Listwa - pasek

niedziela, 22 stycznia 2023

Rajd Monte-Carlo 2023: Rekordowe zwycięstwo Sebastiena Ogiera

Tegoroczny start Sebastiena Ogiera w Rajdzie Monte-Carlo był jego jedenastym występem w aucie klasy WRC w tej imprezie. Francuz wygrywając w tym roku zapisał się na kartach historii - jest to dziewiąte, rekordowe zwycięstwo w tym rajdzie. Pilotował go Vincent Landais, dla którego był to drugi start z byłym rajdowym mistrzem świata. Drugie miejsce zajęli Rovanpera i Halttunen tracąc do zwycięzców 23,5 sek., zaś na najniższym stopniu podium stanęli Neuville i Wydaeghe (+45,1 sek.).

Czwarte miejsce zajęli Evans i Martin (+1:12,3 min.), którzy przez cały weekend prezentowali równe tempo. Niestety, na OS5 przebili oni koło tracąc około 40 sekund i nie byli oni w stanie odrobić tej straty.
Piątą pozycję zajęli Tanak i Jarveoja (+2:34,8 min.). Estoński duet, który po blisko 6 latach wrócił za kierownicę auta od M-Sportu, od początku rajdu borykał się z problemami - pierwszego dnia w Pumie Rally1 nie działała poprawnie elektronika i były trudności w zmianie biegów, natomiast trzeciego dnia pojawiła się awaria układu wspomagania kierownicy.
Szósta lokata należała do Katsuty i Johnstona (+3:32,5 min.), którzy na kończącym rajd Power Stage'u uszkodzili lewe tylne zawieszenie, jednak nie wpłynęło to na ostateczną pozycję w klasyfikacji generalnej.
Na siódmym miejscu rywalizację zakończyli Sordo i Carrera (+3:47,4 min.), którzy pokonali Lappiego i Ferma (+3:51,3 min.) jedynie o 3,9 sekundy. Dziesiątkę zamknęły najlepszego załogi kategorii WRC2.
Dziewiątą pozycję w "generalce" i pierwszą w WRC2 zajęli Gryazin i Aleksandrov, mimo przebitej opony i straty blisko minuty na OS14. Jest to pierwsze zwycięstwo w Fabii Rally2 nowej generacji od Skody. Dojechali oni do mety rajdu z przewagą wynoszącą 4,4 sekundy nad Rosselem i Dunandem, którzy mocno przyspieszyli ostatniego dnia, jednak to nie wystarczyło, aby ukończyć rywalizację na pierwszym miejscu w WRC2. Podium w klasie uzupełnili Lopez i Rozada (+1:10,7 min.).

AKTUALIZACJA: Rajd Monte-Carlo 2023: Gryazin z karą, Rossel zwycięzcą w WRC2. Lukyanuk zabrał głos

W klasie WRC2 Challenger skierowanej do kierowców mniejszym doświadczeniem, którzy nie odnotowali jak dotąd żadnego zwycięstwa w aucie tej klasy oraz nie byli wybrani przez zespół fabryczny do zdobywania punktów, także wygrali Gryazin i Aleksandrov. Drugie miejsce zajęli Lopez i Rozada, zaś trzecie - Cais i Tesinsky.

W WRC Masters Cup pewnie zwyciężyli Delecour i De Castelli z przewagą 4:34 min. nad Mielem i Beltramemi Podium tej klasy uzupełnili Keferbock i Minor (+12:11,3 min.).

Kolejną imprezą w tegorocznym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata jest Rajd Szwecji. Odbędzie się on w terminie 9-12 lutego i będzie jedynym startem na śniegu dla załóg WRC. Na trasach zobaczymy polską załogę - Michała Sołowowa i Macieja Barana, którzy rywalizować będą nową generacją Skody Fabii Rally2.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.