Listwa - pasek

środa, 29 czerwca 2016

Robert Kubica - Rajd Polski

Dzięki Rajdowi Polski Robert Kubica mógł spotkać się bliżej z kibicami aż trzykrotnie. W 2013 roku Rajd Polski był jedną z rund Rajdowych Mistrzostw Europy, natomiast od 2014 do dziś jest on częścią Rajdowych Mistrzostw Świata. Zapraszam do przeczytania przypomnienia występów Roberta Kubicy oraz obejrzenia filmów z Polakiem w akcji.
2013
Przed Rajdem Polski w 2013 roku mocno padał deszcz, co spowodowało zmianę parku serwisowego (który nie był jeszcze betonowy) w błotnisko po którym poruszać się można było wyłącznie w kaloszach, natomiast nawierzchnia tras zrobiła się bardzo grząska przez co zdecydowano się skrócić dwa odcinki specjalne.
Jednakże Robert Kubica sporo testował przed Rajdem Polski, i to właśnie w takich warunkach, co pomogło w zdobywaniu doświadczenia. Film z tych jazd zobaczycie poniżej.Rajd nie zaczął się dla Polaka dobrze - na odcinku testowym na jednej z hop zawiodło zawieszenie, co spowodowało groźny wypadek. Na szczęście samochód szybko odbudowano i załoga Robert Kubica / Maciej Baran mogła wystartować w Rajdzie Polski swoim Citroenem DS3 RRC.Robert Kubica zaczął od siódmego miejsca na pierwszym odcinku specjalnym rajdu. Na OS2, z którego niżej zobaczycie film z przejazdu Polaka, był trzeci.Na następnym oesie Polak był najszybszy. Oto pełny przejazd z tego odcinka zarejestrowany z kamery zamonotwanej w aucie Kubicy oraz z kamery TV.Przed startem do siódmego odcinka specjalnego Robert Kubica był na drugim miejscu w generalnej klasyfikacji rajdu. Niestety, w drugiej połowie oesu, w ciasnej partii w lesie polski kierowca najechał na konar, który został "odsłonięty" przez przejeżdzających wcześniej kierowców, co spowodowało urwanie koła. moment ten zobaczycie na filmie poniżej.

2014
Rajd Polski był kolejną rundą po Rajdzie Sardynii, gdzie Robert Kubica zaprezentował się bardzo dobrze kończąc go na ósmej pozycji.
W Rajdzie Polski Polak zaczął od czwartego miejsca. Na kolejnym oesie Kubicy przydarzyła się drobna przygoda, ale kibice szybko pomogli postawić auto na koła.Pierwszy dzień Robert Kubica ukończył na 12. pozycji.
Kolejny dzień rajdu odbywał się częściowo na Litwie. Dzięki równej jeździe polski duet Kubica / Szczepaniak ukończył drugi dzień rywalizacji na ósmej pozycji.
Trzeci dzień rywalizacji zaczął się dla polskiej załogi dobrze i po pierwszej pętli awansowała ona na szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej. Niżej możecie zobaczyć Roberta Kubicę w akcji na OS15 - ostatnim odcinku pierwszej pętli trzeciego dnia rajdu. Niestety na OS17 Robert Kubica urwał koło i zakończył rywalizację tego dnia. Robert Kubica wrócił na trasy Rajdu Polski następnego dnia. Warunki pogorszyły się, zaczął padać deszcz. Film z pierwszej próby (hopa na OS21) ostatniego dnia rajdu zobaczycie poniżej.Ostatecznie Rajd Polski Robert Kubica i Maciej Szczepaniak zakończyli na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej. Zapraszam do obejrzenia podsumowania tego rajdu, które znajdziecie poniżej.
2015
Rajd Polski w 2015 Robert zaczął od drugiego czasu na shakedownie. Był to bardzo dobry wynik dla Polaka. Przejazd z tego odcinka możecie zobaczyć poniżej.
Na pierwszym ocinku specjalnym, który był rozegrany na torze w Mikołajkach Robert Kubica był drugi. Zobaczcie pełen przejazd Polaka, który jechał w parze z Madsem Ostbergiem.

Drugi dzień rajdu dla załogi Kubica / Szczepaniak ukończyła bez problemów na szóstej pozycji w klasyfikacji generalnej. Najlepszym wynikiem było dwukrotnie drugie miejsce na OS6 oraz na Mikołajki Arena (OS9), gdzie Polak stracił do lidera odcinka, Martina Prokopa, jedynie 0,3 sekundy. 

Trzeci dzień rajdu Robert Kubica ukończył na 7. miejscu tracąc jedynie 14,1 sekundy do szóstego Thierrego Neuvilla. Ponownie na Mikołajki Arena Polak był drugi - tym razem stracił jedynie 0,1 sekundy do Sebastiena Ogiera. Był to jego najlepszy wynik tego dnia.
Poniżej możecie zobaczyć przejazd Roberta Kubicy na OS13.Ostatniego dnia rajdu zorganizowano wyłącznie da odcinki - dwukrotnie przejeżdżany oes Baranowo, z czego drugi przez był power stage'm. W pierwszym przejeździe Polak zanotował dziewiąty czas, co zbliżyło go do Neuvilla w klasyfikacji generalnej i spowodowało zmniejszenie przewagi Belga do 9,6 sekundy. Niestety stratę do Polaka zmniejszył Kris Meeke i przed ostatnim odcinkiem specjalnym tracił on jedynie 5,4 sekundy.
Na power stage'u niestety Robert Kubica złapał kapcia. Polska załoga zanotowała przez to aż 13. czas przez co spadła w klasyfikacji generalnej na ósme miejsce. Moment przebicia opony i przejazd polskiego kierowcy zobaczycie na filmie poniżej.  Ostatecznie załoga Robert Kubica / Maciej Szczepaniak ukończyła rajd na ósmym miejscu, co było najlepszym wynikiem byłego kierowcy Formuły 1 w Rajdzie Polski. Jednakże, gdyby nie przebita opona to byłaby szansa zakończyć imprezę z szóstą lokatą. Niestety, w tym roku Polak nie poprawi tego wyniku... I na razie nie wiadomo czy kiedykolwiek to zrobi. 
Zapraszam do filmowego podsumowania występu Roberta Kubicy w Rajdzie Polski 2015.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz