Listwa - pasek

wtorek, 14 marca 2017

Rajd Meksyku 2017: Szczęście Meeke'a, nowy lider klasyfikacji

Rajd Meksyku zagwarantował nam emocje do ostatnich metrów. W trzeciej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata zwyciężył Kris Meeke, dla którego pomimo sporej przewagi triumf był rzeczą niepewną.

To pierwsza wygrana dla zespołu Citroëna. Załoga Kris Meeke/Paul Nagle zwyciężyła w rajdzie, pokonując zeszłorocznego Mistrza Świata o 13,8 sekundy, pomimo że Brytyjczyk wypadł z trasy na ostatnim odcinku specjalnym. Jest to czwarta wygrana Krisa Meeke'a w WRC. Dodatkowo, w każdej z trzech rund mistrzostw mieliśmy innego zwycięzcę rajdu, co zdarza się bardzo rzadko.

- Zaraz za hopą podbiło nas. Jestem farciarzem. To jeden ze sposobów w jaki można zakończyć przedwcześnie rajd, nie był on potrzebny - mówił o swoim błędzie Meeke na mecie Rajdu Meksyku.

Podium klasyfikacji generalnej praktycznie nie zmieniało się od końcówki pierwszego dnia rajdu. Na drugim miejscu imprezę ukończyła francuska załoga Forda - Sebastien Ogier/Julien Ingrassia, która straciła do lidera 13,8 sekundy. Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy duet z ekipy Hyundaia. Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul stracili 59,7 sekundy do zwycięzcy. Dodatkowe punkty Belgijska załoga zdobyła wygrywając Power Stage.

Sebastien Ogier / Julien Ingrassia - Ford Fiesta '17 WRC
Zaraz za podium rajd ukończył Ott Tanak, który w pierwszym dniu imprezy zmagał się z wysoką temperaturą wody i przegrzewającymi się amortyzatorami. Całe szczęście, pomimo problemów, drugiej załodze Forda udało się pojawić na mecie ostatniego odcinka dnia. Dobry rezultat Estończyka pomógł w umocnieniu pozycji M-Sportu na czele klasyfikacji zespołowej.

Na piątym miejscu rywalizację ukończyli Hayden Paddon oraz John Kennard. Załoga Hyundaia straciła do zwycięzcy niewiele ponad 3,5 minuty. Po rajdzie nowozelandzki kierowca ogłosił, że po Rajdzie Finlandii kończy współpracę ze swoim aktualnym pilotem, z którym współpracował przez 12 lat.

Kris Meeke / Paul Nagle - Citroën C3 WRC

Siódmą lokatę zajął były duet Volkswagena - Jari-Matti Latvala/Miikka Antilla, który w klasyfikacji generalnej uplasował się ze stratą wynoszącą 4:40,3 min.

Dziesiątkę zamknęli kolejno Hanninen/Lindstrom (+5:06,2), Sordo/Marti (+5:22,7), Evans/Barritt (+8:41,8) oraz najszybsza załoga klasy WRC2 - Tidemand/Andersson (+10:51,9).

Po Rajdzie Meksyku zmianie uległa klasyfikacja sezonu. Na jej czele widnieje teraz Sebastien Ogier z dorobkiem 66 punktów. Jari-Matti Latvalą spadł na drugą lokatę (58 punktów). Trzecią pozycję zajmuje Ott Tanak (48 punktów).

Na kolejną rundę Rajdowych Mistrzostw Świata nie będziemy czekać długo. Rajd Korsyki odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia. Na relację z niego, jak również z targów Poznań Motor Show, mających miejsce w tym samym terminie, zapraszamy na fanpage MotoReporter oraz na motoreporter24.blogspot.com.