Listwa - pasek

poniedziałek, 20 września 2021

Rajd Azorów 2021: Mikkelsen zwycięzcą, Marczyk pojechał na "piątkę"

55. edycję Rajdu Azorów, 5. rundę Rajdowych Mistrzostw Europy 2021, wygrali Andreas Mikkelsen i Elliott Edmondson z przewagą 14,8 sek. nad Danim Sordo i Candido Carrerą. Podium skompletowali Efren Llarena i Sara Fernandez (+1:06,5 min.), którzy wyprzedzili Ricardo Mourę i Antonio Costę (+1:09,7 min.) na ostatnim odcinku specjalnym. Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk rywalizację ukończyli na piątej pozycji (+3:05 min.).

- Największe rajdowe wyzwanie w moim życiu dobiegło końca. Debiutując w Rajdzie Azorów kończymy z wynikiem, o którym nawet nie śmiałem marzyć przed startem- 2 miejsce w juniorskiej klasyfikacji Michelin Talent Factory i 5 miejsce w klasyfikacji generalnej rajdu. Ten rajd pokazał mi jak wymagające są mistrzostwa Europy, a także jak wiele różnych rodzajów rajdów jest jeszcze dla mnie tajemnicą. Poczułem też jak wiele muszę jeszcze opanować, żeby stać się kompletnym kierowcą rajdowym - napisał na swoim profilu społecznościowym Mikołaj Marczyk podsumowując swój start w Rajdzie Azorów.

Szóstą lokatę wywalczyła załoga Scandola/Fappani (+4:03 min.). Siódme miejsce zajął lokalny duet - Rego/Henriques (+5:19,7 min.). Na ósmej pozycji rywalizację zakończyli Guerra i Cue (+6:50,3 min.). Dziesiątkę skompletowali Botelho i Raimundo (+9:25,9 min.) oraz zwycięzcy klasy ERC2 - Pardo i Perez (+13:21,6 min.).

Na mecie zabrakło kilku załóg, które miały szansę na walkę o wysokie lokaty:

• Lukaynuk i Arnautov wycofali się po przebiciu dwóch opon na OS8;
  • Cais i Zakova odpadli na OS9 po uszkodzeniu chłodnicy po mocnym lądowaniu za hopą;
  • Solans i Marti wypadli na OS1;
  • Bonato i Boulloud dachowali na OS3 - film poniżej.

Rajd Azorów ukończyły także dwie inne polskie załogi - Chwietczuk/Baran, którzy zmagania zakończyli na 19. pozycji oraz Widłak/Dymurski (20. pozycja). Niestety oba polskie duety wypadły już na OS1 i wzięli udział tylko w drugim dniu zmagań.

Liderem klasyfikacji generalnej sezonu 2021 ERC jest Andreas Mikkelsen ze 136 punktami na koncie. Drugi jest Efren Llarena (102 pkt.), a trzeci Mikołaj Marczyk, który ma tylko 7 punktów mniej niż Hiszpan. Czołową piątkę zamykają Lukyanuk i Herczig z 67 "oczkami" zapisanymi przy ich nazwiskach.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.