Listwa - pasek

piątek, 26 kwietnia 2024

Rajd Świdnicki 2024: Walimskie patelnie na otwarcie kolejnego sezonu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski

Rajd Świdnicki to druga najstarsza impreza w kalendarzu mistrzostw Polski. Zawody rozgrywane na asfaltowych trasach w Górach Sowich i Górach Wałbrzyskich obchodzą w tym roku 46-lecie obecności w kalendarzu mistrzostw Polski. Uczestnicy Rajdu Elmot, bo tak do 2010 roku nazywała się ta impreza, po raz pierwszy walczyli o punkty do klasyfikacji RSMP w 1978 roku.

Wśród kierowców rekordzistami Świdnickiego są jego pięciokrotni triumfatorzy – nieodżałowani mistrzowie – Janusz Kulig i Marian Bublewicz. Grzegorz Grzyb swoje piąte zwycięstwo wywalczył w 2023 roku. Trzykrotny mistrz Polski, wraz pilotem Adamem Biniędą, przerwał w ten sposób serię dwóch zwycięstw Kacpra Wróblewskiego i Jakuba Wróbla (2021 i 2022). Najwięcej triumfów mają jednak dwaj piloci. Jarek Baran i Ryszard Żyszkowski aż siedem razy otwierali szampana na mecie tej imprezy.

Tegoroczna edycja Rajdu Świdnickiego potrwa od 27 do 28 kwietnia. Zawody rozpoczną się w sobotni poranek od odcinka testowego wytyczonego na trasie z Przełęczy Walimskiej do Walimia (3,1 km). Uroczyste rozpoczęcie rajdu zaplanowano na godz. 14:30 w hali świdnickiego lodowiska. Sobotni etap rajdu składa się z czterech odcinków specjalnych w tym dwóch przejazdów próby na ulicach Świdnicy.

W niedzielę, 28 kwietnia zawodników czekają trzy odcinki specjalne, każdy przejeżdżany trzykrotnie. Ceremonia zakończenia zawodów i wręczenie pucharów – w niedzielę, od 18:00 w hali świdnickiego lodowiska przy ulicy Śląskiej.

52. edycja imprezy będzie najdłuższą od 2013 roku. Łączny dystans odcinków specjalnych to blisko 170 km, o 36,5 km więcej niż w 2023 roku.

Do rajdu zgłosiły się 74 załogi. 32 pojadą samochodami z napędem na cztery koła. W tym gronie jest 12 duetów dysponujących konstrukcjami klasy Rally2 i R5. To najszybsze i najbardziej zaawansowane samochody, jakimi można się ścigać w Polsce. Mają ponad 300 KM mocy, stały napęd na cztery koła, zawieszenie o imponującym skoku oraz sekwencyjną skrzynię biegów. Jeden egzemplarz rajdówki Rally2 kosztuje ponad milion złotych!

W ramach inauguracyjnej rundy RSMP wystartuje 49 załóg. Z kolei udział w historycznym czempionacie zaanonsowało 25 załóg w rajdówkach sprzed lat.

Rozstawiony z jedynką Grzegorz Grzyb (Skoda Fabia Rally2 evo, pilot: Adam Binięda) powalczy o swoje szóste zwycięstwo w tej imprezie. Faworytem zawodów jest także Mikołaj Marczyk (Skoda Fabia RS Rally2), dla którego będzie to trening przed Rajdem Wysp Kanaryjskich – kolejną rundą europejskiego czempionatu (FIA ERC). Pilotowany przez Szymona Gospodarczyka kierowca ma już na swoim koncie triumf w Rajdzie Świdnickim, odniesiony w sezonie 2019.

Samochodami najwyższej klasy dysponować będą także inni kierowcy. W tym gronie jest wicemistrz Polski Łukasz Byśkiniewicz (Skoda Fabia Rally2 evo, pilot: Daniel Siatkowski). Identycznymi rajdówkami pojadą Jarek i Marcin Szejowie oraz Jakub Matulka i Daniel Dymurski. W stawce są dwa Citroeny C3 Rally 2 (Tochowicz/Białowąs oraz Kotarba/Kotarba), a na trasie kibice zobaczą jeszcze takie samochody, jak Hyundai i20 R5 (Ulanowski/Fiołek), Ford Fiesta Rally2 (Kołtun/Pleskot), Citroen DS3 R5 (Temple/Temple) czy też najnowsza konstrukcja Skody – Fabia RS Rally2 evo (Gabryś/Sadowski).

W Rajdzie Świdnickim debiut w RSMP zaliczy nowa rajdówka – Renault Clio Rally3, którą pojadą ubiegłoroczni wicemistrzowie „ośki” (auta z napędem na jedną oś) – Hubert Kowalczyk i Jarosław Hryniuk.

Debiut w krajowym czempionacie czeka również Huberta Laskowskiego (Ford Fiesta Rally4). 18-latek ma już na swoim koncie tytuły w mistrzostwach Łotwy i Estonii. Pilotowany przez Michała Kuśnierza kierowca uzyskał niedawno prawo jazdy, co umożliwia mu starty w kraju.

Z kolei w Millers Oils HRSMP zobaczymy 25 załóg oraz takie samochody, jak Lancia Delta Integrale 16V, Ford Escort RS Cosworth, Subaru Legacy 4WD Turbo, Renault Megane Maxi, Porsche 911 czy też… Trabant 601.

Podczas rajdu kibice mogą śledzić wyniki korzystając ze strony wyniki.pzm.pl. Więcej informacji o mistrzostwach Polski i 52. Rajdzie Świdnickim na stronach: www.rajdswidnicki.plwww.rsmp.pl.

Informacje o przebiegu rywalizacji, w tym zdjęcia i materiały wideo kibice znajdą na profilach w mediach społecznościowych: Facebook – RSMPFacebook – Rajd ŚwidnickiInstagram – RSMP.

tekst, fot.: rsmp.pl

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz