Listwa - pasek

niedziela, 8 października 2017

Rajd Lipawy 2017: Tytuły mistrzowskie rozdane. Życiowy wynik Habaja

Trzeci tytuł Rajdowego Mistrza Europy dla Kajetana Kajetanowicza i Jarosława Barana, życiowy wynik Łukasza Habaja i świetny występ debiutanta w ERC - Kalle Rovanpery. Najszybszy na łotewskiej ziemi okazał się rosyjski duet Nikolay Gryazin/Yaroslav Fedorov. Do mety nie dotarł Kajetan Kajetanowicz, który zrezygnował z dalszej rywalizacji po wypadku helikoptera.

Drugie miejsce w rajdzie należało do Kalle Rovanpery. Fin, dla którego był to pierwszy start za kierownicą Forda Fiesta R5, wygrał 4 odcinki specjalne. W klasyfikacji generalnej stracił on do zwycięzcy 18,5 sekundy. Kolejny start 17-latek zaliczy w Rajdzie Wielkiej Brytanii należącym do cyklu WRC, ponownie za kierownicą auta R5.

Podium skompletowali Łukasz Habaj i Daniel Dymurski. Trzecia pozycja jest najlepszym jak dotąd wynikiem polskiego duetu w ERC. Do Gryazina stracili oni 2 minuty i 52,8 sekundy.
- To miejsce należy do Kajta. Mam mieszane uczucia, byliśmy bardzo dobrzy na tym rajdzie, bawiliśmy się na odcinkach specjalnych, ale to ciężko zdobywa się podium w ten sposób. Cieszymy się z poprawy naszej jazdy na szutrze przez ostatni rok. Wypadek na Kanarach był trudnym momentem w ostatnim sezonie, ale tutaj teraz jest Habaj Evo II. Prawdopodobnie w 2018 roku zaliczymy cały sezon ERC - powiedział Łukasz Habaj na mecie ostatniego odcinka Rajdu Lipawy.

Więcej o katastrofie helikoptera, z udziałem części ekipy Kajetana Kajetanowicza, przeczytacie TUTAJ.

Za podium sklasyfikowany został hiszpański duet Suarez/Carrera (+3:00,9 min), na piątym miejscu imprezę ukończyli von Thurn und Taxis/Degandt (+5:32,3 min). Szósta pozycja należy do najszybszego w klasie ERC2, Reinisa Nitišsa (+6:15,1 min). Siódmy był duet Vaskys/Paskevicius (+8:17,9 min), niewiele stracili do niego Kristensson/Appelskog (+8:22,7 min) i Erdi/Papp (+8:30,5 min). Dziesiątkę skompletowała załoga Ingram/Whittock (+8:55,3 min).

W klasyfikacji sezonu ERC trzykrotny Mistrz Europy, Kajetan Kajetanowicz zdobył 145 punktów. Wicemistrzem w tym sezonie został Bruno Magalhaes (121 p.), który nie ukończył rywalizacji na łotewskiej ziemi po wypadku (więcej TUTAJ). Drugim wicemistrzem został Bryan Bouffier z dorobkiem 84 punktów. Kolejnym najlepszym Polakiem był Grzegorz Grzyb (60 punktów, szóste miejsce), Łukasz Habaj zakończył sezon na dziewiątym miejscu.

W stawce juniorów do lat 28 najszybszy był Nikolay Gryazin, pokonując o ponad 3 minuty Suareza. Mistrzowski tytuł w tej klasie zgarnął już przed Rajdem Lipawy Marijan Griebel, drugie miejsce zajął zwycięzca rajdu, trzecie Suarez.

W ERC JU27 pierwsze miejsce zdobył Chris Ingram pokonując o 18,7 sekundy Martinsa Sesksa. Podium w klasie skompletował Filip Mares (+1:01,0 min). Aleks Zawada skończył rywalizację na piątym miejscu (+1:44,1 min). Tytuł Mistrza Europy w klasie zdobył Chris Ingram, wicemistrza Jari Huttunen, trzeci był Filip Mares, zaś Aleks Zawada zakończył sezon na czwartej pozycji.

W ERC3, gdzie podczas Rajdu Lipawy rywalizowała polska załoga Dariusz Poloński/Balbina Gryczyńska, najszybszy był również Chris Ingram, który w tej klasie także zgarnął mistrzowski tytuł. Wspomniany polski duet w swojej klasie, w rajdzie zajął szóste miejsce.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.