Listwa - pasek

sobota, 8 września 2018

Rajd Elektrenai 2018: Gryazin zwycięża na Litwie. Pierwsza wygrana Marczyka w RSMP

Nikolay Gryazin i Yaroslav Fedorov zajęli pierwsze miejsce w klasyfikacji ogólnej tegorocznego Rajdu Elektrenai. Na drugiej pozycji po ostatnim odcinku specjalnym uplasowali się Vaidotas Zala i Andris Malnieks (+1:33,5 min). Trzecie miejsce na podium wywalczyli Egon Kaur i Silver Simm (+1:45,1 min). W klasyfikacji załóg zgłoszonych do zdobywania punktów w polskim czempionacie wygrał duet Mikołaj Marczyk/Szymon Gospodarczyk.

Rosyjska załoga Gryazin/Fedorov wygrała 13 z 14 zaplanowanych na dziś odcinków specjalnych, co dało im pewne zwycięstwo w rajdzie. Na miejsce lidera awansowali na OS5 i utrzymali to miejsce aż do mety cały czas powiększając przewagę nad resztą stawki.

W polskiej klasyfikacji rajdu pierwsze miejsce od pierwszego do przedostatniego sobotniego odcinka zajmowała załoga Asunmaa/Mannisenmaki. Finowie przebili oponę na przedostatnim oesie, jednak nie stracili oni przez to prowadzenia w RSMP. Niestety doszło do awarii w ich samochodzie i nie wystartowali w ostatniej próbie rajdu.

Po wycofaniu się fińskiej załogi na pierwsze miejsce awansowali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Duet dowiózł pewnie zwycięstwo do mety uzyskując najlepszy czas na kończącym imprezę Power Stage'u wśród załóg zgłoszonych w RSMP. Drugie miejsce wywalczyli Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (+10,2 sek). Trzeci rezultat uzyskali Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (+14,9 sek). Tuż za podium znaleźli się Tomasz Kasperczyk i Damian Syty (+31,4 sek). Pierwszą piątkę zamknęli Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (+33,1 sek).

W klasie Open N najlepsi okazali się Marcin Słobodzian i Grzegorz Dachowski. Drugą pozycję zajęli bracia Kotarba (+57,3 sek). Podium klasyfikacji w tej klasie zamknęli Maciej Stolarski i Łukasz Struk (+1:26,1 min). Ostatnie, czwarte miejsce zajęli Marek Nowak i Adam Grzelka (+4:11,2 min).

W klasie aut z napędem na jedną oś w klasyfikacji RSMP pierwsze miejsce zajęła załoga Pipiras/Paliukenas. Za nimi, ze stratą 3 sekund, uplasowali się Jacek Jurecki i Michał Trela. Trzeci rezultat zanotowali Kacper Wróblewski i Jacek Spentany (+2:35,6 min). Czwarte miejsce zajęła załoga Bolek/Janik (+3:45.3 min). Pierwszą piątkę klasy 2WD RSMP zamykają Grzegorz Bonder i Jakub Gerber (+4:22,6 min). Tomasz Zbroja i Krzysztof Grzesik, którzy byli najszybsi w swojej kategorii po pierwszym dniu rywalizacji, zajęli szóste miejsce ze stratą +4:42.1 min.

W klasyfikacji ogólnej 2WD pierwsza dwójka wygląda tak samo jak w klasie RSMP. Trzeci wynik uzyskała załoga Buteikis/Ketvirtis (+2:09,6 sek).

Do zakończenia sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski pozostała już tylko jedna runda - Rajd Polski, który odbędzie się w dniach 21-23. września i będzie jednocześnie przedostatnią rundą Rajdowych Mistrzostw Europy.