Listwa - pasek

piątek, 5 czerwca 2020

Oblicza Rajdu Polski w Motowizji - seria filmów dokumentalnych o polskich rajdowcach

Premierowe filmy dokumentalne o wybitnych polskich rajdowcach, zwycięzcach Rajdu Polski – Leszku Kuzaju i Januszu Kuligu, wspomnienia Kajetana Kajetanowicza oraz specjalny blok programowy poświęcony najbardziej kultowemu rajdowi w Polsce - to tylko niektóre z pozycji przygotowanych na czerwiec przez Motowizję.


Pod koniec czerwca dziesiątki tysięcy polskich kibiców planowało udać się w okolice Mikołajek by obserwować najlepsze rajdowe załogi z Polski i Europy, rywalizujące w Rajdzie Polskim - drugiej najstarszej tego typu imprezie po Rajdzie Monte Carlo. Niestety z oczywistych względów w tym roku będzie to niemożliwe.

ZOBACZ TEŻ: 77. Rajd Polski 2021: 77. edycja w stulecie narodowego klasyka

Chcąc wynagrodzić kibicom brak tegorocznego wydarzenia Motowizja przygotowała specjalną ramówkę poświęconą najbardziej kultowemu rajdowi w naszym kraju. Od 11 do 18 czerwca na antenie Motowizji zagoszczą specjalne bloki związane z Rajdem Polski. Widzowie zobaczą ostatnie edycje, w których rywalizowały załogi Rajdowych Mistrzostw Europy, Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, a w zeszłym roku także Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Uhonorowani zostaną także wybitni uczestnicy Rajdu Polski, którzy byli bohaterami cyklu Motoikony.W weekend 13 i 14 czerwca o 15:30 widzowie Motowizji będą mogli wybrać się w podróż w czasie wraz z Moto Archiwum Wojtka Majewskiego. Wybitny dziennikarz motoryzacyjny i motorsportowy podzieli się swoimi wspomnieniami z jednego z najstarszych rajdów na świecie.

O swoich wspomnieniach z Rajdu Polski opowie także trzykrotny rajdowy mistrz Europy Kajetan Kajetanowicz. Specjalne wydanie magazynu Motowizja Sport PL w czwartek 18 czerwca o godz. 21:00. Zawodnik startujący obecnie w Rajdowych Mistrzostwach Świata trzykrotnie wygrywał te zawody.

Kajetana Kajetanowicza oraz innych wybitnych kierowców rajdowych, wyścigowych i żużlowych, takich jak: Robert Kubica, Tomasz Golob, Sobiesław Zasada czy Krzysztof Hołowczyc Motowizja przypomni w dokumencie powstałym z okazji 70-lecia Polskiego Związku Motorowego pt. Mistrzowie Motorsportu.

Prawdziwą gratką będzie premiera dwóch filmów dokumentalnych o legendach polskiego sportu motorowego.


W piątek 12 czerwca o godz. 20:00 Motowizja pokaże film pt. Kulig - niedokończony rajd, będący fabularyzowanym dokumentem poświęconym trzykrotnemu mistrzowi Polski i zwycięzcy Rajdu Polski w 2002 roku Januszowi Kuligowi, który zginął w wypadku samochodowym w 2004 roku.

Drugą premierą dokumentalną Motowizji będzie film pt. Kuzaj - rajdowe życie. Dzieło Wojciecha Majewskiego to zbiór unikalnych nagrań filmowych z epoki, wspomnień oraz rozmów z Leszkiem Kuzajem - czterokrotnym mistrzem Polski w rajdach samochodowych oraz dwukrotnym zwycięzcą Rajdu Polski. Poniedziałek, 15 czerwca, godz. 23:00.

Z wielkim smutkiem, ale też zrozumieniem przyjęliśmy informację o odwołaniu tegorocznej edycji Rajdu Polski. To niezwykła impreza o wspaniałej historii, przyciągająca dziesiątki tysięcy kibiców. Aby zrekompensować jej brak postanowiliśmy jako Motowizja przygotować dla naszych widzów coś specjalnego. Przypomnimy dwie ostatnie edycje Rajdu Polski, kariery jego wybitnych uczestników oraz cofniemy się w czasie z Wojciechem Majewskim i Kajetanem Kajetanowiczem. Dokumenty „Kulig - niedokończony rajd” oraz „Kuzaj - rajdowe życie” to niezwykle rzadkie materiały dokumentalne. Szczególnie film o Kuzaju, który do tej pory nie był pokazywany w żadnym innym medium. Seans w Motowizji będzie więc jego absolutną premierą. Historie Janusza Kuliga i Leszka Kuzaja są bardzo bliskie wielu fanom rajdów, którzy na początku tego wieku tłumnie przyjeżdżali na odcinki specjalne by im kibicować. – mówi Krzysztof Mikulski, prezes Motowizji.


Rajd Polski to drugi po słynnym klasyku Monte Carlo najstarszy rajd na świecie. Jego pierwsza edycja na trasie Warszawa-Białowieża-Warszawa została zorganizowana już w 1921 roku. Swoim prestiżem, (rundy Rajdowych Mistrzostw Świata oraz Rajdowych Mistrzostw Europy) co roku przyciągał tysiące kibiców z całego świata, najlepszych zagranicznych kierowców, np.: Rauno Aaltonen, Sebastien Loeb, Sebastien Ogier oraz wybitnych polskich zawodników, takich jak: Sobiesław Zasada, Krzysztof Hołowczyc, Marian Bublewicz, Janusz Kulig czy Kajetan Kajetanowicz. Od 2005 roku polski klasyk zagościł na stałe na Mazurach, a urokliwe Mikołajki stały się stolicą nie tylko polskich żagli, ale i rajdów. W tym roku mija 99 lat od pierwszego rajdu, jednak ze względu na pandemię COVID-19 nie będziemy świadkami rywalizacji. Zapraszamy do obejrzenia pasma poświęconemu Rajdowi Polski oraz mamy nadzieję na wspólne kibicowanie podczas 100-lecia zawodów w 2021 roku już na trasie, na Mazurach. – komentuje Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego.

Wszystkie wydarzenia i programy zobaczyć można, włączając Motowizję na Platformie Canal Plus, UPC, Orange, TOYA, Netia, Vectra, Multimedia czy w PLAY NOW.

W czerwcu Motowizja przygotowała jeszcze jedną premierę. W piątek, 5 czerwca o godz. 20.00 zadebiutuje nowa seria zatytułowana Kultowe Rajdowe. Będzie ona poświęcona najpopularniejszym, najlepszym, a także najbardziej nietypowym samochodom rajdowym. W pierwszym odcinku widzowie poznają historię rajdowego Citroëna 2CV zbudowanego przez legendarnego polskiego konstruktora Tomasza Szczęsnego. Citroën 2CV niewątpliwie ma status kultowego auta, jednak mało komu kojarzy się z motorsportem. Ma jednak sportowe korzenie - wystartował nawet w Rajdzie Dakar.


11 czerwca, czwartek
12:00 - RSMP Raport: Rajd Polski 2018
12:30 - FIA ERC: Rajd Polski 2018 (podsumowania I i II dnia)
13:20 - Motoikony: Krzysztof Hołowczyc (cz. I i II)
14:45 - Motoikony: Maciej Wisławski
15:45 - "przerwa" (Autoportret Ostrego)
16:15 - FIA ERC: Rajd Polski 2018 (podsumowanie całego rajdu)
17:10 - Motoikony: Grzegorz Gac
18:15 - Rajd Polski 2019
18:45 - HRSMP: Rajd Polski 2019
19:00 - Motoikony: Andrzej Koper

12 czerwca, piątek 11:00 - Mistrzowie Motorsportu
12:00 - Motoikony: Leszek Kuzaj (cz. I i II)
13:50 - HRSMP: Rajd Polski 2019
14:00 - RSMP Raport: Rajd Polski 2019
15:00 - Motoikony: Sobiesław Zasada
16:05 - FIA ERC: Rajd Polski 2019 (podsumowanie oraz magazyn "za kulisami rajdu")
17:35 - Motoikony: Krzysztof Gęborys
18:35 - FIA ERC: Rajd Polski 2018 (podsumowania I i II dnia)
19:30 - RSMP Raport: Rajd Polski 2018
20:00 - Kulig - niedokończony rajd

13 czerwca, sobota
15:30 - Moto Archiwum Wojtka Majewskiego
18:55 - Mistrzowie Motorsportu

14 czerwca, niedziela
15:00 - Kulig – niedokończony rajd
15:30 - Moto Archiwum Wojtka Majewskiego 

15 czerwca, poniedziałek
08:00 - Mistrzowie Motorsportu
12:00 - Rajd Polski 2019
12:30 - Motoikony: Longin Bielak (cz. I i II)
14:25 - RSMP Raport: Rajd Polski 2018
14:55 - RSMP Raport: Rajd Polski 2019
15:25 - Motoikony: Adam Smorawiński
23:00 - Kuzaj - rajdowe życie

16 czerwca, wtorek
19:00 – Kuzaj - rajdowe życie 

18 czerwca, czwartek
21:00 - Motowizja Sport PL (z Kajetanem Kajetanowiczem)

źródło: Motowizja; fot.: Motowizja, Wojciech Majewski

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz