Listwa - pasek

niedziela, 27 października 2019

Rajd Hiszpanii 2019: Tanak i Jarveoja mistrzami WRC!

Ott Tanak i Martin Jarveoja z ekipy Toyoty zagwarantowali sobie mistrzowski tytuł jeden rajd przed zakończeniem sezonu! Estoński duet zakończył zmagania w Rajdzie Hiszpanii na drugim miejscu. Na najwyższym stopniu podium stanęli Thierry Neuville i Nicolas Gilsoul, zaś trzecią pozycję wywalczyli Dani Sordo i Carlos del Barrio.
Ott Tanak przez cały rajd prezentował równe tempo i korzystał z błędów rywali wspinając się w klasyfikacji generalnej. Podczas asfaltowej części imprezy był najszybszy na 4 odcinkach specjalnych. W tym roku Estończyk stanął już dziewięć razy na podium, z czego aż sześć razy zajął pierwszą lokatę.

Zwycięzca Rajdu Hiszpanii, Thierry Neuville, dzięki zwycięstwu w imprezie wyprzedził Sebastiena Ogiera w klasyfikacji generalnej sezonu i ma nad nim przewagę wynoszącą 10 punktów. Neuville prowadził w imprezie od początku sobotniej rywalizacji, czyli od momentu, kiedy załogi przeniosły się na asfaltową nawierzchnię.

Tuż za podium rajd ukończyli Loeb i Elena (+53,9 sek), którzy byli najszybszą załogą w piątkowych odcinkach, rozgrywanych na szutrowej nawierzchni, dodatkowo dwukrotnie wygrywając najdłuższy OS imprezy (La Fatarella - Vilalba, 38.85 km)

Piąte miejsce wywalczyli Latvala i Anttila (+1:00,2 min), którzy przez cały rajdowy weekend prezentowali spokojną jazdę, unikając błędów. Na szóstej lokacie imprezę zakończyli Evans i Martin (+1:14,2 min) - najlepsza załoga M-Sportu. Dalej uplasowała się załoga Suninen/Lehtinen (+1:47,6 min), która popełniła błąd na ostatnim odcinku specjalnym tracąc szansę na punkty na Power Stage'u.

Ósmą lokatę zajęli Ogier i Ingrassia u których w C3 WRC zawiodło wspomaganie kierownicy już na OS2, co zaprzepaściło szansę francuskiego duetu na dobry wynik i walkę o ważne punkty do klasyfikacji generalnej sezonu. 

Techniczne problemy pokonały też drugą z załóg Citroena - Lappi i Ferm zatrzymali się na OS5 po awarii silnika.

Dziesiątkę zamknęły najlepsze załogi kategorii WRC2 Pro oraz WRC2 - Ostberg/Eriksen (+8:24,6 min) oraz Camilli/Veillas (+8:47,2 min).

Na Power Stage'u najlepszy był Tanak. Dodatkowe punkty wywalczyli także: Evans, Neuville, Sordo i Ogier.

KLASYFIKACJA GENERALNA WRC 2019 (najlepsza trójka):
  1. Ott Tanak 263 pkt.
  2. Thierry Neuville 227 pkt.
  3. Sebastien Ogier 213 pkt.
Tegoroczne zmagania kierowców Rajdowych Mistrzostw Świata w sezonie 2019 zakończy Rajd Australii, który odbędzie się w dniach 14-17. listopada. Podczas niego zostanie wyłoniony rajdowy wicemistrz świata.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz