Listwa - pasek

środa, 27 marca 2024

Rajd Safari 2024: Z mroźnej Szwecji w afrykańskie upały. Wśród startujących załóg polskie duety

Po ponad miesięcznej przerwie czas na Rajd Safari - trzecią rundę WRC 2024. Na starcie do najbardziej wymagającego, nie tylko od zawodników, ale też od samochodów, rajdu stanie 29 załóg. Podobnie jak w 2022 oraz 2023 roku wśród nich będą Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy już dwukrotnie byli najlepsi w klasie aut Rally2. Startu w tej legendarnej imprezie nie odpuścili także Chwist i Heller.

W klasie aut Rally1 zobaczymy 9 załóg - 3 wystawił Hyundai (Neuville/Wydaeghe, Tanak/Jarveoja i Lappi/Ferm), 3 Toyota (Evans/Martin, Katsuta/Johnston, Rovanpera/Halttunen) i 2 M-Sport (Fourmaux/Coria, Munster/Louka). W dziewiątym aucie, jako załoga prywatna, zobaczymy wracających do WRC Serderisa i Miclotte.

Najwięcej zgłoszeń jest wśród aut Rally2 oraz R5, ponieważ aż 14, jednak nie wszystkie z tych załóg rywalizować będzie w WRC2 bądź WRC2 Challenger. Jednymi z tych duetów będą Kajetanowicz i Szczepaniak oraz Chwist i Heller. Polacy będą starać się o jak najlepszy wynik w obu z wymienionych klas. Ich rywalami będą m.in. Solberg i Edmondson, Greensmith i Andersson bądź też Ciamin i Roche.

W klasie dla aut Rally3 dedykowanej dla załóg zbierających punkty w WRC3 zobaczymy tylko jeden lokalny duet - Anwar/Din.

Za załogami shakedown, który był ostatnią możliwością sprawdzenia ustawień aut. Na odcinku liczącym 5,4 km najszybsi byli Rovanpera i Halttunen (3:32,1 min.) z czasem jedynie 0,2 sek. lepszym niż Neuville i Wydaeghe. Dobrze spisali się także Kajetanowicz/Szczepaniak uzyskując najlepszy czas wśród załóg WRC2 Challenger.

Pierwszym odcinkiem specjalnym 72. Rajdu Safari będzie super OS Kasarani o długości 4,84 km, który ruszy w czwartek (28.03) o 12:05 polskiego czasu.
Rywalizacja będzie kontynuowana od piątkowego poranka od OS Loldia (19,17 km). Następnie załogi przeniosą się na OS Geothermal (13,12 km) oraz OS Kedong (31,5 km) i udadzą się potem na serwis, by potem ponownie pokonać tę samą pętlę.

Na sobotę organizator przygotował 2 pętle 3 odcinki specjalnie: Soysambu (29,32 km), Elmenteita (15,08 km) oraz najdłuższy w całym rajdzie - Sleeping Warrior (36,08 km). 
Niedziela będzie już krótszym dniem pod względem długości etapu. Załogi ponownie będą miały do przejechania 2 pętle po 3 OSy, lecz tym razem będą to: OS Malewa (8,33 km), OS Oserian (18,33 km) oraz OS Hell's Gate (10,53 km), którego drugi przejazd będzie Power Stagem. Jego start zaplanowano na 12:15 polskiego czasu.

Zwycięzcę 72. Rajdu Safari powinniśmy poznać około godziny 13:00.

Warto przypomnieć, że relację na żywo z całego rajdu można obejrzeć na kanale TV Motowizja.

fot.: kajto.pl, wrc.com, redbullcontentpool.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz