Listwa - pasek

piątek, 25 stycznia 2019

Rajd Monte Carlo 2019: Ogier i Ingrassia na czele po dwóch dniach rywalizacji

Drugi dzień Rajdu Monte Carlo przyniósł sporo emocji i przetasowań w klasyfikacji generalnej. Choć zaplanowano na dziś 6 odcinków specjalnych, to pierwszy z nich został odwołany ze względu na bezpieczeństwo kibiców. Na czele stawki plasuje się duet Ogier/Ingrassia, który ma przewagę wynoszącą 2 sekundy nad załogą Neuville/Gilsoul. Trzecie miejsce zajmują Andreas Mikkelsen i Anders Jæger.

Po czwartkowym wieczorze, kiedy rozegrano OS1 oraz OS2, liderem był Ott Tanak pilotowany przez Martina Jarveoję. Estończycy wypracowali na trudnych, oblodzonych odcinkach przewagę wynoszącą 9,1 sekundy nad Sebastianem Ogierem i Julienem Ingrassią. Tymczasowe podium zamykał wtedy duet Neuville/Gilsoul (+14,3 sek).
Nie zabrakło pechowców tego dnia. Pierwszym z nich był Teemu Suninen, który wypadł z trasy i nie zdołał wrócić na drogę, gdyż auto wpadło do rowu. Dodatkowo jadący bezpośrednio za Finem Kalle Rovanpera również popełnił błąd na tej samej lodowej pułapce i uderzył Fiestę WRC w tył, ale uszkodzenia nie były na tyle poważne, by nie mógł on kontynuować jazdy.

Piątkowe ściganie zaczęło się o 9:11, kiedy miał rozpocząć się OS3 Valdrôme - Sigottier 1 (20.04 km). Odcinek ten odwołano z powodu zbyt dużej liczby kibiców na drodze i przy trasie, więc rywalizacja zaczęła się od opóźnionego OS4 Roussieux - Laborel 1 (24.05 km), który padł łupem Sebastiena Loeba i Daniela Eleny. Kończący pierwszą pętlę OS5 wygrał duet Ogier/Ingrassia. Na czele rajdu byli wtedy Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul. Na OS6 najszybszy czas osiągnęli zarówno Sebastien Ogier, jak i Jari-Matti Latvala. Odcinka nie ukończył m.in. duet Lappi/Ferm z powodu urwanego zawieszenia lewego przedniego koła.

- Prawdopodobnie uderzyliśmy w kamień, nie jestem pewny, ale było to coś twardego. Przejechaliśmy 11 km z tym. Bardzo przepraszam zespół, jednak to jest część gry - powiedział Fin na mecie szóstej próby.

Do sporych zmian w klasyfikacji doszło na OS7, który, tak jak na poprzedniej pętli, był szczęśliwy dla Loeba i Eleny. Obie załogi Toyoty - Tanak/Jarveoja oraz Meeke/Marshall, spadły kolejno z 3. na 7. oraz z 6. na 8. miejsce. Spowodowane to było uszkodzeniem koła, jednakże estoński duet zdecydował się na jego zmianę na trasie odcinka. Dodatkowo, w Yarisie WRC Meeke'a wyciekał olej, prawdopodobnie ze skrzyni biegów.
Ostatnią próbę sportową, czyli OS8, wygrała załoga Neuville/Gilsoul, jednak uzyskana przewaga nie pozwoliła na awans na miejsce lidera rajdu.


Jutro czeka nas dalszy ciąg emocjonującej walki nie tylko o pierwsze miejsce, ale też o najniższy stopień podium. Załogi plasujące się od trzeciej do piątej pozycji dzieli niewiele ponad 8 sekund. Są to duety: Mikkelsen/Jæger (+1:17,7 min), Latvala/Anttila (+1:25,1 min) oraz Loeb/Elena (+1:25,9 min). Dalej, szóste miejsce zajmuje najlepsza załoga M-Sportu, Evans/Scott (+1:47,5 min). Na siódmym i ósmym miejscu plasują się wspomniane wyżej duety - Tanak/Jarveoja (+2:34,9 min) oraz Meeke/Marshall (+5:33,0 min). Dziesiątkę kompletują liderzy klasy WRC2 Pro, Greensmith/Edmondson (+7:00,1 min) oraz najlepsi w WRC2, czyli Bonato/Boulloud (+7:06,7 min).
Sobotnia rywalizacja zacznie się o 8:48, na kiedy zaplanowano start OS9 Agnières-en-Dévoluy - Corps 1 (29.82 km). Na trzeci dzień rajdu organizator przygotował dla załóg 2 pętle po 2 odcinki specjalne.


Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz