Listwa - pasek

środa, 19 lipca 2023

Rajd Estonii 2023: Domowy rajd Tanaka. Wśród startujących Marczyk i Gospodarczyk

Przygoda Rajdu Estonii z Rajdowymi Mistrzostwami Świata zaczęła się w 2020 roku, w "covidowym" sezonie, gdy organizatorzy tej imprezy zgłosili się do zorganizowania rundy po blisko 6-miesięcznej przerwie. Rajd ten był zorganizowany na wysokim poziomie, stąd runda zagościła w WRC na dłużej. W tym roku na starcie stanie 50 załóg, z czego jedna polska - Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Bazą 13. Rajdu Estonii (20-23.07) będzie ponownie Tartu. Rozgrzewką dla załóg będzie w czwartek (20.07) shakedown Kastre (4,08 km), który rozpocznie się o 8:01 polskiego czasu. Tego samego dnia rozegrany będzie pierwszy odcinek specjalny - Tartu vald (3,35 km).

Na piątek organizatorzy zaplanowali 2 pętle po trzy "oesy": Peipsiääre (24,35 km), Mustvee (17,09 km) oraz Raanitsa (21,45 km). Sobota to aż 9 prób sportowych - najpierw załogi przejadą dwukrotnie odcinki Mäeküla (10,27 km) i Otepää (11,15 km). Po serwisie startujący udadzą się dwa razy na przejazd prób Elva (11,73 km) i Kanepi (16,48 km). Dzień zakończy Tartu vald, który załogi poznają w czwartek.

Ostatni dzień rywalizacji składać się będzie z dwóch odcinków specjalnych, które zostaną przejechane dwukrotnie - Karaski (12,04 km) oraz Kambja (18,5 km), którego drugi przejazd będzie dodatkowo punktowanym Power Stagem.

Większość z tegorocznych tras znana jest startującym załogom z poprzednich edycji Rajdu Estonii.

Na starcie Rajdu Estonii zobaczymy łącznie 50 duetów. Osiem z nich zobaczymy w autach klasy Rally 1. Barwy Toyoty będą reprezentować: Rovanpera/Halttunen, Evans/Martin i Katsuta/Johnston, barwy Hyundaia: Neuville/Wydaeghe, Lappi/Ferm i Suninen/Markkula, a barwy M-Sportu: Tanak/Jarveoja i Loubet/Gilsoul.
Aż 23 załogi wystartują autami klasy Rally/R5, z czego 20 zobaczymy w klasie WRC2. Jedna z nich będzie reprezentować polskie barwy - będą to Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Ich rywalami będą m.in. Solberg/Edmondson, Lindholm/Hamalainen, Mikkelsen/Eriksen czy też Pajari/Malkonen.
O punkty w kategorii WRC3 walczyć będzie 11 duetów, a większość z nich będzie rywalizować także w JWRC.

fot. fb.com/rallyestonia, materiały prasowe Mikołaja Marczyka

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz