Listwa - pasek

środa, 24 stycznia 2024

WRC 2024: Nowy kalendarz, składy, malowania, zmiany w punktacji. Kompendium kibica

Rusza kolejny sezon Rajdowych Mistrzostw Świata! Składać się on będzie z 13 imprez, z czego 5 to będą rundy dla załóg startujących w JWRC, w której swoje starty zapowiedzieli Jakub Matulka i Daniel Dymurski. Dodatkowo, po 7 latach do kalendarza wraca Rajd Polski. Na trasach imprez nadchodzącego sezonu w "królewskiej" klasie zobaczymy ponownie 3 zespoły: Hyundaia, Toyoty oraz M-Sportu. Największą zmianą sezonu 2024 WRC jest nowy system punktacji.

Sezon 2023 zakończył się drugim tytułem mistrzowskim dla Kalle Rovanpery i Jonne Halttunena. Wśród zespołów najlepsza była Toyota, która wywalczyła czwarte mistrzostwo w swojej historii. Ekipa z Japonii wygrała 9 z 13 rajdów zeszłorocznego sezonu. Pozostałe 4 padły łupem Hyundaia i M-Sportu dopisując sobie na konto po 2 zwycięstwa.

W każdym z zespołów startujących w kategorii WRC doszło do zmian.
W M-Sporcie został jedynie duet Adrien Fourmaux/Alexandre Coria, natomiast w drugim aucie zobaczymy Gregoire Munstera i Louisa Loukę, którzy w zeszłym roku wystartowali w Fordzie Puma Rally1 dwukrotnie. Z brytyjskiej ekipy odeszli Ott Tanak i Martin Jarveoja, którzy przeszli do...
...ekipy Hyundai'a. W i20 N Rally1 zobaczymy także duety: Esapekka Lappi/Janne Ferm, Dani Sordo/Candido Carrera, Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen oraz Thierry Neuville/Martin Wydaeghe. W każdym z rajdów koreańska ekipa planuje wystawiać 3 samochody.
W zespole Toyoty zobaczymy co rajd 3 auta, w których zasiadać będą łącznie 4 załogi: Sebastien Ogier/Vincent Landais, Takamoto Katsuta/Aaron Johston, Elfyn Evans/Scott Martin, Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen. Wiadomo już, że ostatni z wymienionych duetów nie wystartuje w całym sezonie, co wśród kibiców wywołało duże zdziwienie, ponieważ oznacza to, że celem Finów na ten sezon nie będzie walka o kolejny mistrzowski tytuł.

W tegorocznym kalendarzu Rajdowych Mistrzostw Świata widnieje 13 rund, z czego pierwsza, Rajd Monte-Carlo, odbywa się od 25 do 28 stycznia. Startujące załogi będą miały okazję ponownie sprawdzić się na znanych oesach np. Rajdu Szwecji, Rajdu Portugalii, Rajdu Finlandii czy kończącego sezon Rajdu Japonii, ale też w nowym Rajdzie Łotwy oraz powracającym Rajdzie Polski. Runda rozgrywana na Mazurach wraca do kalendarza po 7-letniej przerwie. W tym czasie była ona częścią kalendarza ERC, tak jak Rajd Łotwy, znany jako Rajd Lipawy.

W sezonie 2024 WRC zmianie ulegnie system punktacji. Rajd będzie podzielony na dwa etapy. Pierwszy z nich będzie trwał do zakończenia rywalizacji w sobotę i jego zwycięzca dostanie 18 punktów. Druga załoga 15 pkt., trzecia - 13 pkt i dalej 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1 (od pierwszego do dziesiątego miejsca). Warunkiem uzyskania tych punktów jest ukończenie niedzielnego etapu, który także jest dodatkowo punktowany. Najszybszy duet otrzymać będzie mógł 7 pkt i dalej: 6, 5, 4, 3, 2 oraz 1. Bez zmian pozostaje punktacja na Power Stage'u, gdzie pierwsza załoga może wywalczyć 5 "oczek". Łącznie będzie do zgarnięcia 30 punktów w jednym rajdzie, co pozostaje bez zmian.
Światowa Rada Sportów Motorowych FIA zmianę tę argumentowała tym, że wiele załóg oszczędzało silniki i opony na Power Stage jadąc o wiele wolniej wykorzystując wypracowaną wcześniej przewagę i móc zawalczyć o punkty na (najczęściej) kończącym rajd odcinku specjalnym.

Natomiast w kategorii WRC2 zdecydowano o wycofaniu możliwości uzyskania dodatkowych punktów na Power Stage'u.

W roku 2024 kibice ponownie będą mogli śledzić na żywo w Motowizji wszystkie odcinki specjalne każdego rajdu należącego do cyklu WRC oraz ERC.

Zespoły kategorii WRC:

 1. Toyota Gazoo Racing WRT
  Rok założenia: 2016
  Szef: Jari-Matti Latvala
  Samochód: Toyota GR Yaris Rally1
  Załogi: Elfyn Evans/Scott Martin, Takamoto Katsuta/Aaron Johnston, Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen, Sebastien Ogier/Vincent Landais


 2. Hyundai Shell Mobis WRT
  Rok założenia: 2012
  Szef: Cyril Abiteboul
  Samochód: Hyundai i20N Rally1
  Załogi: Ott Tanak/Martin Jarveoja, Thierry Neuville/Martin Wydaeghe, Andreas Mikkelsen/Torstein Eriksen, Esapekka Lappi/Janne Ferm, Dani Sordo/Candido Carrera


 3. M-Sport Ford WRT
  Rok założenia: 2006
  Szef: Richard Millener
  Samochód: Ford Puma Rally1
  Załogi: Gregoire Munster/Louis Louka, Adrien Fourmaux/Alexandre Coria

Kalendarz WRC 2024: 

 1. Rajd Monte-Carlo: 25-28.01 - asfalt/śnieg/lód
 2. Rajd Szwecji: 15-18.02 - śnieg/lód
 3. Rajd Kenii: 28-31.03 - szuter
 4. Rajd Chorwacji: 18-21.04 - asfalt
 5. Rajd Portugalii: 9-12.05 - szuter
 6. Rajd Sardynii: 30.05-2.06 - szuter
 7. Rajd Polski: 27-30.06 - szuter
 8. Rajd Łotwy: 18-21.07 - szuter
 9. Rajd Finlandii: 1-4.08 - szuter
 10. Rajd Akropolu (Grecja): 5-8.09 - szuter
 11. Rajd Chile: 26-29.09 - szuter
 12. Rajd Europy Centralnej (Niemcy/Czechy/Austria): 31.10-3.11 - asfalt
 13. Rajd Japonii: 21-24.11 - asfalt
fot. redbullcontentpool.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz