Listwa - pasek

czwartek, 8 grudnia 2016

54. Rajd Barbórka 2016 już w ten weekend - zapowiedź

fot. Karolina Borkowska - motorsport24.pl/MotoReporter
Już w najbliższą sobotę, 10 grudnia, będzie miało miejsce jedno z najważniejszych wydarzeń, stały punkt w kalendarzu każdego fana rajdów i kibica - 54. Rajd Barbórka.

Co roku wydarzenie obejmuje niemal całą Warszawę: zaczynając od Bemowa, przez odcinki rozmieszczone w różnych punktach miasta, kończąc kultowym odcinkiem na ulicy Karowej. W tym roku jednak rajd będzie miał nieco większy zasięg, bowiem po raz pierwszy jeden z odcinków usytuowano w podwarszawskim Nadarzynie, na terenie Ptak Warsaw Expo.

W sumie widzowie będą mogli podziwiać zmagania i popisy kierowców na czterech odcinkach: Autodrom Bemowo, Tor Służewiec, Ptak Warsaw Expo oraz Kryterium Karowa.
Dokładny harmonogram przejazdów dostępny tutaj: TUTAJ

Swój udział w rajdzie potwierdziło 88 załóg. Z numerem 1 na liście widnieje załoga LOTOS Rally Team, Kajetan Kajetanowicz i Jarek Baran - dwukrotni mistrzowie Europy podczas ubiegłej edycji nie mieli sobie równych. Znaleźli się na pierwszym miejscu w klasyfikacji całego rajdu, jak również wygrali Kryterium Asów na Karowej. Co więcej, w tegorocznym cyklu ERC obronili tytuł najlepszej załogi Starego Kontynentu. W sobotę nazwiska Kajetanowicz/Baran tradycyjnie zobaczymy na bocznej szybie Forda Fiesty R5+.

fot. Karolina Borkowska - motorsport24.pl/MotoReporter

- Pogoda jest zmienna, ale ta zmiana nam się podoba. Było sporo śniegu, teraz coraz mniej, na Barbórce ma podobno nie być - mówił Kajetanowicz podczas testów w Kielcach - Jest mokro; w zasadzie warunki nie mają dla nas znaczenia, natomiast wolałbym, żeby były na testach takie, jak na rajdzie. To jest fajny rajd, krótki, trzeba być bardzo mocno skoncentrowanym, jest bardzo mocna konkurencja w piekielnie szybkich samochodach. To dodaje nam motywacji, zamierzamy walczyć tak jak każdego roku. Zamierzamy walczyć o zwycięstwo w tym rajdzie, to nie jest łatwe. Tak samo było w zeszłym roku, 2 lata temu, ale jak zwykle damy z siebie wszystko - zakończył Polak.

Kajetan Kajetanowicz to nie jedyny kierowca z tytułem mistrza kraju, którego występ będzie można zobaczyć w sobotę. Swój udział w rywalizacji zadeklarowali także między innymi Wojciech Chuchała (Subaru Impreza STI) oraz Francuz Bryan Bouffier (Ford Fiesta), który nie tylko może pochwalić się tytułem kilkukrotnego mistrza Polski, lecz także zwycięstwem legendarnego Rajdu Monte Carlo oraz tytułem mistrza Francji.

Rajd Barbórka to także gratka dla tych, którzy chcą zobaczyć na żywo w akcji Tomasza Kuchara. Kierowca ten, pod względem wygranych w ostatnich latach, oddaje przewagę jedynie Kajetanowi Kajetanowiczowi. W tym roku Tomasz Kuchar pojedzie Subaru Imprezą RX. Pilotować natomiast będzie Magda Lukas.

fot. Karolina Borkowska - motorsport24.pl/MotoReporter
W sobotę zostanie także rozegrana Barbórka Legend, która co roku udowadnia, że klasyki nie są tylko od tego, by stać na wystawach i cieszyć oczy. Z każdą kolejną edycją coraz więcej kierowców zgłasza się do wzięcia udziału. W tym roku w Barbórce Legend wystartują 42 załogi.

Najbliższy weekend zapowiada się ciekawie, jednak zanim oddamy się rajdowym emocjom, przypomnijmy sobie najważniejsze informacje z ubiegłej edycji:
- 53. Rajd Barbórka 2015 wygrali Kajetan Kajetanowicz / Jarek Baran (Ford Fiesta). Zajęli wprawdzie piątą pozycję na zamykającym rywalizację odcinku Bemowo, ale przewaga uzyskana na wcześniejszych próbach wystarczyła, by utrzymać prowadzenie w klasyfikacji generalnej;
- Kryterium Asów na Karowej również wygrał zespół Kajetanowicz / Baran;
- na odcinku na Karowej po raz pierwszy pokazano nową Syrenę Meluzynę.

Zobaczmy również, jak przedstawiała się pierwsza piątka całego rajdu:
1. Kajetan Kajetanowicz / Jarek Baran (Ford Fiesta)
2. Rafał Grzesiński / Mateusz Tutaj - +8.01 s (Ford Fiesta)
3. Michał Ratajczyk / Jędrzej Szcześniak - +8.29 s (Mitsubishi Lancer)
4. Wojciech Chuchała / Sebastian Rozwadowski - +11.04 s (Subaru Impreza)
5. Maciej Oleksowicz / Michał Kuśnierz - +12.97 s (Ford Fiesta)

Jak stawka będzie wyglądała w tym roku? Dowiemy się już w tę sobotę.

Zapraszamy na fanpage MotoReporter oraz na kanał YouTube MotoReporter, gdzie prowadzić będziemy relację na żywo z poszczególnych odcinków.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz