Listwa - pasek

środa, 12 lutego 2020

Rajd Szwecji 2020: 10 odcinków specjalnych jedynego "zimowego" rajdu cyklu WRC

Warunki na trasach Rajdu Szwecji okazały się na tyle złe, że organizatorzy imprezy zdecydowali się na ograniczenie liczby odcinków specjalnych do 10. Dodatkowo w środę, 12. lutego, poinformowano, iż rywalizacja zacznie się w piątek, gdyż odwołano SSS1 Karlstad. Wszystkiemu winny jest brak śniegu.

Odwołany OS Karlstad zostanie przekształcony w drugi odcinek testowy, który będą musiały pokonać wszystkie załogi, jednakże na trasie nie pojawią się jednocześnie dwie załogi, jak miało to miejsce co roku. Pierwszy z odcinków testowych, Skalla, startujący z priorytetem P1 będą musieli przejechać co najmniej jeden raz. Organizator poinformował także, że zostanie podtrzymany punkt regulaminu mówiący o tym, że opony, które zostaną wykorzystane na obu shakedownach nie będą liczone do wszystkich opon w rajdzie. Stan trasy odwołanego super-OSu Karlstad możecie zobaczyć poniżej.


Rajd Szwecji rozpocznie się od piątkowego odcinka Hof-Finnskog (21,26 km, 8:42). Następnymi próbami specjalnymi będą: Finnskogen (20.68 km, 10:08), Nyckelvattnet (18.94 km, 11:08) oraz Torsby Sprint (2.80 km, 15:00). Dokładnie tak samo będzie wyglądał przebieg sobotniej rywalizacji. W niedzielę załogi pokonają dwukrotnie OS Likenas (21,19 km). Pierwszy przejazd planowany jest na 10:08, zaś drugi, dodatkowo punktowany jako Power Stage, na 12:18.

Warunki na trasie ocenił dziś po zapoznaniu Thierry Neuville: "Są miejsca, gdzie jest śnieg, ale nadal jest kiepsko. To niemożliwe jechać w tych warunkach. Są odcinki, gdzie przez 8 kilometrów nie ma w ogóle śniegu. Jeśli wjedziemy potem w zaśnieżone partie, nie będziemy mieli kolców, co będzie bardzo niebezpieczne.".

Lista startowa rajdu obejmuje 50 załóg. Na trasach zobaczyć będzie można 11 aut klasy WRC - po 3 samochody wystawiły zespoły Hyundai'a i M-Sportu, zaś aż 4 ekipa Toyoty. Własny team wystawił Jari-Matti Latvala, który rywalizować będzie Yarisem WRC.
Załogami Hyundai'a będą duety: Neuville/Gilsoul, Tanak/Jarveoja oraz Breen/Nagle. Zespół Toyoty będą reprezentować: Ogier/Ingrassia, Evans/Martin, Rovanpera/Halttunen i Katsuta/Barritt. Dla M-Sportu pojadą: Lappi/Ferm, Suninen/Lehtinen oraz Jocius/Varza.
W klasie WRC2 o zwycięstwo rywalizować będzie 6 duetów: Ostberg/Eriksen (C3 R5), Fourmaux/Jamoul, Yates/Morgan (obaj Fiesta R5), Gryazin/Fedorov, Veiby/Andersson (obaj i20 R5) oraz rozpoczynający swój rajdowy sezon Tidemand/Barth (Fabia R5).
W WRC3 zobaczymy 11 załóg, wśród których pojawi się jedyna polska załoga Sołowow/Baran (Fabia R5) oraz duet Huttunen/Lukka, który weźmie udział w całym tegorocznym cyklu Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski.

ZOBACZ TEŻ: Huttunen w całym cyklu RSMP oraz w WRC w sezonie 2020

Rajd Szwecji jest pierwszą rundą kategorii Junior WRC - o zwycięstwo w niej będzie walczyć 16 załóg. Wśród nich pojawi się syn Henninga Solberga, Oscar Solberg, dla którego będzie to pierwszy start w rajdzie WRC.

fot.: twitter.com/HartusvuoriWRC, twitter.com/FinChef1

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz