Listwa - pasek

środa, 13 lutego 2019

Rajd Szwecji 2019: Rekord Latvali, otwarcie sezonu Pieniążka

Już jutro rozpocznie się Rajd Szwecji - druga runda rywalizacji w nowym sezonie Rajdowych Mistrzostw Świata. Na 19 odcinkach specjalnych zmierzą się 62 załogi. Polskie barwy reprezentować będzie Łukasz Pieniążek, który w Szwecji otworzy swój trzeci sezon walki w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Pilotować go będzie Kamil Heller.  Jari-Matti Latvala w ten weekend ustanowi nowy rekord w liczbie startów w WRC. Rajd Szwecji będzie dla niego 197. rundą.

Tegoroczny Rajd Szwecji składać się będzie z 19 odcinków specjalnych. W czwartek od godziny 9:00 kierowcy będą mogli przystąpić do shakedownu (Skalla, 6,86 km). Pierwszy OS, Karlstad (1,90 km) wystartuje o godzinie 20:08.
Na piątek zaplanowano 7 prób sportowych. Hof-Finnskog (21,26 km), Svullrya (24,88 km) i Röjden (18,10 km) przejeżdżane będą dwukrotnie. Piątkowe zmagania zakończy OS Torsby (8,93 km).
W sobotę załogi zmierzą się na kolejnych trzech, pokonywanych dwukrotnie odcinkach (Rämmen - 23,13 km, Hagfors - 23,40 km oraz Vargåsen - 14,21 km) oraz na dwóch krótkich próbach - Karlstad (1,90 km) i Torsby Sprint (2,80 km).
Ostatniego dnia rajdu zawodnicy będą walczyć o jak najlepsze rezultaty na pokonywanym dwukrotnie odcinku Likenäs (21,19 km) oraz na niespełna 9-kilometrowym Torsby, który będzie Power Stagem kończącym rywalizację. Ostatni odcinek specjalny wystartuje o 12:18.

Na liście startowej widnieją 62 załogi. Z jedynką wystartuje francuska załoga Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, którzy zwycięstwem w Rajdzie Monte Carlo zapewnili sobie prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Oprócz nich w Citroenie C3 WRC zobaczymy także duet Lappi/Ferm. W Fordzie Fiesta WRC zobaczymy Teemu Suninena, Pontusa Tidemanda oraz Elfyna Evansa. Thierry Neuville, Sebastien Loeb i Andreas Mikkelsen wystartują Hyundai'em i20 Coupe WRC, natomiast Kris Meeke, Ott Tanak oraz Jari-Matti Latvala pojadą Toyotą Yaris WRC.
Dodatkowo zobaczymy w Toyocie także Markusa Gronholma, jednak nie będzie on zdobywać punktów dla zespołu. Fin zaliczy start w Rajdzie Szwecji, co ma być dla niego prezentem z okazji 50. urodzin. Pilotować go będzie Timo Rautiainen.

Dla Jari-Matti Latvali będzie to wyjątkowy start, bowiem podczas Rajdu Szwecji pobije on należący dotychczas do Carlosa Sainza rekord liczby startów w rundach Rajdowych Mistrzostw Świata. Fin w najbliższy weekend zaliczy swój 197. występ w WRC.

W ubiegłym roku Łukasz Pieniążek zakończył sezon na piątym miejscu w klasyfikacji generalnej WRC2. W tym sezonie zobaczymy go w nowej klasie, WRC2 Pro, stworzonej dla fabrycznych zespołów, która może ułatwić przejście do najwyższej klasy WRC w przyszłości. Podczas Rajdu Szwecji w tej klasie wystartuje 5 załóg. Polski duet reprezentować będzie barwy fabrycznego zespołu M-Sport Ford World Rally Team. Szwedzka runda będzie dla Polaka pierwszym z dziesięciu występów w WRC2 Pro w tym sezonie.


fot. Jaanus Ree/Red Bull Content Pool, Łukasz Pieniążek/FB

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz