Listwa - pasek

środa, 1 czerwca 2022

Rajd Polski 2022: Ponad 100 załóg na starcie w Mikołajkach

Nie słabnie zainteresowanie polską rundą mistrzostw Europy (ERC). Podobnie jak przed rokiem i tym razem zgłoszenia do organizatora ORLEN 78. Rajdu Polski nadesłało ponad 100 rajdowych załóg. Na życzenie Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA) termin nadsyłania zgłoszeń został przedłużony do 30 maja i dlatego ostateczną liczbę kierowców i pilotów którzy przyjadą do Mikołajek poznamy w najbliższy czwartek po spełnieniu przez zawodników wszystkich wymogów formalnych.

58 kierowców, w tym 14. z Polski będzie rywalizowało w mistrzostwach Europy. Wspomniana czternastka jest również zgłoszona w mistrzostwach naszego kraju wraz z grupą 24 innych rajdowych duetów. 22 załogi będą z kolei walczyć o punkty w Motul HRSMP, polskim czempionacie samochodów historycznych. W stawce nie zabraknie 26 sportowych aut z grupy Rally2 (dawniej R5), rajdówek w najwyższej dopuszczonej w ERC specyfikacji. Organizatorzy z Polskiego Związku Motorowego spodziewają się, że na starcie pojawią się w sumie aż 104 załogi!

O przygotowaniach do tegorocznej edycji rajdu, a także trasie i liście zgłoszeń organizatorzy poinformowali podczas konferencji prasowej w Warszawie. Jej gościem specjalnym był Maciej „Wiślak” Wisławski – legendarny pilot, który aż 28 razy startował w Rajdzie Polski.

Michał Sikora, prezes Polskiego Związku Motorowego zapraszając na rajd wyraził radość, iż nasz klasyk zostanie przeprowadzony z udziałem kibiców. Złożył również podziękowania sponsorom, partnerom oraz władzom województwa warmińsko-mazurskiego i Mikołajek.

Zaproszenie na rajd i do odwiedzenia malowniczego regionu, skierował również do uczestników konferencji Gustaw Marek Brzezin, marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, który podkreślił jednocześnie profesjonalną organizację polskiej rundy mistrzostw Europy.

Piotr Jakubowski, burmistrz Mikołajek, przypomniał, że Rajd Polski organizowany jest wspólnie z PZM już 17 lat. Poinformował, iż Mikołajki starają się również finansowo wspierać organizatora, ale podkreślił jednocześnie, że Rajd Polski to nieoceniona promocja miasta. – Gdy na Mazurach rozgrywano mistrzostwa świata to wartość pakietu promocyjnego wyniosła 200 mln złotych. Na tej promocji skorzystaliśmy nie tylko my. Cieszymy się, że rajd jest u nas i oby tak już pozostało. Dla nas Rajd Polski będzie zawsze najważniejszym wydarzeniem sportowym w regionie – dodał Piotr Jakubowski

Krzysztof Maciejewski, dyrektor ORLEN 78. Rajdu Polski przedstawił trasę, opowiedział o zmianach w harmonogramie i nowości w postaci ostatniej, dodatkowo punktowanej próby sportowej zwanej Power Stage’m, która od tego sezonu pojawiła się w rundach mistrzostw Europy. Podkreślił różnorodny charakter odcinków sportowych na których kibice będą podziwiali rekordową liczbę załóg zgłoszonych do startu w rajdzie.

Start w ORLEN 78. Rajdzie Polski planuje europejska czołówka wraz z liderem ERC – Efrenem Llareną i wiceliderem Nilem Solansem z Hiszpanii. Zgłoszenia nadesłali również tak znani zawodnicy jak Simone Tempestini (Rumunia), Alberto Battistolli, Simone Campedelli (obaj Włochy), Norbert Herczig (Węgry), Filip Mares (Czechy) czy Vaidotas Żala z Litwy, który w ubiegłym roku wsławił się wygraniem etapu podczas terenowego Dakaru. Z polskich załóg, na mazurskich szutrach zobaczymy między innymi Miko Marczyka i Szymona Gospodarczyka, którzy przyjadą do Mikołajek bezpośrednio z Rajdu Włoch na Sardynii, rundy WRC. Łodzianin odbywający rekonesans przed tym rajdem nadesłał na konferencję film z wypowiedzią.

- Nawet będąc na Sardynii i przygotowując się do startu w mistrzostwach świata, myślami jestem już na szczególnej pod wieloma względami imprezie w Polsce. Ten sezon układa się dla nas wyjątkowo dobrze w mistrzostwach, w których startujemy, ale nie może nas zabraknąć na starcie ORLEN 78. Rajdu Polski, który jest dla mnie wydarzeniem niezwykłym. Malownicze i szybkie trasy, niesamowita atmosfera - pomimo napiętego harmonogramu nie wyobrażam sobie nie znaleźć się w Mikołajkach w drugim tygodniu czerwca – powiedział reprezentant ORLEN Team.

O wyjątkowym charakterze rajdu mówił również Maciej Wisławski mający na swoim koncie ponad 300 rajdów w mistrzostwach świata, Europy i Polski.
- Kochani, Rajd Polski to jest rajd, który zmienił moje życie. Zmienił bieg historii mojego udziału w rajdach. Jestem chyba jedynym pilotem na świecie, który startował we wszystkich lokalizacjach Rajdu Polski. Poczynając od czasów, kiedy bazą rajdu był Kraków z wieloma pętlami oesowymi. To było coś niesamowitego. 1974 rok, to był mój pierwszy Rajd Polski, 48 lat temu! Po piekielnie długim rajdzie z bazą w Krakowie przeniosłem się do drugiej lokalizacji we Wrocławiu, gdzie odcinki specjalne były w Kotlinie Kłodzkiej czy Górach Sowich. Potem rajd znów wrócił do Krakowa by ponownie zawitać do Wrocławia i Kłodzka. A od siedemnastu lat jesteśmy w Mikołajkach. To właśnie tutaj ten rajd ma swój wyjątkowy, specyficzny klimat, co mogę powiedzieć z perspektywy startu we wszystkich lokalizacjach tej imprezy – powiedział dwukrotny triumfator Rajdu Polski w latach 1996 i 1998.

O medialny przekaz z ORLEN 78. Rajdu Polski zadbają między innymi redakcje patronów medialnych imprezy: RMF FM, Wirtualnej Polska i Motorsport.com. Po raz pierwszy wszystkie odcinki specjalne zostaną natomiast pokazane live w telewizji, o czym poinformował Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.

- W zeszłym roku transmitowaliśmy jeden, ale słynny odcinek Karowa, i to pokazało ogromny potencjał rajdu, bowiem relację obejrzało do dzisiaj ponad 3 miliony osób. W tym roku pokażemy cały rajd, 14 odcinków, co daje nam pewne reality show - ponad 60 kamer, śmigłowce, zaangażowanych 200 osób, 20 kilometrów kabli. To jest to, co WRC Promotor robi w najlepszych rajdach na świecie. My pokażemy to w Polsce. Z naszego studia komentował będzie Kajetan Kajetanowicz i zapraszam wszystkich na nasze relacje. Obiecujemy, że z Polskim Związkiem Motorowym będziemy dbać o to, by na trasach rajdu było corocznie jak najwięcej kibiców i by kiedyś wróciło do nas WRC, co jest naszym wspólnym marzeniem – podsumował Krzysztof Mikulski.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz