Listwa - pasek

poniedziałek, 24 lipca 2023

Włoska Formuła 4: Hat-trick Kacpra Sztuki we Francji

Kacper Sztuka był nie do zatrzymania w miniony weekend na torze Paul Ricard. Polak odniósł 3 spektakularne zwycięstwa z rzędu w piątej rundzie Italian F4 Championship.

Wyścigowy weekend na francuskim obiekcie zaczął się obiecująco. Kierowca samochodu US Racing #37 wykręcił najlepszy czas w obu piątkowych treningach, a tempo prezentowane przez Polaka na nowych i używanych oponach zwiastowało potencjał na bardzo dobre wyniki.

Wspaniałe kwalifikacje i pole position

Kacper potwierdził swoje tempo w kwalifikacjach. W sobotni poranek wykręcił znakomity czas, który dał mu drugie miejsce w pierwszej czasówce. Z kolei w drugiej zaprezentował się jeszcze lepiej, zostawiając za swoimi plecami wszystkich rywali i zdobywając trzecie pole position w tym roku.

Kacper z drugim zwycięstwem w sezonie 2023

W pierwszym wyścigu reprezentant ORLEN Team znakomicie ruszył z pierwszego rzędu. To pozwoliło mu od razu rzucić rękawicę startującemu przed nim Ugo Ugochukwu. Kacper wykorzystał swoją szansę i w drugim zakręcie wysunął się na prowadzenie. Potem jego znakomite tempo – łącznie z najszybszym okrążeniem wyścigu – nie dało rywalom szansy do zaatakowania. Dlatego na linii mety Polak mógł się cieszyć ze wspaniałego zwycięstwa, drugiego w tym sezonie Italian F4 Championship.

Mazurek Dąbrowskiego po raz drugi

W niedzielny poranek samochód z nr 37 ustawił się na pole position do drugiego biegu. Kacper kolejny raz fantastycznie wystartował i ze spokojem pokonał pierwsze okrążenia. Po neutralizacji za samochodem bezpieczeństwa przeprowadził skuteczny restart, który był kluczem do odniesienia drugiego zwycięstwa z rzędu na torze Paul Ricard.

Hat-trick zwycięstw na Paul Ricard

Początek ostatniego wyścigu kolejny raz ułożył się po myśli Polaka, który po drugim zakręcie od startu objął prowadzenie. Tym razem jednak rywale z Prema Racing byli znacznie bliżej przez całe pierwsze okrążenie, w wyniku czego James Wharton zaatakował w zakręcie nr 12, wywożąc Kacpra daleko poza tor. Kierowca US Racing utrzymał drugą pozycję, którą musiał mocno bronić przed Tuukką Toponenem po neutralizacji na 6 minut przed końcem rywalizacji. Gdy wydawało się, że Polak nie zdoła dogonić prowadzącego Whartona, ten mocno zwolnił na 4 zakręty przed metą, dzięki czemu Sztuka go wyprzedził i w ten skompletował hat-tricka zwycięstw na francuskim torze.

“To był absolutnie mój najlepszy wyścigowy weekend w moje karierze. Od samego początku czułem się świetnie w samochodzie i w trakcie wszystkich sesji mieliśmy bardzo dobre tempo. Udało się je przełożyć na znakomite kwalifikacje, a potem w wyścigach mogłem skupić się wyłącznie na szybkiej jeździe. Bardzo dobre starty z pierwszego rzędu gwarantowały mi walkę o prowadzenie za każdym razem. Usłyszeć 3 razy z rzędu Mazurka Dąbrowskiego na torze Paul Ricard to było coś, czego nigdy nie zapomnę. Dziękuję za zaufanie moim partnerom PKN ORLEN, Akademia ORLEN Team, Tenutado, Drew-Lech oraz nowemu sponsorowi firmie Extral Aluminium. Cieszę się, że wspólnie z zespołem US Racing mogliśmy dostarczyć fantastycznych emocji kibicom, którym bardzo dziękuję za ogromne wsparcie w czasie tego weekendu!” – podsumował weekend Kacper Sztuka.

Kacper Sztuka zdobył komplet 75. punktów w czasie rywalizacji na Paul Ricard. To pozwoliło mu przesunąć się na 3. miejsce w klasyfikacji generalnej sezonu, ze stratą jedynie trzech do drugiego Ugochukwu.

Przed kierowcami Italian F4 Championship teraz wakacyjna przerwa. Kolejna runda odbędzie się w dniach 29 września – 1października na torze Mugello.

źródło: informacja prasowa, fot.: kacpersztuka-racing.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz