Listwa - pasek

czwartek, 18 maja 2017

Rajd Portugalii 2017: Debiuty na europejskim szutrze - zapowiedź

Rajdowe Mistrzostwa Świata wracają do Europy. Tym razem czas na portugalskie szutry. Na 64 załogi będzie czekać 19 odcinków specjalnych. Trzy z nich będą reprezentować polskie barwy.

Rajd Portugalii w tym roku świętuje swoje 50-lecie. Zawody te są pierwszą szutrową europejską imprezą w tym sezonie. Bazą rajdu będzie miejscowość Matosinhos, która jest położona niedaleko Porto. Szósta runda cyklu WRC przyniesie kilka zmian w samochodach zespołów, a także będzie dla kilku kierowców debiutem w Rajdowych Mistrzostwach Świata.

Podczas Rajdu Portugalii będzie zaprezentowany nowy Opel Corsa R5 zbudowany przez Holzer Motorsport. Auto będzie przedstawione jako koncept, na tę chwilę nie ma możliwości by auto dostało homologację.


Kilka zmian pojawiło się w Fordzie Fiesta WRC - ma być to odpowiedź na uwagi Sebastiena Ogiera co do awaryjności konstrukcji M-Sportu.

Łącznie w rajdzie startują 64 załogi. W najmocniejszej klasie oprócz stałych już nazwisk zobaczymy debiutujących Khalida Al-Qassimiego (Citroën C3 WRC) oraz Esapekkę Lappiego (Toyota Yaris WRC). Po raz pierwszy zespół w tym sezonie wystawi trzy auta, oprócz Citroëna, który wystawia aż cztery. W fabrycznym zespole M-Sportu pojawi się dodatkowo Mads Østberg.

W WRC Trophy zobaczymy aż 3 załogi, co jest w tym sezonie rekordową liczbą. Za kierownicą Forda Fiesty zobaczymy Martina Prokopa, w Mini zobaczymy Valeriya Gorbana, a w DS3 WRC Jean-Michela Rouxa.

W WRC2 oprócz czołówki klasyfikacji punktowej, czyli Andreasa Mikkelsena, Teemu Suninena i Pontusa Tidemanda zobaczymy dwie polskie załogi - Huberta Ptaszka i Maćka Szczepaniaka (Skoda Fabia R5) oraz Łukasza Pieniążka i Przemysława Mazura (Peugeot 208 T16 R5).

W WRC3 jedyną polską załogą będzie duet Brzeziński/Hundla, których zobaczymy w Citroënie DS3 R3T. Łącznie o zwycięstwo w tej klasie będzie rywalizować 6 załóg.

Trasa tegorocznego Rajdu Portugalii powinna być znana już większej części wcześniej startujących w tej imprezie kierowców.
Rywalizacja się zacznie od czwartkowego superOSu. Odcinek Lousada (3,36 km) wystartuje o 19:03. Będzie go można śledzić na żywo m.in. na platformie WRC+.
Na piątek zaplanowano dwie pętle po trzy odcinki specjalne. Dodatkowo na zakończenie dnia załogi będą miały do pokonania dwukrotnie uliczny odcinek specjalny Braga o długości 1,9 km.
Sobota to kolejne 2 pętle po 3 OSy, z czego najdłuższy odcinek, Amarante (który jest również najdłuższym odcinkiem rajdu), liczy 37,55 km.
W niedzielę na kierowców będą czekać 4 odcinki specjalne, z czego OS Fafe, który jest również Power Stage'm, będzie przejeżdżany dwukrotnie. Zwycięzcę Rajdu Portugalii 2017 poznamy po starcie ostatniej próby, czyli po godzinie 12:18.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz