Listwa - pasek

wtorek, 2 sierpnia 2016

Robert Kubica - Rajd Finlandii 2013

Rajd Finlandii - od lat "najszybszy" rajd w kalendarzu. Trasy rajdu są trudne, jest wiele skoków, szybkich łuków. Robert Kubica wystartował w tym rajdzie trzykrotnie - mimo, że rajd nie należy do łatwych to najlepszy wynik Polak uzyskał w pierwszym z trzech swoich występów. Zapraszam do pierwszej części przypomnienia Rajdu Finlandii 2013.

2013 
Dla Roberta Kubicy był to czwarty szutrowy rajd zaliczajacy się do serii Rajdowych Mistrzstw Świata. Polak był nastawiony głównie na zbieranie doświadczenia, jednakże shakedown pokazał już, że to może być dobry weekend dla załogi Kubica / Baran jadącej w Citroenie DS3 RRC - zanotowali oni drugi czas w klasie WRC2.Na pierwszym odcinku Robert Kubica zajął 4. miejsce w klasie WRC2. Trasę Polak oceniał na śliską, trudną. Na kolejnych odcinkach załoga Robert Kubica / Maciej Baran zajmowała miejsca 5., 5., 2., 2., 7. Po sześciu odcinkach specjalnych, na koniec pierwszego dnia rywalizacji najszybszy był Jari Ketomaa (Finlandia), który jechał Fordem Fiestą R5. Dzięki swojej równej jeździe polska załoga zakończyła dzień na 2. miejscu ze stratą 24 sekund do Fina w klasie WRC2 oraz na 24. w ogólnej klasyfikacji wszystkich kierowców. Poniżej zobaczycie Polaka w akcji na OS2:Drugi dzień Rajdu Finlandii okazał się być jeszcze trudniejszy. Po nocnych opadach na trasach odcinków było mokro. Kierowcy mieli do przejechania 9 odcinków specjalnych. Robert Kubica zaczął kolejny dzień rywalizacji od trzeciego miejsca. Tak Polak jechał na tym OSie:Na kolejnym odcinku (OS8) Robert Kubica uzyskał świetny, drugi czas tracąc jedynie 0,2 sekundy do naszybszego Jariego Ketomy. Na dziewiątej i dziesiątej próbie polska załoga była kolejno trzecia i piąta. Najszybszy był dwukrotnie Jari Ketomaa.
Drugą pętlę Robert Kubica zaczął od czwartego czasu. Na tej próbie Polak miał pewną przygodę, którą na pewno wielu z Was kojarzy. Zobaczcie niżej:Na OSach 12., 13., 14. polska załoga miała drugi czas. Ostatnią próbę tego dnia, OS15, Polacy ukończyli z 3. czasem. Dzięki swojej równej jeździe zachowali drugie miejsce w klasyfikacji WRC2, natomiast w ogólnej klasyfikacji awansowali na 10. pozycję.


Trzeciego, ostatniego dnia Rajdu Finlandii 2013, kierowcy mieli do przejechania 8 prób. Robert Kubica pomimo braku doświadczenia na "finlandzkich autostradach" radził sobie naprawdę świetnie. Ostatni dzień rywalizacji Polak zaczął kończąc dwukrotnie odcinki specjalne na siódmej pozycji. Na OS18 Polak uzyskał 4. czas, natomiast na OS19, ostatnim odcinku pierwszej pętli, był 5. Zobaczcie Roberta Kubicę w akcji na OS19: Na OS20 Robert Kubica i Maciej Baran wykręcili czwarty czas. Na OS21 Kubicy niewiele zabrakło do pierwszego OS-owego zwycięstwa w Rajdzie Finlandii. Ostatecznie Polak odnotował drugi czas. OS22 to kolejne czwarte miejsce dla Polaka, natomiast na ostatnim odcinku specjalnym rajdu Robert Kubica miał piąty czas.
Ostatecznie załoga Kubica / Baran ukończyła Rajd Finlandii 2013 na drugim miejscu w klasyfikacji WRC2 oraz na 9. w ogólnej klasyfikacji! To był najlepszy występ Roberta Kubicy z jego wszystkich trzech startów w tym rajdzie.

Zapraszam do obejrzenia najlepszych akcji Roberta Kubicy z tego rajdu:


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz