Listwa - pasek

środa, 24 stycznia 2024

Rajd Monte-Carlo 2024: Czas na otwarcie kolejnego sezonu Rajdowych Mistrzostw Świata

68 załóg zgłosiło się do rywalizacji w 92. Rajdzie Monte Carlo, który tradycyjnie otworzy rywalizację w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Będzie na nich czekać 17 odcinków specjalnych - nie zabraknie przejazdu po malowniczej przełęczy Col de Turini.

Na liście zgłoszeń na jej szczycie widnieje 8 samochodów klasy Rally1 zgłoszonych przez łącznie 3 ekipy fabryczne. W trzech Toyotach GR Yaris Rally1 zobaczymy załogi Evans/Martin, Ogier/Landais, Katsuta/Johnston. Także 3 auta wystawił Hyundai - w nich pojadą duety Neuville/Wydaeghe, Tanak/Jarveoja i Mikkelsen/Eriksen. M-Sport natomiast przygotował 2 Fordy Puma Rally1 dla Fourmaxa i Corii oraz Munstera i Louki.

ZOBACZ TEŻ: WRC 2024: Nowy kalendarz, składy, malowania, zmiany w punktacji. Kompendium kibica

W autach klasy Rally2 rywalizować będzie aż 28 załóg, choć nie wszystkie zgłosiły się do zdobywania punktów w WRC2 - tymi wyjątkami są Solberg i Edmondson oraz Pajari i Malkonen. O najlepszy wynik we wspomnianej kategorii będą walczyć m.in. Rossel/Dunand, Gryazin/Aleksandrov (pierwszy z tego duetu wystartuje pod bułgarską flagą, drugi pod neutralną), Ciamin/Roche czy też Ingram/McKillop. Niestety nie zobaczymy żadnego reprezentanta Polski.

O zwycięstwo w WRC3 będą rywalizować jedynie 2 załogi - Cerny/Krajca i Rossi/Sarmezan - choć łącznie na odcinkach specjalnych Rajdu Monte-Carlo kibice będą mogli zobaczyć łącznie 6 aut Rally3.

Resztę listy zgłoszeń uzupełniają załogi startujące w samochodach Rally4 oraz Rally5, czyli w tzw. "ośkach" - stanowcza większość kierowców i pilotów reprezentować będzie włoskie lub francuskie barwy.

Rywalizację poprzedzi shakedown - Route de la Garde (3.28 km), który rozegrany będzie w środę (24.01) i ruszy o 16:31. Pierwszy odcinek specjalny rozpocznie się w czwartek (25.01) o 20:35 i będzie to OS Thoard / Saint-Geniez (21.01 km). Tego samego dnia załogi pokonają także OS Bayons / Bréziers (25.19 km).

Na piątek (26.01) organizatorzy przygotowali 2 pętle po 3 próby sportowe: OS Saint-Léger-les-Mélèzes / La Bâtie-Neuve (16.68 km), OS Champcella / Saint-Clément (17.87 km) i OS La Bréole / Selonnet (18.31 km). Sobota (27.01) będzie wyglądać podobnie, jednak tym razem pętle będą tworzyć odcinki: OS Esparron / Oze (18.79 km), OS Les Nonières / Chichilianne (20.04 km) i OS Pellafol / Agnières-en-Dévoluy (21.37 km).

W niedzielę załogi będą miały do pokonania 3 odcinki. Pierwszy z nich, to poznany w piątek La Bréole / Selonnet, a po nim kierowcy pojadą na OS Digne-les-Bains / Chaudon-Norante (19.01 km). Rywalizację w 92. Rajdzie Monte-Carlo zakończy OS La Bollène-Vésubie / Col de Turini (14.80 km), którego start jest zaplanowany na 12:15.

Wszystkie odcinki specjalne pierwszej rundy sezonu 2024 WRC będzie można obejrzeć na żywo za pośrednictwem rally.tv oraz kanału telewizyjnego Motowizja.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz