Listwa - pasek

czwartek, 16 marca 2023

Rajd Meksyku 2023: Rajdowe Mistrzostwa Świata przenoszą się do Ameryki Łacińskiej

Rajd Meksyku (16-19.03) będzie trzecią rundą sezonu 2023 Rajdowych Mistrzostw Świata i zarazem pierwszą, która odbędzie się na nawierzchni szutrowej. Oprócz załóg znanych z minionego Rajdu Monte-Carlo oraz Rajdu Szwecji w końcu na starcie pojawią się reprezentanci Polski - Kajetan Kajetanowicz/Maciej Szczepaniak i Daniel Chwist/Kamil Heller. Oba duety rywalizować będą poprzedni generacjami Skody Fabia Rally2.

Listę zgłoszeń otwierają aktualni liderzy klasyfikacji generalnej sezonu - Ott Tanak i Martin Jarveoja, których Forda Pumę Rally1 przygotował M-Sport. W tym samym aucie zobaczymy także załogi Loubet/Gilsoul i Serderidis/Miclotte. Ekipa Toyoty wystawiła cztery samochody, w których rywalizować będą duety: Rovanpera/Halttunen, Evans/Martin, Ogier/Landais i Katsuta/Johston. Podobnie jak M-Sport, Hyundai także przygotował 3 auta, w których zobaczymy załogi: Neuville/Wydaeghe, Lappi/Ferm oraz Sordo/Carrera.

W klasie WRC2 zobaczymy 9 załóg, w tym dwie polskie - Kajetanowicz/Szczepaniak i Chwist/Heller. Rywalami Polaków będą m.in. Solberg/Edmondson, którzy mają 28 pkt. w swojej klasyfikacji (tyle co nieobecni Rossel i Dunand), Greensmith/Andersson i Fourmaux/Coria. Na rajdowe trasy wraca także Martin Prokop, którego pilotować będzie Michal Ernst. W aucie Rally2 zobaczymy także Gryazina i Aleksandrova, jednak oni nie zgłosili się do walki o punkty w WRC2.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Meksyku 2023: Kajetanowicz i Szczepaniak gotowi do rywalizacji

W WRC3 zobaczymy paragwajsko-hiszpański duet - Domingueza i Penate'a oraz kanadyjczyków - Bailey'a i Petersona. Obaj jechać będą Fordem Fiesta Rally3.

Organizator przygotował 23 odcinki specjalne o łącznej długości 312,77 km. Rywalizację rozpocznie dwukrotny przejazd próby "Street Stage GTO" (1,12 km) w centrum miejscowości Guanajuato w piątek o godzinie 3:05 czasu polskiego.

Następnie na załogi będą czekać dwie pętle - pierwsza z nich będzie się składać z "oesów": kultowego El Chocolate (29,07 km), Ortega (15,71 km) i Las Minas (13,79 km), zaś druga będzie zawierać dodatkowo odcinki Las Dunas Superspecial (3,7 km) i Distrito León Mx SSS (1,3 km).

Sobota to kolejne dwie pętle, tym razem składających się z prób: Ibarilla (14,82 km), El Mosquito (22,56 km), Derramadero (21,7 km) i poznanego dzień wcześniej Las Dunas Superspecial. Dzień zakończy dodatkowy w drugiej pętli OS Rock & Rally SSS (1,3 km).

Ostatni dzień rywalizacji zacznie się od czwartego, ostatniego przejazdu OS Las Dunas Superspecial. Następnie na załogi czekać będzie najdłuższa próba tegorocznej edycji Rajdu Meksyku - znany z poprzednich lat OS Otates (35,63 km). Po jego zakończeniu kierowcy i piloci skierują się na OS San Diego (12,61 km), a imprezę zakończy Power Stage - OS El Brinco (9,59 km), który wystartuje o 19:18 polskiego czasu.

Całość rywalizacji, ze wszystkich odcinków specjalnych, będzie można śledzić na antenie kanału Motowizja. 

fot. redbullcontentpool.com, kajto.pl

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz