Listwa - pasek

poniedziałek, 7 grudnia 2020

Rajd Monza 2020: Ogier i Ingrassia po raz siódmy mistrzami

Rajd Monza zakończył w tym roku trudny, skomplikowany przez pandemię koronawirusa, sezon. Zwyciężyli Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, sięgając tym samym po siódmy tytuł Mistrza Świata w rajdach samochodowych. Na drugim miejscu uplasowali się ubiegłoroczni mistrzowie: Ott Tanak i Martin Jarveoja (+13.9). Na najniższym stopniu podium w rajdzie znaleźli się Dani Sordo i Carlos del Barrio (+15.3).

Tuż za podium uplasowali się Esapekka Lappi i Janne Ferm, tracąc do pierwszego miejsca 45.7 sek. Piąty rezultat uzyskali Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen (+1:11.1), szósty był Andreas Mikkelsen, pilotowany przez Andersa Jaegera (+3:56.2), siódmy czas odnotowali Oliver Solberg i Aaron Johnston (+4:12.1), natomiast na ósmym miejscu rywalizację zakończyli tegoroczni Mistrzowie Polski: Jari Huttunen i Mikko Lukka (+5:15.4). Pierwszą dziesiątkę rajdu zamknęły załogi: Ostberg/Eriksen (+5:27.4) oraz Tidemand/Barth (+5:53.0).

Przed startem Rajdu Monza, głównymi kandydatami do mistrzowskiego tytułu byli Elfyn Evans i Scott Martin. Niestety, sobotni wypadek brytyjskiej załogi przekreślił szanse na zwycięstwo w klasyfikacji sezonu. Ostatecznie najwyższe trofeum, po raz siódmy, zdobyli Sebastien Ogier i Julien Ingrassia, którzy przed ostatnią rundą tracili do liderujących Brytyjczyków 14 punktów.

- Jestem szczęśliwy. To był trudny weekend, a ostatni odcinek nie sprawiał radości. Przykro nam z powodu Elfyna. Dobrze się bawiliśmy rywalizując ze sobą w tym sezonie i jestem pewny, że w kolejnym będzie tak samo. Myślę, że wykonaliśmy dobrą pracę w tym sezonie - samochód sprawował się fantastycznie przez cały czas, to wielka przyjemność jeździć Yarisem. Nie mogę się doczekać następnego sezonu - podsumował Ogier.

W klasyfikacji WRC2 zwyciężyli Mads Ostberg i Torstein Eriksen, jednocześnie zdobywając tytuł mistrzowski w swojej klasie. Drugie miejsce, zarówno w rajdzie, jak i w sezonie, zajęli Pontus Tidemand i Patrik Barth (+25.6). Na trzecim miejscu uplasowali się Jan Kopecky i Jan Hlousek (+1:23.4). Czwarte miejsce zajęli Adrien Fourmaux i Renaud Jamoul (+29:20.4). Francuzi zamykają podium WRC2 w tym sezonie.

W pierwszej trójce w WRC3 uplasowali się: Mikkelsen/Jaeger, Solberg/Johnston (+15.9) i Huttunen/Lukka (+1:19.2). Mistrzowie Polski jednocześnie wywalczyli tytuł Mistrza Świata w swojej klasie.

Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak również mieli szanse na tytuł, jednak nie byli w stanie włączyć się do walki o najlepszy rezultat i ostatecznie ukończyli rajd na piątej pozycji. Pozwoliło im to zachować miejsce w najlepszej trójce sezonu. Drugie miejsce w końcowej klasyfikacji wywalczyli Marco Bulacia Wilkinson i Marcelo Der Ohannesian.

Sezon 2021 Rajdowych Mistrzostw Świata otworzy Rajd Monte Carlo, który zaplanowany jest na 21-24 stycznia.

Na "lokalnym" podwórku czeka nas w tym roku jeszcze jedno wydarzenie: Tor Modlin Rally Show, który odbędzie się w najbliższą sobotę - 12. grudnia. Więcej na temat tej imprezy możecie przeczytać TUTAJ.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.