Listwa - pasek

poniedziałek, 31 lipca 2017

Rajd Finlandii 2017: Pierwsza wygrana w WRC na własnej ziemi

Był to prawie perfekcyjny rajd dla ekipy Toyoty. Dziewiąta runda Rajdowych Mistrzostw Świata należała do fińskiej załogi Esapekka Lappi / Janne Ferm. Drugą pozycję zajęli Elfyn Evans i Daniel Barritt. Na najniższym stopniu podium, tracąc jedynie 0,3 sekundy do brytyjskiej załogi M-Sportu, stanął Fin Juho Hanninen. Tuż za podium był Teemu Suninen, dla którego był to drugi występ w samochodzie klasy WRC.

Esappekka Lappi wykorzystując awarię Jariego-Matti Latvali zanotował pierwszą wygraną w WRC. W Toyocie byłego kierowcy ekipy Toyoty w sobotę na drugim przejeździe Ouniinpohji doszło do awarii i stracił on szansę na zwycięstwo w Rajdzie Finlandii. Latvala wrócił na trasy w niedzielę i na Power Stage'u zanotował czwarty czas.

Niewątpliwie był to udany rajd dla Juho Hanninena (+36.3). Przez cały czas prezentował dobre tempo i w klasyfikacji generalnej jego czas oscylował w okolicach podium. Po OS24 był na drugiej pozycji, jednak stracił ją na Power Stage'u i ostatecznie ukończył rajd na trzecim miejscu, tracąc 0,3 sekundy do Elfyna Evansa. Jest to pierwsze podium w WRC w karierze Hanninena, do tego wywalczone na własnej ziemi, przed swoimi kibicami.

Sporym zaskoczeniem okazał się także Teemu Suninen (+1:01.5), którego widzieliśmy po raz drugi w aucie WRC. W Rajdzie Finlandii wystartował ponownie w prywatnym samochodzie. W większości prezentował dobre tempo i plasował się wysoko w stawce. Na OS24 miał przygodę, przez którą stracił na próbie około pół minuty i spadł z drugiej pozycji na czwartą. Nagranie tej sytuacji możecie zobaczyć poniżej. Ostatecznie Fin ukończył rajd zaraz za podium. Warto przypomnieć, że po raz pierwszy Teemu Suninen zaprezentował się w WRC podczas Rajdu Polski, który ukończył na 6. pozycji.

Thierry Neuville, główny rywal Sebastiena Ogiera w walce o tytuł mistrza, ukończył rajd na 6 pozycji, ze stratą 1:33.1 i zrównał się tym samym w klasyfikacji generalnej WRC z liderującym dotąd Francuzem.

Niestety kilku zawodnikom tegoroczny Rajd Finlandii kojarzyć się będzie przede wszystkim z wielkim pechem. Sebastien Ogier bardzo szybko, bo już drugiego dnia, zakończył rywalizację w rajdzie. Po hopie na lądowaniu uszkodzeniu uległo zawieszenie auta, wskutek czego kierowca stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w drzewo. Ogierowi nic się nie stało, natomiast ucierpiał jego pilot, u którego zdiagnozowano wstrząśnienie mózgu i zalecono przerwać udział w rajdzie. Prawdopodobnie załoga wróci do rywalizacji w Rajdzie Niemiec.

Ostatni odcinek rajdu, Power Stage, to szansa dla kierowców na zdobycie dodatkowych punktów. Pierwsza piątka najlepszych rezultatów zostaje nagrodzona. Największy bonus punktowy przypadł po tym odcinku Ottowi Tanakowi, który wykonał próbę w czasie 4:48.6. Pozostałe rezultaty po Power Stage'u prezentowały się następująco:

2. Elfyn Evans / Daniel Barritt (+1,5 sek)
3. Thierry Neuville / Nicolas Gilsoul (+2,0 sek)