Listwa - pasek

czwartek, 15 lutego 2024

Rajd Szwecji 2024: Mistrz świata wraca do rywalizacji w WRC

Po tradycyjnym rozpoczęciu sezonu WRC od Rajdu Monte-Carlo załogi przenoszą się do zimowej Szwecji. Na starcie zobaczymy 57 załóg, z czego 3 będą reprezentować biało-czerwone barwy. Oczy polskich kibiców będą mogły być skierowane nie tylko na klasę WRC2, gdzie pojawią się po raz kolejny duety Sołowow/Baran oraz Kołtun/Pleskot, ale także na JWRC - tam swój tegoroczny program startów rozpoczynają Matulka i Dymurski.

Druga runda Rajdowych Mistrzostw Świata, Rajd Szwecji, przynosi zmiany w składach czołowych zespołów klasy WRC. Sebastiena Ogiera i Vincenta Landaisa w Toyocie GR Yaris Rally1 zastąpią Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen. W zespole prowadzonym przez Latvalę zobaczymy także duety Evans/Martin oraz Katsuta/Johnston. Zaskoczeniem jest start Bertelliego i Scattolina, który będzie rywalizował tym samym autem, ale jako prywatna załoga.
W Hyundai'u i20 N Rally1 bez zmian pojadą Neuville i Wydaghe (zwycięzcy pierwszej rundy WRC 2024) oraz Tanak i Jarveoja. Mikkelsena i Eriksena zastąpią Lappi i Ferm. Dodatkową zmianą w koreańskiej ekipie jest także zmiana malowania ich auta.

M-Sport ponownie wystawi dwie Pumy Rally1, w których rywalizować będą załogi Fourmaux/Coria i Munster/Louka.

Kategorię WRC2 otwierają Solberg i Edmondson, którzy swój pierwszy tegoroczny start zaliczyli w Rajdzie Monte-Carlo. Rywalizować będą z nimi m.in. załogi Linnamae/Morgan, Zaldivar/Der Ohannesian oraz Solans/Sanjuan. Dużą liczbę przedstawicieli będzie mieć Finlandia - z tego kraju zobaczymy m.in. duety: Pajari/Malkonen, Lindholm/Hamalainen, Heikkila/Temonen. Po raz kolejny w aucie Rally2 w Rajdzie Szwecji zobaczymy Michała Sołowowa i Macieja Barana oraz Jarosława Kołtuna i Ireneusza Pleskota. Poza WRC2, ale także autem Rally2 pojadą Gryazin i Aleksandrov.

Rajd Szwecji jest pierwszą z 5 rund dla kategorii JWRC. Załogi biorące w niej udział rywalizują Fordami Fiesta Rally3, podobnie jak znaczna większość jadących w WRC3. Wśród nich będą Jakub Matulka i Daniel Dymurski, którzy w tym roku chcą wystartować we wszystkich rajdach, które będą liczyć się do JWRC. We wspomnianej kategorii zobaczymy m.in. także załogi Černý/Krajča, Domínguez/Peñate czy też szwedzki duet Johansson/Grönvall.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Szwecji 2024: Jakub Matulka i Daniel Dymurski rozpoczynają rywalizację w Rajdowych Mistrzostwach Świata!

Tegoroczna edycja Rajdu Szwecji składać się będzie z 18 odcinków specjalnych o długości niewiele dłuższej niż 300 km. Pierwszym z nich będzie czwartkowy OS Umeå Sprint (5,16 km).
W piątek rywalizacja rozpocznie się od odcinka #42 Brattby (10,76 km), który jest hołdem dla zmarłego w zeszłym roku Craiga Breena startującego z numerem 42. Następnie załogi udadzą się na OS Norrby (12,36 km), a potem Floda (28,25 km). Próby te będzie trzeba pokonać dwukrotnie, a dzień zakończy znany z czwartku Umea Sprint.
Sobota to ponownie łącznie 7 OSów - Vannas (15,65 km), Sarsjoliden (14,23 km) i Bygdsiljum (28,06), które utworzą dwa razy przejeżdżaną przez załogi pętlę oraz kończący dzień Umea (10,08 km).
Na niedzielę organizatorzy przygotowali 3 próby - dwukrotnie przejeżdżany OS Vastervik (25,5 km) oraz finałowy, znany z soboty, OS Umea, który będzie także Power Stagem.

Wszystkie odcinki specjalne 71. Rajdu Szwecji będzie można obejrzeć za pośrednictwem platformy rally.tv oraz na kanale TV Motowizja.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz