Listwa - pasek

piątek, 27 maja 2016

Robert Kubica - Rajd Portugalii

Robert Kubica w Rajdzie Portugalii brał udział trzykrotnie, jednakże na mecie tej imprezy pojawił się dwukrotnie - w 2013 i 2015 roku. Rajd ten nie był dla Polaka łatwy, ciężko było wystrzec się błędów. Zapraszam do przeczytania przypomnienia wszystkich trzech startów Roberta Kubicy, znajdziecie wiele materiałów wideo z Polakiem w akcji.2013
W roku 2013 Robert Kubica startował w WRC2 w Citroenie DS3 RRC, jego pilotem był Maciek Baran. Dla byłego kierowcy Formuły 1 był to drugi start na szutrze w sezonie 2013. Poprzednią imprezę na tej nawierzchni, Fafe Rally Sprint, Polak ukończył na piątej pozycji.

Pierwszy dzień Rajdu Portugalii 2013 dla Roberta Kubicy nie okazał się szczęśliwy. Polak nie pojawił się na mecie czwartego z pięciu odcinków zaplanowanych na ten dzień - powodem była opona, która po wcześniejszym uszkodzeniu rozpadła się.Drugiego dnia było równie ciężko. Polski kierowca miał problem ze skrzynią biegów i hamulcem ręcznym, co stanowczo odbiło się na czasach na poszczególnych odcinkach. Do tego awaria dyferencjału na dziesiątym odcinku specjalnym nie pozwoliła ukończyć tego dnia zmagań, jednakże mechanicy Citroena naprawili auto Kubicy, by ten mógł wystartować trzeciego dnia w Rajdzie Portugalii.
Trzeci, ostatni dzień rywalizacji okazał się dużo łaskawszy dla załogi Kubica / Baran. Udało się jej dojechać bezproblemowo do mety rajdu odnotowując dwukrotnie drugi i dwukrotnie trzeci czas. W klasyfikacji generalnej WRC2 Robert Kubica był na szóstym miejscu.

Więcej o rajdzie przeczytacie TUTAJ2014
Sezon 2014 był pierwszym sezonem dla Roberta Kubicy w WRC. Zmienił się również pilot oraz samochód Polaka. Na prawym fotelu, w Fordzie Fiesta WRC, zasiadł Maciek Szczepaniak.

Rajd Portugalii w tym roku liczył 16 odcinków specjalnych, z czego najdłuższy liczył 32 km.
Pierwszego dnia, w czwartek, zorganizowano wieczorem jeden odcinek specjalny, do którego kierowcy startowali parami. Robert Kubica, który jechał z Krisem Meekiem, uzyskał ósmy czas.Drugiego dnia Robert Kubica uzyskał na drugim i trzecim odcinku specjalnym rajdu ósmy czas. Niestety, OS4 już nie ukończył. Ciężko tutaj mówić o błędzie, gdyż bardziej Polaka z rywalizacji wyeliminował pech - uderzył on w schowany w wewnętrznej zakrętu konar. Film z wydarzenia zobaczycie poniżej.Trzeciego dnia Robert Kubica wystartował korzystając z systemu Rally2. Niestety, polska załoga ponownie wypadła z trasy, tym razem na drugim odcinku dnia, a dziewiątym rajdu. Ciężko mówić o wypadku polskiego kierowcy, a nawet o błędzie, gdyż od początku dnia były problemy z układem kierowniczym. Dodatkowo, przy próbie powrotu na trasę uszkodzeniu uległo sprzęgło... To co się stało możecie zobaczyć poniżej:Po tym wypadnięciu z trasy Robert Kubica i Maciej Szczepaniak nie wystartowali w ostatnim dniu rywalizacji Rajdu Portugalii 2014. Więcej o występie polskiej załogi w rajdzie przeczytacie TUTAJ. Zapraszam również do obejrzenia podsumowania w formie wideo. 2015
Rajd Portugalii 2015 liczył, tak jak w 2014 roku, 16 odcinków specjalnych. Robert Kubica po długiej przerwie (wycofał się ze startu w Rajdzie Argentyny) i zmianach w zespole liczył na dobry wynik.

W shakedownie Polak uzyskał szósty czas. Roberta Kubicę w akcji zobaczycie na filmie poniżej. Na pierwszym odcinku specjalnym załoga Kubica / Szczepaniak uzyskała czwarty czas. Jechali oni w parze z Haydenem Paddonem. Poniżej zobaczcie dwa filmy z tej rywalizacji, w tym nagranie onboard.

Drugi dzień Robert Kubica zaczął dobrze, od dwóch dziewiątych miejsc na OS2 i OS3. Na OS4 pojawił się znany z 2015 roku problem polskiego kierowcy - opona zeszła z felgi, przez co ukończył on odcinek z 11. czasem. Kolejne 3 odcinki tego dnia były kierowca F1 ukończył bezproblemowo, co dało mu 10. lokatę w klasyfikacji generalnej.

Trzeci dzień był równie dobry dla załogi Kubica / Szczepaniak. Polska załoga notowała czasy na poziomie 7-10 miejsca, a najlepszym wynikiem na odcinku było szóste miejsce. Dzięki swojej równej jeździe Robert Kubica zakończył dzień na 9. miejscu w klasyfikacji generalnej.
Poniżej możecie obejrzeć film z ósmego oraz jedenastego odcinka specjalnego.

Na ostatni dzień Rajdu Portugalii 2015 zaplanowano 3 odcinki specjalne. Robert Kubica odnotował na OS14 10. czas, na OS15 11. czas i na OS16 (Power Stage) 8. czas. Robert Kubica i Maciek Szczepaniak ukończyli rajd na dziewiątym miejscu w klasyfikacji generalnej. Był to pierwszy bezproblemowy rajd dla polskiej załogi w sezonie 2015.
Poniżej znajdziecie nagranie z OS14 (onboard i nagranie z kamery helikoptera) oraz z Power Stage, gdzie po przekroczeniu mety odcinka przeprowadzono z Polakiem krótki wywiad.

Zapraszam do przeczytania podsumowania rajdu TUTAJ oraz do obejrzenia filmu, gdzie zobaczycie Roberta Kubicę w akcji :)
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz