Listwa - pasek

czwartek, 5 kwietnia 2018

Rajd Korsyki 2018: 10 000 zakrętów, 12 OSów i 1 polska załoga

Już dziś startuje Rajd Korsyki, czwarta runda Rajdowych Mistrzostw Świata. Na blisko 100 załóg czeka 12 krętych i trudnych technicznie odcinków specjalnych. Pierwszy z nich rusza jutro o 9:50. Jedyną polską załogą, która pojawi się na jego starcie, będzie duet Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur. Od 8:00 startujący mogą sprawdzić na shakedown'ie swoje auta ostatni raz przed rajdem.
Tegoroczny Rajd Korsyki jest już 61. edycją tej imprezy. Największą ilością wygranych może pochwalić się niestartujący już Didier Auriol - triumfował on w tym rajdzie aż 9 razy. Do niego należy też rekord w liczbie wygranych odcinków specjalnych. Rajdowy Mistrz Świata z 1994 roku ma na swoim koncie 90 oesowych zwycięstw w historii tej imprezy,

Z aktualnie startujących kierowców najwięcej razy na Korsyce triumfował Sebastien Loeb - aż pięciokrotnie. W tym roku Francuz jadący za kierownicą C3 WRC może dołożyć kolejne zwycięstwo, gdyż jest on ponownie obecny na trasach WRC.

Duet Loeb/Elena będzie jednym z 14 załóg, które pojadą autem klasy WRC w 61. Rajdzie Korsyki. Tradycyjnie po 3 samochody wystawiają ekipy Forda, Hyundaia i Toyoty, natomiast Citroen przygotował 2 auta. Trzy pozostałe załogi jadące samochodem WRC to Mauro Miele/Luca Beltrame (Citroen DS3 WRC), Armando Pereira/Remi Tutelaire i Alain Vauthier/Stevie Nollet (obaj Ford Fiesta RS WRC).
W klasie WRC2 zobaczymy 11 duetów, w tym 1 polski. Będzie to załoga Łukasz Pieniążek/Przemysław Mazur jadąca za kierownicą Skody Fabii R5. Na tę chwilę Polacy mają na swoim koncie 2 punkty wywiezione z Rajdu Szwecji, ale może się to zmienić, gdyż odbyli oni sporą ilość testów przygotowujących do czwartej rundy WRC. Tym samym autem pojadą Jan Kopecky, Christian Ole Veiby i Fabio Andolfi. Fordem Fiesta R5 wystartują Takamoto Katsuta, Hiroki Arai i Nil Solans. Pierwszy z wymienionych podczas testów przed rajdem miał wypadek, na szczęście załoga nie ucierpaiała, a auto udało się odbudować na start.


Na trasach Rajdu Korsyki zobaczymy dwa Citroeny C3 R5, którymi jechać będą Stephane Lefebvre (dla którego jest to debiut za kierownicą tego auta) oraz Yoann Bonato. Pierre-Louis Loubet i Nicolas Ciamin wystartują Hyundai'ami i20 R5.

Wypadek podczas jazd przed rajdami zaliczył także Guillaume de Mevius. Peugeot 208 T16 spadł z drogi prawie 80 metrów w dół. Auta nie udało się odbudować na czwartą rundę WRC. Belg doznał niegroźnego urazu stopy, natomiast pilot, Louis Louka, wyszedł z groźnej przygody bez szwanku.


W klasie WRC3 zobaczymy 15 załóg, z czego 14 zapisanych jest także w klasie JWRC.

Tegoroczna edycja Rajdu Korsyki to 12 odcinków specjalnych. Pierwszy z nich, La Porta - Valle di Rostino 1 (49,03 km) startuje o 9:50. Kolejny, Piedigriggio – Pont de Castirla (13,55 km), o 11:09. Załogi będą miały do przejechania te dwie próby dwukrotnie. Drugi dzień rajdu to kolejne dwie pętle składające się z odcinków Cagnano - Pino - Canari (35,61 km, start 7:37), Désert des Agriates (15,45 km) i Novella (17.39 km). Trzeci, ostatni dzień zmagań to najdłuższy odcinek specjalny rajdu, Vero – Sarrola-Carcopino (55.17 km, start 09:23) oraz Power Stage, Pénitencier de Coti-Chiavari (16.25 km, start 12:18). Zwycięzcę imprezy powinniśmy poznać już około 13:00.fot. Łukasz Pieniążek / Facebook, Cristofanu Navari, Motorsport Forums

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz