Listwa - pasek

środa, 18 stycznia 2023

WRC 2023: Nowy kalendarz, składy, malowania. Zespoły gotowe na kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata

Czas na kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata. Tegoroczny kalendarz liczy 13 rund, a pierwszą z nich, tradycyjnie, będzie Rajd Monte-Carlo. W "królewskiej" klasie zobaczymy ponownie 3 zespoły: Hyundaia, M-Sport oraz Toyotę. Swoich startów nie zapowiedziała oficjalnie żadna polska załoga, choć aspiracji do startów w klasie WRC2 nie ukrywają Kajetan Kajetanowicz i Mikołaj Marczyk. Po raz pierwszy od kilku lat w polskiej telewizji kibice będą mieli możliwość obejrzeć relacje na żywo z odcinków specjalnych ze wszystkich tegorocznych rund.

Sezon 2022 okazał się spełnieniem marzeń dla Kallego Rovanpery, który wywalczył swój pierwszy mistrzowski tytuł wygrywając 6 z 13 rund. Wygrywając to trofeum, Fin został najmłodszym rajdowym mistrzem świata. Nadchodzący rok będzie sprawdzianem dla niego oraz zespołu Toyoty, z którym Rovanpera triumfował. 

Choć ubiegły sezon należał do japońskiej ekipy, to swoje triumfy mógł też świętować i Hyundai (5 wygranych rajdów), i M-Sport (1 wygrany rajd). Rok 2023 w WRC może także przynieść wiele emocji z powodu m.in. zmian wśród członków zespołów. W Hyundai'u zmienił się szef - od grudnia 2022 jest nim Cyril Abiteboul, który wcześniej zarządzał ekipą Renault w F1. Z zespołu odeszli Tanak i Jarveoja, a na jego miejsce przyszli z Toyoty Lappi i Ferm. Przez ten ruch liderami Hyundai'a będą ponownie Neuville i Wydaeghe.

Wspomnieni Tanak i Jarveoja podpisali kontrakt z M-Sportem. Z brytyjskiej ekipy odeszli Breen, Greensmith, który będzie rywalizować za kierownicą Skody w klasie WRC2, oraz Fourmaux, którego zobaczymy w Fordzie Fiesta, także w WRC2. Nie wiadomo jeszcze czy w barwach M-Sportu wystąpi Sebastien Loeb - na jego starty liczy Malcolm Wilson.

W tegorocznym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata widnieje 13 rund, z czego pierwsza, Rajd Monte-Carlo, odbywa się od 19 do 22 stycznia. Startujące załogi będą miały okazję ponownie sprawdzić się na znanych oesach np. Rajdu Szwecji, Rajdu Meksyku, Rajdu Finlandii czy kończącego sezon Rajdu Japonii, ale też w nowym Rajdzie Europy Centralnej. Runda ta jest wspólnym projektem federacji niemieckiej, czeskiej oraz austriackiej. Początkowo planowano ją zorganizować w 2024 roku, ale dzięki dobrej współpracy odbędzie się ona już na tegoroczną jesień. 

Dla kibiców ważną informacją jest fakt, iż wszystkie odcinki na żywo, każdego rajdu należącego do cyklu WRC, będzie można śledzić na żywo w Motowizji. Komentować podczas transmisji będą Grzegorz Gac, Sławomir Szymczak, Mikołaj Sokół, Michał Adamiuk oraz Gabriel Borowy.

Zespoły kategorii WRC:

 1. Hyundai Shell Mobis World Rally Team
  Rok założenia: 2012
  Szef: Cyril Abiteboul
  Samochód: Hyundai i20N Rally1
  Załogi: Thierry Neuville/Martin Wydaeghe (wystartują we wszystkich rundach), Craig Breen/James Fulton (wystartują we wszystkich rundach), Esapekka Lappi/Janne Ferm, Dani Sordo/Candido Carrera (obie ostatnie wymienione załogi będą startować na zmianę)


 2. M-Sport Ford World Rally Team
  Rok założenia: 2006
  Szef: Richard Millener
  Samochód: Ford Puma Rally1
  Załogi: Ott Tanak/Martin Jarveoja (wystartują we wszystkich rundach), Pierre-Louis Loubet/Nicolas Gilsoul (wystartują we wszystkich rundach), Jourdain Serdiridis/Frederic Miclotte (wystartują w wybranych rundach)


 3. Toyota Gazoo Racing World Rally Team
  Rok założenia: 2016
  Szef: Jari-Matti Latvala
  Samochód: Toyota GR Yaris Rally1
  Załogi: Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen (wystartują we wszystkich rundach), Elfyn Evans/Scott Martin, Sebastien Ogier/Vincent Landais (wystartują w wybranych rundach), Takamoto Katsuta/Aaron Johnston (wystartują we wszystkich rundach), Lorenzo Bertelli/Simone Scattolin (wystartują w wybranych rundach)

Kalendarz WRC 2023: 

 1. Rajd Monte-Carlo: 19-22.01 - asfalt/śnieg/lód
 2. Rajd Szwecji: 9-12.02 - śnieg/lód
 3. Rajd Meksyku: 16-19.03 - szuter
 4. Rajd Chorwacji: 20-23.04 - asfalt
 5. Rajd Portugalii: 11-14.05 - szuter
 6. Rajd Sardynii: 1-4.06 - szuter
 7. Rajd Safari (Kenia): 22-25.06 - szuter
 8. Rajd Estonii: 20-23.07 - szuter
 9. Rajd Finlandii: 3-6.08 - szuter
 10. Rajd Akropolu (Grecja): 7-10.09 - szuter
 11. Rajd Chile: 28.09-1.10 - szuter
 12. Rajd Europy Centralnej (Niemcy/Czechy/Austria): 26-29.10 - asfalt
 13. Rajd Japonii: 16-19.11 - asfalt

fot. redbullcontentpool.com, wrc.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz