Listwa - pasek

niedziela, 6 sierpnia 2017

Rajd Rzeszowski 2017: Bouffier po raz piąty. Nowy lider klasyfikacji ERC

Rywalizacja w 26. Rajdzie Rzeszowskim nie należała do najłatwiejszych. Podczas imprezy wielokrotnie dochodziło do wypadków i kraks, co prowadziło do przerwania odcinków specjalnych, gdyż na trasy wyjeżdżała karetka. Najszybszy podczas piątej rundy ERC był Bryan Bouffier. Najlepszym z Polaków był Kajetan Kajetanowicz, który dzięki drugiej lokacie został liderem klasyfikacji generalnej cyklu.

Rajd Rzeszowski był piątą rundy Rajdowych Mistrzostw Europy oraz trzecią rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Imprezę wygrała załoga Bryan Bouffier/Dini Gilbert za kierownicą Forda Fiesty R5. Dla trzykrotnego Mistrza Polski był to piąty triumf w Rzeszowie. Francuz na mecie Rajdu Rzeszowskiego zapowiedział wraca do RSMP by powalczyć o kolejny tytuł.

Na drugim miejscu rajd ukończył duet Kajetan Kajetanowicz/Jarosław Baran (+38,5 sek). Dzięki dobremu wynikowi oraz drugiej i trzeciej lokacie na etapach imprezy polska załoga wywiozła z Rzeszowa aż 29 punktów, dzięki czemu wskoczyła na pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej ERC.

Najniższe miejsce podium rajdu należało do Marijana Griebel'a i Stefana Kopczyka (+55,6 sek). Niemiecka załoga okazała się być najszybszą w klasyfikacji ERC Junior U28.

Tuż za podium sklasyfikowany został duet Grzegorz Grzyb/Bogusław Browiński (+1:08,0 min). Zeszłoroczny mistrz RSMP zdobył 19 punktów w piątej rundzie ERC (12 punktów za 4. miejsce w rajdzie, 1 punkt za 7. miejsce w klasyfikacji w pierwszym etapie i 6 punktów za 2. miejsce w drugim etapie). Po wygranej Bouffera ma on tyle samo punktów co Francuz i zajmuje aktualnie szóste miejsce w klasyfikacji generalnej.

Piąta pozycja należała do francuskiej załogi Sylvain Michel/Jérôme Degout (+1:45,1 min). Szósty był duet Suarez/Carrera (+2:24,0 min), a siódme miejsce zajęli Łukasz Habaj i Daniel Dymurski (+3:14,1 min). Pierwszą dziesiątkę zamknęli Moffett/Fulton (+3:38,0 min), Magalhaes/Magalhaes (+4:38,8 min), oraz Kasperczyk/Syty (+4:42,9 min).

Rajdu nie ukończyło aż 35 załóg. Większość wycofań spowodowanych było wypadkami i kraksami, które nie raz były bardzo poważne. Jednym z kierowców, którzy wypadli z trasy, był Aleksiej Łukjaniuk. Rosjanin wrócił do rajdów po poważnym wypadku i rehabilitacji, wygrał odcinek kwalifikacyjny i OS1. Niestety pod koniec drugiej próby rolował. Za zaprezentowaną postawę został on wyróżniony nagrodą Colin McRae ERC Flat Out Trophy. Wypadek Łukjaniuka oraz innych załóg startujących w Rajdzie Rzeszowskim możecie obejrzeć na poniższych materiałach wideo.

Jednym z pechowców był również Mads Ostberg, który z dalszej rywalizacji wycofał się po OS8. Powodem była awaria, która uniemożliwiła Norwegowi dalszą jazdę - awaria układu wspomagania kierownicy. Zobaczcie jak kierowca WRC zmagał się z defektem w jego Fieście R5.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.