Listwa - pasek

niedziela, 12 kwietnia 2020

Zmiany w świecie rajdów wywołane pandemią koronawirusa

Koronawirus zatrzymał cały świat, nie omijając również sportu. Przełożone lub odwołane zostały m.in. wyścigi Formuły 1, zmiany nie ominęły również cykli rajdowych - Rajdowych Mistrzostw Świata (WRC), Europy (ERC) oraz Polski (RSMP).

WRC

W marcu odbył się jeden z rajdów cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata – był to Rajd Meksyku. Po decyzji organizatorów imprezy oraz FIA w związku rozwijającą się pandemią koronawirusa zdecydowano o przerwaniu rywalizacji po zakończeniu sobotnich odcinków specjalnych. znaczało to odwołanie trzech niedzielnych prób sportowych. Zwycięzcami skróconej rywalizacji okazali się Ogier i Ingrassia. Podium uzupełniły załogi Tanak/Jarveoja oraz Suninen/Lehtinen. Na mecie zameldowali się także Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy od początku zawodów musieli zmagać się z awarią układu elektroniki w ich Skodzie Fabia R5. Zostali oni sklasyfikowani na czwartym miejscu w klasie WRC3.

- W porozumieniu z zespołami, organizatorem, FIA i promotorem WRC, komitet organizacyjny postanowił przełożyć koniec imprezy po odcinku specjalnym Rock and Rally, który odbędzie się w sobotni wieczór. Umożliwi to zespołom i mediom na powrót do swoich krajów w oczekiwaniu na rychłe zamknięcie ich granic z powodu wirusa COVID-19. Dzięki takiemu zabiegowi wszystkie zespoły i załogi będą uprawnione do zdobycia pełnych punktów mistrzowskich we wszystkich kategoriach - powiedział Patrick Suberville, dyrektor Rajdu Meksyku.

Następną zaplanowaną rundą w kalendarzu WRC miał być Rajd Chile (16-19.04), jednak ten został już odwołany pod koniec listopada ubiegłego roku w związku z kryzysem politycznym w kraju. Kolejnymi imprezami, które miały być rozegrane w pierwszej połowie roku są: Rajd Argentyny (23-26.04), Rajd Portugalii (21-24.05) oraz Rajd Sardynii (4-7.06), jednak wszystkie z nich przełożono na drugą część sezonu. Promotor WRC oraz FIA nie podały nowych dat zawodów.

Jak dotąd najlepszą załogą sezonu 2020 WRC są Sebastien Ogier i Julien Ingrassia (62 pkt.), zaś wśród zespołów prowadzi team Toyoty. W kategorii WRC2 prowadzi duet Ostberg/Eriksen, a w WRC3 jest trzech liderów – są to załogi Camilli/Buresi, Huttunen/Lukka i Bulacia/Bernacchini. Wszystkie z trzech załóg WRC3 zdobyły po 25 punktów wygrywając po 1 rajdzie. Kajetanowicz i Szczepaniak, którzy jak dotąd zaliczyli tylko jeden start w sezonie 2020, zajmują 10. miejsce z 12 punktami w klasyfikacji.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Meksyku 2020: Kajetanowicz i Szczepaniak zaczynają sezon od czwartego miejsca

ERC

Sezon 2020 Rajdowych Mistrzostw Świata nie zdążył się jeszcze rozpocząć. Rajd Azorów, który zaplanowany pierwotnie był na 26-28.03 przełożono na dni 17-19.09. Kolejny w tegorocznym kalendarzu był Rajd Wysp Kanaryjskich (07-09.05), jednak przez pandemię wirusa COVID-19 będzie on zamykał sezon i zostanie rozegrany w dniach 3-5.12. Przełożony został także łotewski Rajd Lipawy (29-31.05), jednak władze ERC nie podały nowej daty imprezy.
Przez te zmiany sezon, na tę chwilę, rozpocznie się od Rajdu Polski (26–28 czerwca).

ZOBACZ TEŻ: Rajd Wysp Kanaryjskich 2020 przeniesiony na grudzień
ZOBACZ TEŻ: Rajd Lipawy 2020 przełożony

RSMP

Podobnie, jak w przypadku ERC, sezon Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski również nie zdążył się jeszcze rozpocząć. Rajd Świdnicki, który miał zainaugurować rywalizację w tym roku, został przełożony z dni 17-19 kwietnia, na 17-19 lipca, zaś Rajd Nadwiślański odwołano. W ten sposób, sezon2020 RSMP ma rozpocząć się od litewskiego Rajdu Žemaitija (7-9.06). Nie jest pewny los Rajdu Polski, należącego także do cyklu ERC, który jest zaplanowany na dni 26-28. czerwca. Jak możemy przeczytać w najnowszym oświadczeniu Automobilklubu Polskiego, zawieszone zostały wszystkie imprezy zaplanowane na pierwsze półrocze 2020 roku.

fot. redbullcontentpool.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz