim odcinku specjalnym zameldował się Łukasz Kabaciński (w klasyfikacji ERC2 na piątym miejscu), na siódmym Tomasz Kasperczyk (8. miejsce w klasyfikacji).
W ERC3 najwyżej z Polaków na OS3 był Aron Domżała (6. miejsce na odcinku, 6. w generalce). Na ósmej pozycji odcinek ukończył Aleks Zawada (11. miejsce w klasyfikacji generalnej), a Wojciech Chuchała zameldował się z 10. czasem (8. miejsce w klasyfikacji generalnej). Grzegorz Dachowski był na 16. pozycji na odcinku (16. miejsce w generalce), na mecie wypowiedział się krótko: "Jest OK. Chcemy dojechać do mety".
Z problemami odcinek ukończył Sławomir Ogryzek - już na jego początku przebił prawą przednią oponę (17. miejsce na odcinku, 15. w generalce).

Kajto przed startem drugiej pętli - fot. FIA ERC

OS4 - 36,97 km

Na pierwszych trzech miejscach po raz kolejny Craig Breen, Kajetan Kajetanowicz i Siim Plangi. Każdy z kierowców mówił to samo - warunki były ciężkie, na odcinku padał śnieg. Craig Breen na mecie narzekał na dolne światła, które bardziej przeszkadzały niż pomagały w jeździe co chwilę włączając się i wyłączając się. W klasyfikacji generalnej powiększył przewagę nad Lotos Rally Team do 22,6 sekundy.
Reszta Polaków ukończyła odcinek, jedynie na problemy z autem uskarżali się Tomasz Kasperczyk (problem z wspomaganiem kierownicy) i Aron domżała (przebita opona).

OS5 - 16,14 km

Odcinek ten nie okazał się szczęśliwy dla Kajetana Kajetanowicza i Jarosława Barana. Polska załoga wypadła z trasy na 5-6 kilometrze, na ciasnym lewym zakręcie tuż za hopką.
Craig Breen wygrał kolejny odcinek i to on jest liderem po pierwszym dniu Rajdu Lipawa. Po wypadnięciu z trasy załogi Lotos Rally Team na drugie miejsce w klasyfikacji generalnej wskoczył Siim Plangi (2. czas OS4), na trzecim miejscu jest załoga Butvilas / Heller (4. czas na OS4).
W ERC2 w klasyfikacji generalnej liderem jest Estończyk Siim Plangii, na drugim miejscu jest wyżej wymieniona załoga Butvilas / Heller (+2:41.1 starty do lidera). Łukasz Kabaciński traci 7 minut i 27 sekund do Estończyka.
W klasie ERC3 w klasyfikacji generalnej prowadzi Szwed Emil Bergkvist. Na siódmym miejscu jest Wojciech Chuchała, dalej Aleks Zawada - 9., Aron Domżała - 10., Sebastian Ogryzek - 13., Grzegorz Jurchała - 14.
Z powodu awarii wspomagania kierownicy dnia nie ukończył również Tomasz Kasperczyk. Podobnie jak Kajetan Kajetanowicz, wróci jutro na trasę Rajdu Lipawy w systemie Rally2.

Tak cały dzień podsumował Aleks Zawada: KLIKNIJ