Listwa - pasek

czwartek, 9 marca 2023

Rajd Fafe 2023: Marczyk i Gospodarczyk otwierają sezon 2023 na trasach w Portugalii

Rozgrywany w dniach 10-12 marca 36. Rajd Fafe w Portugalii będzie pierwszą tegoroczną rundą Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Będzie to jednocześnie pierwszy występ Mikołaja Marczyka i Szymona Gospodarczyka w sezonie 2023. Załoga ORLEN Team potraktuje ten występ testowo i skupi się głównie na ustawieniach swojej nowej rajdówki - Škody Fabii RS Rally2.

36. Rajd Fafe otworzy sezon Rajdowych Mistrzostw Europy ERC. Na starcie zamelduje się 86 załóg spragnionych rajdowych emocji po zimie, w tym aż 45 załóg w samochodach najwyższej kategorii Rally2. Jedną z tych załóg będą Mikołaj Marczyk oraz Szymon Gospodarczyk, którzy na drzwi swojej Škody Fabii RS Rally2 nakleją numer 29.

Zawodnicy pokonają łącznie 17 odcinków specjalnych o łącznej długości 180 kilometrów. Rajd rozpocznie się w piątek, 10 marca, o godzinie 21:05 od odcinka superspecjalnego Fafe. Sobotnia oraz niedzielna rywalizacja przebiegać będzie po szutrowych oesach północnej Portugalii, znanych zawodnikom głównie z rundy Rajdowych Mistrzostw Świata WRC – Rajdu Portugalii. Tegoroczny Rajd Fafe będzie jedną z najlepiej obsadzonych rund mistrzostw Europy w ostatnich latach, więc zapowiada się wyjątkowo zacięta rywalizacja.

Marczyk i Gospodarczyk potraktują występ w okolicach Porto czysto treningowo. Raz, że będzie to pierwszy start załogi ORLEN Team w swojej nowej rajdówce - Škodzie Fabii RS Rally2. Dwa, że start w Fafe będzie doskonałym treningiem przed Rajdem Portugalii – rundą Rajdowych Mistrzostw Świata WRC, w której Marczyk i Gospodarczyk wystartują w połowie maja.

- Sezon 2023 rozpoczynamy od pierwszej rundy mistrzostw Europy – Rajdu Fafe. Wybraliśmy ten rajd m.in. z tego względu, że wrócimy w dokładnie to samo miejsce za dwa miesiące, bo tutaj odbędzie się Rajd Portugalii zaliczany do mistrzostw świata. Dodatkowo przetestujemy naszą nową rajdówkę - Škodę Fabię RS Rally2 – mówi Mikołaj Marczyk.

- Bardzo się cieszę, że zaczynamy ten sezon tak wcześnie. A rajd to przecież zawsze o wiele lepszy trening, niż zwykłe testy. Tym bardziej, że w stawce mamy aż 45 załóg w autach kategorii Rally2. Mistrzostwa Europy nigdy nie były obsadzone tak mocno. Powalczymy z zawodnikami znanymi z mistrzostw świata – w Fafe wystartuje chociażby Hayden Paddon, Mads Ostberg, czy Craig Breen – fabryczny kierowca Hyundaia. Cieszę się, że sprawdzimy się w tak mocnej stawce na odcinkach, które już trochę znamy. Cieszę się również z tego, że wystartujemy na zupełnie nowych oponach Michelin. Jestem niezmiernie ciekawy jak będzie spisywał się ten nowy model ogumienia – podsumował kierowca ORLEN Team.

- W ten weekend startujemy w Rajdzie Fafe, niedaleko Porto na północy Portugalii. Rajdy to w tej części kraju bardzo popularny sport, więc spodziewamy się na trasach mnóstwa kibiców. Tym bardziej, że lista zgłoszeń w tym roku jest naprawdę bardzo „bogata” – aż 45 załóg w autach klasy Rally2, w tym goście z mistrzostw świata – podkreślił Szymon Gospodarczyk.

- W środę czekają na nas testy samochodu. Musimy dopracować wszystkie szczegóły i odpowiednio ustawić samochód. Musimy też zapoznać się z nowymi oponami Michelin. Traktujemy ten start jako trening. To mistrzostwa Europy, a my wrócimy tutaj za dwa miesiące na Rajd Portugalii zaliczany do mistrzostw świata. To będzie na pewno bardzo ciekawy i pracowity weekend – zakończył pilot załogi ORLEN Team.

źródło, fot.: informacje prasowe

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz