Listwa - pasek

wtorek, 27 sierpnia 2019

Rajd Niemiec 2019: Kolejna wygrana Tanaka w Niemczech. Kajetanowicz ponownie na podium

Ott Tanak i Martin Jarveoja trzeci rok z rzędu zdominowali rywalizację na odcinkach specjalnych Rajdu Niemiec. Estoński duet ukończył imprezę wygrywając 8 z 19 prób sportowych, a na 12 z nich był w najlepszej trójce. Na drugiej pozycji, 20,8 sekundy za liderami, na mecie zameldowali się Kris Meeke i Sebastian Marshall, zaś na trzecim miejscu uplasowali się Jari-Matti Latvala i Miikka Anttila (+36 sek), co oznacza, że na podium stanęły wszystkie załogi Toyoty. W WRC2 najlepszy okazał się duet Kreim/Braun. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ukończyli rajd na trzeciej pozycji w klasie (21,5 sek).

Za podium w klasyfikacji generalnej został sklasyfikowany duet Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (+58,5 sek), który do pierwszego przejazdu Panzerplatte w sobotę zajmował drugie miejsce. Niestety na OS13 w Hyundai'u Belga doszło do przebicia opony i spadł on w klasyfikacji generalnej. Piąte miejsce zajęła załoga Sordo/del Barrio (+1:16,6 min), która jeszcze przed startem ostatniej próby sportowej była przed Neuvillem i Gilsoulem, jednak przez spóźnienie na punkt kontroli czasu spowodowane problemami z autem została na nich nałożona 30-sekundowa kara. Na szóstej pozycji rajd ukończył duet Mikkelsen/Jaeger (+1:46,2 min), zaś 10,1 sekundy wolniejsi od nich byli Ogier i Ingrassia (+1:56,3 min). Aktualni rajdowi mistrzowie świata przebili oponę na drugim przejeździe Panzerplatte (OS15), co wtedy kosztowało ich spadek z 4. na 8. miejsce pod koniec sobotniej rywalizacji. Ósmą pozycję zajął duet Lappi/Ferm (+2:02,2 min), a dziesiątkę skompletowały załogi Greensmith/Edmondson (+6:22,2 min) i Katsuta/Barritt (+8:19,2 min).

Na Power Stage'u najszybszy był duet Neuville/Gilsoul. Dodatkowe punkty wywalczyły także załogi Suninen/Lehtinen (+1,3 sek), Latvala/Anttila (+2,5 sek), Meeke/Marshall (+2,9 sek) oraz Ogier/Ingrassia (+3,2 sek).

W WRC2 najszybsi okazali się Fabian Kreim i Tobias Braun wyprzedzając Marijana Griebela i Pirmina Winklhofera o 18,5 sekundy. Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak ukończyli rajd na trzeciej pozycji w klasie (+21,5 sek), co daje polskiej załodze trzecie podium w WRC2 z ich czterech startów w sezonie 2019.

– Rajd Niemiec zakończyliśmy na trzecim miejscu, trzy sekundy do drugiej pozycji. Do pierwszego stopnia podium zabrakło około 20 sekund. Myślę, że po czterech dniach ścigania to bardzo dobry rezultat. Jestem dumny z całego zespołu LOTOS Rally Team, który wykonał świetną pracę. Myślę, że my z Maćkiem powinniśmy być z siebie zadowoleni. Czekamy na kolejny rajd i wyciągamy wnioski z tego. Trzymajcie za nas kciuki! – mówi Kajetan Kajetanowicz, zawodnik LOTOS Rally Team.

W WRC2 Pro wygrali Jan Kopecky i Pavel Dresler, którzy o 1:19,1 min byli szybsi Erica Camilliego i Benjamina Veillasa. Podium w tej kategorii skompletowali Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen (+2:54 min).