Listwa - pasek

czwartek, 8 grudnia 2016

Rajd Barbórka: Powrót do przeszłości - rok 2008

Tomasz Kuchar na Karowej - fot. Julian Święcki
46. Rajd Barbórka, 13. grudnia 2008 r. Czołówka polskich kierowców rajdowych ponownie zebrała się w Warszawie by rywalizować o wygraną w tym prestiżowym rajdzie. Na starcie pojawiło się ponad 100 załóg - wśród nich zwycięzca Rajdu Barbórka 2007, Tomasz Kuchar. Zapraszamy do przeczytania drugiego artykułu z serii "Powrót do przeszłości". Znajdziecie w nim również niepublikowane wcześniej zdjęcia!

W 43. Rajdzie Barbórka 2008 udział wzięły 104 załogi, jednak rywalizację ukończyło 83 z nich. Kierowcy rajdowi mieli do przejechania 7 odcinków specjalnych o łącznej długości 16,98 km. 
Na starcie do pierwszego odcinka specjalnego z numerem 1 stanęła załoga Tomasz Kuchar/Daniel Dymurski w aucie Subaru Impreza STi N12. Tomasz Kuchar, który wrócił do ścigania się po operacji przepukliny, przed startem w 2008 roku wygrywał tę imprezę dwukrotnie. Z numerem 2 w Mitsubishi Lancerze Evo IX o zwycięstwo walczył Kajetan Kajetanowicz, którego pilotem był Maciej Wisławski. W czołówce listy zgłoszeń byli jeszcze m. in. Michał Bębenek i Grzegorz Bębenek (Mitsubishi Lancer Evo IX), Paweł Dytko i Tomasz Dytko (Mitsubishi Lancer Evo X), Michał Sołowow i Maciek Baran (Peugeot 207 Super 2000).

Michał Kościuszko na Karowej - fot. Julian Święcki
Rajd był podzielony na 3 pętle. Pierwsza z nich to trzy odcinki - Żerań, Cytadela i Bemowo. Na prowadzenie w rajdzie wysunął się Tomasz Kuchar, który wygrał dwa pierwsze odcinki. Na próbie sportowej rozgrywanej na terenie Autodromu Bemowo najszybszy był Michał Sołowow, który w klasyfikacji generalnej zajmował drugą pozycję. Podium zamykał Kajetan Kajetanowicz.

Kajetan Kajetanowicz na Karowej - fot. Julian Święcki
Po serwisie po pierwszej pętli na kierowców czekały dwa kolejne odcinki - Żerań i Cytadela. Sensacyjnie pierwszą z prób wygrał Kajetan Kajetanowicz dzięki czemu objął prowadzenie w rajdzie. Różnice w uzyskiwanych czasach były bardzo niewielkie. Na Cytadeli najszybszy okazał się, jak przy pierwszym przejeździe, Tomasz Kuchar. Zwycięzca Rajdu Barbórka z 2007 roku ponownie wrócił na pozycję lidera.

Marcin Dobrowolski na Karowej - fot. Julian Święcki
Ostatnia pętla rajdu liczyła dwa odcinki specjalne. Wpierw kierowcy pojawili się ponownie na Bemowie, gdzie tym razem czekała na nich rywalizacja równoległa. W jednej parze jechali Tomasz Kuchar oraz Kajetan Kajetanowicz - wygrał pierwszy z wymienionych i o aż 3,5 sekundy. Dzięki swojej rewelacyjnej jeździe Tomasz Kuchar umocnił się na pozycji lidera. Na drugim miejscu w generalce był Michał Sołowow, zaraz za nim był Kajetan Kajetanowicz.
Następnie kierowcy stanęli do rywalizacji na legendarnym odcinku Karowa. Najszybszy okazał się Tomasz Kuchar - Polak zwyciężył w rajdzie po raz trzeci, a dodatkowo "zdobył" również Karową. Na drugim miejscu 46. Rajd Barbórka ukończył Michał Sołowow, choć do mety dojeżdżał bez prawego koła. Kajetan Kajetanowicz, choć miał szansę ukończył rywalizację na trzeciej pozycji, to zafundował kibicom świetne widowisko kręcąc w wielu miejscach trasy bączki. Podium 46. Rajdu Barbórka zamknął Maciej Oleksowicz.

Na Karowej, jako gość, pojawił się czterokrotny rajdowy mistrz świata - Tommi Mäkinen. Fin, który poprowadził Subaru Imprezę oklejoną w barwy Automobilklubu Polski, imponował swoją techniką jazdy na kultowej Karowej. Na prawym fotelu usiadł wielokrotny mistrz olimpijski, Robert Korzeniowski.

Tommi Mäkinen na Karowej - fot. Julian Święcki

Więcej zdjęć z 46. Rajdu Barbórka 2008 znajdziecie poniżej w poście na stronie MotoReporter.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz