Listwa - pasek

wtorek, 24 lipca 2018

Rajd Finlandii 2018: Najszybsze odcinki w sezonie

Po Rajdzie Sardynii przenosimy się na północ Europy, gdzie już w najbliższy czwartek, 26 lipca, rozpocznie się Rajd Finlandii - ósma runda zmagań w ramach Rajdowych Mistrzostw Świata. Kierowcy będą rywalizować o zwycięstwo na najszybszych trasach w kalendarzu WRC. W porównaniu z poprzednimi edycjami, zmianom uległ harmonogram imprezy. 

Finlandia słynie z tysięcy kilometrów spektakularnych tras rajdowych. Organizatorzy Rajdu Finlandii wykorzystali tę zaletę do stworzenia rundy zdecydowanie innej, niż dotychczas. Około 40% tegorocznych tras nie było uwzględnionych w harmonogramie poprzednich edycji imprezy, natomiast 65% uległo zmianie, w porównaniu do ubiegłorocznego Rajdu Finlandii.

Jedynym znanym już kibicom elementem pozostanie odcinek Harju (2,31 km), zlokalizowany w mieście Jyväskylä, który w czwartkowy wieczór rozpocznie rywalizację. Piątkowe zmagania rozpoczną się od odcinka Moksi, mierzącego 20,04 km. Później kierowcy wyruszą na prawie 13-kilometrowy odcinek Urria. Trzeci odcinek pierwszej piątkowej pętli to zupełnie nowy OS Assamaki (12,33 km). Pierwszą pętlę drugiego dnia rywalizacji zamknie OS5 Aanekoski (7,71 km), po którym uczestnicy udadzą się do Serwisu położonego w centrum rajdu - wspomnianym już mieście Jyväskylä.

Drugą piątkową pętlę otworzy OS6 Oittila (19,34 km), po którym kierowcy po raz drugi przejadą wszystkie odcinki pierwszej pętli. Rywalizację drugiego dnia rajdu zamknie odcinek Harju.

Na sobotę zaplanowano cztery odcinki, które zawodnicy pokonywać będą dwukrotnie. Wśród nich jest OS Pihlajakoski (14,90 km), który jako jedyny pozostał w niezmienionej formie w porównaniu do zeszłorocznej edycji. Najdłuższym odcinkiem pętli będzie OS Paijala (23,92 km). W sobotę na zawodników czekać będą także kolejne dwie nowe próby: Kakaristo (23,66 km) oraz Tuohikotanen (8,95 km), w których wykorzystano elementy podobne do legendarnego odcinka Ounipohja.

W niedzielę na kierowców czekają dwa odcinki przejeżdżane dwukrotnie. Ostatni dzień rywalizacji rozpocznie odcinek Laukaa (11,74 km), który kierowcy będą przejeżdżać w przeciwnym kierunku, niż to miało miejsce w ubiegłym roku. Drugi niedzielny oes - Ruuhimaki (11,12 km) - stał się tegorocznym Power Stagem, zakończonym wielką hopą. Zwycięzcę Rajdu Finlandii poznamy ok. godziny 14:20.Fot. wrc.com, ewrc-results.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz