Listwa - pasek

poniedziałek, 16 sierpnia 2021

Rajd Ypres 2021: Neuville i Wydaeghe wygrywają w domowej rundzie

56. Rajd Ypres rozgrywany w Belgii po raz pierwszy zawitał w kalendarzu WRC w tym roku. Ósmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata wygrali Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe. Dla tej dwójki to pierwsze wspólne zwycięstwo. Na podium stanęły także duety Breen/Nagle (+30,7 sek.) oraz Rovanpera/Halttunen (+43,1 sek.).

Zaledwie 6,5 sekundy wolniejsi po 20 odcinkach specjalnych byli Evans i Martin (+49,6 sek.). Na piątym miejscu sklasyfikowani zostali Ogier i Ingrassia (+55,8 sek.).

Szóstą pozycję zajęli Tanak i Jarveoja ze stratą 3:46,5 min. do zwycięzców. Estoński duet do odwołanego OS8 zajmował trzecie miejsce, jednak przebicie opony na kolejnym odcinku uniemożliwiło im walkę o podium. Tanak "na pocieszenie" wygrał na dodatkowo punktowanym Power Stage'u.

Resztę dziesiątki skompletowali zawodnicy rywalizujący w klasie WRC3. Siódme miejsce w klasyfikacji generalnej i pierwsze we wspomnianej kategorii wywalczyli Rossel i Coria (+12:14,9 min.). Ósmą pozycję zajęli Cracco i Vermeulen (+13:05,9 min.), dziewiątą Kreim i Christian (+13:13,8 min.), a dziesiątą - Verschueren i Cuvelier (+13:31.1 min.).

W klasie WRC2 najlepsi okazali się Huttunen i Lukka, którzy wyprzedzili o niespełna 44 minuty Gryazina i Aleksandrova. Tylko Finowie i Rosjanie pojawili się na mecie rajdu, mimo pięciu zgłoszeń do WRC2. Huttunen. Duże szanse na zwycięstwo miał Oliver Solberg, pilotowany przez Aarona Johnstona, jednak w jego Hyundai'u i20 N Rally2 uszkodzeniu uległa elektryka umożliwiając dalszą rywalizację.

Podczas belgijskiego Rajdu Ypres doszło do kilku niebezpiecznych wypadków - całe szczęście nikt nie ucierpiał w nich. Na OS3 swoje auto rozbił Adrien Fourmaux, a na OS10 Takamoto Katsuta. Nagrania z wypadków możecie obejrzeć poniżej.

Liderami klasyfikacji generalnej sezonu po Rajdzie Ypres jest Sebastien Ogier (162 pkt.). W najlepszej trójce są także Elfyn Evans i Thierry Neuville z 124 punktami na koncie, jednak to Anglik jest na drugim miejscu, gdyż najwyższą jego lokatą (poza jednym zwycięstwem) jest drugie miejsce wywalczone w Rajdzie Chorwacji i w Rajdzie Sardynii.

W klasie WRC2 na czele bez zmian jest Andreas Mikkelsen (98 pkt.). Drugie miejsce zajmuje Mads Ostberg (87 pkt.), a trzecie Marco Wilkinson Bulacia (82 pkt.). Wszyscy Ci kierowcy nie wystartowali w Rajdzie Ypres.

W WRC3 na pozycji lidera umocnił się Yohan Rossel (127 pkt.). Drugi jest Kajetan Kajetanowicz (82 pkt.), a trzeci Nicolas Ciamin (57 pkt.). Warto zwrócić uwagę na fakt, że Rossel przejechał już 5 rund, a Kajetanowicz i Ciamin - po 4.

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata 2021 będzie wracający do kalendarza Rajd Akropolu rozgrywany w Grecji (9-12 września). Swój udział potwierdził w nim m.in. Kajetan Kajetanowicz.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.