Listwa - pasek

czwartek, 3 grudnia 2020

Rajd Monza 2020: Finał rywalizacji o mistrzowski tytuł. Kajetanowicz i Szczepaniak walczą o punkty w WRC3

Rajd Monza (3-6. grudnia) zamyka tegoroczną walkę o mistrzowski tytuł w cyklu Rajdowych Mistrzostw Świata. Największe szanse na zwycięstwo w sezonie 2020 mają Elfyn Evans i Scott Martin, którzy aktualnie liderują w tabeli i mają na koncie 111 punktów. 97 punktów zebrali dotychczas Ogier i Ingrassia, zaś teoretyczne podium zamykają Neuville i Gilsoul z 87 pkt. na koncie. Jedynie 4 "oczka" mniej mają Tanak i Jarveoja. W klasie WRC3 o najlepszy wynik będą walczyć Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak, którzy zgromadzili 55 punktów, co daje im 3. pozycję w kategorii.

Na liście zgłoszeń do Rajdu Monza pojawiły się aż 92 załogi - 11 w autach WRC, aż 53 w R5/Rally2 oraz łącznie 28 w samochodach z napędem na jedną oś. W najmocniejszych autach zobaczymy wystawione przez ekipy fabryczne załogi. Toyota Gazoo Racing WRT przygotowała łącznie cztery Yarisy WRC w których zobaczymy duety: Evans/Martin, Ogier/Ingrassia, Rovanpera/Halttunen, Katsuta/Barritt. Hyundai wystawił trzy i20 WRC w których rywalizować będą: Neuville i Gilsoul, Tanak i Jarveoja oraz Sordo i del Barrio. Dodatkowo prywatny zespół 2C Compétition wystawi jeszcze jedno i20 WRC, za którego kierownicą pojadą Veiby i Andersson - będzie to dla nich pierwszy start autem tej klasy. M-Sport postawił ponownie na załogi Suninen/Lehtinen, Lappi/Ferm i Greensmith/Edmondson.

W klasie WRC2 zobaczymy cztery załogi - Tidemand/Barth, Ostberg/Eriksen, Fourmaux/Jamoul oraz Kopecky/Hlousek. Największe szanse na tytuł ma Pontus Tidemand, który uzyskał jak dotąd 105 punktów. Walczyć z nim może jedynie Mads Ostberg, który na swoim koncie ma 87 punktów.

W kategorii WRC3 liderem jest Marco Bulacia Wilkinson (70 pkt.), zaś jedynie 2 "oczka" mniej zgromadził Jari Huttunen. Trzecie miejsce zajmuje Kajetan Kajetanowicz, który aktualnie ma 55 pkt. Wszyscy Ci kierowcy pojawią się na Rally Monza. Oprócz nich rywalizować o punkty w tej klasie będą także m.in. załogi: Solberg/Johnston (43 pkt., 4. miejsce), Lindholm/Korhonen (18 pkt., 9. miejsce) i Mikkelsen/Jaeger.

Organizatorzy przygotowali aż szesnaście odcinków specjalnych, z czego trasa dziesięciu będzie przebiegać na torze Monza. Rywalizacja zacznie się w czwartek o 14:08 od odcinka "Sottozero The Monza Legacy" (4,33 km). 

Następnie załogi wyjadą na trasy OSów w piątkowy poranek - pierwszy będzie OS Scorpion (13,43 km), który pokonają dwukrotnie. Również dwa razy kierowcy przejadą OS Cinturato (16,22 km). Po każdej z tych prób sportowych zaplanowany jest 15-minutowy serwis. Jazdę tego dnia zakończy OS PZero Grand Prix (10,31 km).

W sobotę na załogi będą czekać dwie pętle złożone z odcinków: Selvino (25,06 km), Gerosa (11,09 km) oraz Costa Valle Imagna (22,17 km). Będą to jedyne próby położone poza torem Monza. Dzień zakończy znany z piątku OS PZero Grand Prix (10,31 km).

Ostatniego dnia rywalizacji kierowcy ponownie pokonają OS PZero Grand Prix, a następnie dwa razy przemierzą odcinek Serraglio (14,97 km). Drugi przejazd tej próby będzie Power Stagem. Zwycięzcę Rajdu Monza i nowych mistrzów wszystkich kategorii WRC poznamy około godziny 13:00.

fot. wrc.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz