Listwa - pasek

sobota, 21 maja 2022

Rajd Podlaski 2022: Kristensson i Johansson na czele po I etapie

Tom Kristensson i Andreas Johansson (Hyundai i20 R5) przewodzą klasyfikacji RSMP po pierwszym etapie Rajdu Podlaskiego – drugiej rundy krajowego czempionatu. Z trzech dzisiejszych oesów reprezentanci zespołu Kowax 2BRally wygrali jeden, a na dwóch uplasowali się w czołowej trójce. Tuż za nimi są Kacper Wróblewski i Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo, 3,2 s straty) oraz Adrian Chwietczuk i Damian Syty (Skoda Fabia Rally2 evo, 7 s straty).

Rajd Podlaski to nie tylko druga odsłona tegorocznej rywalizacji w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Na szutrowych odcinkach wokół Białegostoku rywalizują także załogi z Litwy, dla których jest to inauguracyjna runda mistrzostw kraju.

Pierwszy etap zawodów składał się z dwóch przejazdów odcinka specjalnego Niewodnica Nargilewska-Kolonia (OS 1 i OS 2, 7,9 km) oraz krótkiej (1,5 km), ale widowiskowej próby wytyczonej w centrum Białegostoku. Zawodnicy ścigali się w zmiennych warunkach. W trakcie pierwszego oesu trasę zmoczył deszcz, który jednak ustał zanim rozpoczął się drugi przejazd.

Otwierający rywalizację odcinek najszybciej pokonała załoga Kristensson/Johansson (Hyundai i20 R5), ale do ich czasu doliczono 5-sekundową karę, co zapchnęło ich na drugie miejsce w klasyfikacji próby. Zwyciężyli liderzy punktacji RSMP i reprezentanci ORLEN Team – Wróblewski i Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo). Na oesowym podium zmieścił się jeszcze Adrian Chwietczuk (Skoda Fabia Rally2 evo, 6,6 s straty), jadący po raz pierwszy z Damianem Sytym.

Drugi przejazd trasy Niewodnica Nargilewska-Kolonia ponownie na swoje konto zapisali Kristensson i Johansson. 2,9 s więcej na pokonanie tej próby potrzebowali Chwietczuk i Syty, a w czołowej trójce zmieścili się jeszcze Radosław Typa i Łukasz Sitek (Volkswagen Polo GTI R5, 3,2 s straty).

Na ulicach Białegostoku najlepszym tempem popisały się załogi Maciej Lubiak/Grzegorz Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo) oraz Łukasz Byśkiniewicz/Daniel Siatkowski (Hyundai i20 R5), które zanotowały identyczny rezultat. Trzecie miejsce, z minimalną stratą (0,1 s) należało do Kristenssona i Johanssona.

- Pierwszy dzisiejszy oes sprawił mi chyba najwięcej frajdy ze wszystkich odcinków, które kiedykolwiek przejechałem. Miałem bardzo dobre wyczucie za kierownicą, mimo że jechaliśmy pierwsi i musieliśmy „odkurzać” trasę z luźnego szutru, który obniża przyczepność. Szkoda dwóch drobnych błędów. Dwa razy przestrzeliłem skrzyżowanie, przez co uciekło nam kilka sekund. Gdyby nie to, pewnie bylibyśmy wyżej w klasyfikacji. Jestem jednak zadowolony, bo kończymy dzień wysoko – na drugim miejscu w klasyfikacji mistrzostw Polski. Jutro czeka nas długi etap i prawdopodobnie załamanie pogody, czyli intensywne opady deszczu – komentował Kacper Wróblewski (Skoda Fabia Rally2 evo).

Wśród zawodników dysponujących rajdówkami z napędem na jedną oś (kategoria 2WD) stawce mistrzostw Polski przewodzą Tymoteusz Jocz z Maciejem Judyckim w Fordzie Fiesta Rally4. Dwie sekundy tracą do nich Adam Sroka i Patryk Kielar (Peugeot 208 Rally4), a na trzeciej pozycji plasują się Gracjan Predko i Sebastian Sadowski (Peugeot 208 Rally4), których od Jocza i Judyckiego dzieli 6,3 sekundy.

W klasyfikacji generalnej imprezy, uwzględniającej wszystkie załogi, również te zgłoszone do mistrzostw Litwy, na czele także są Szwedzi. Drugie miejsce, ze stratą 1,7 sekundy do Kristenssona i Johanssona, zajmują mistrzowie Litwy – Dominikas Butvilas i Renatas Vaitkevičius w Skodzie Fabii R5. Trzeci stopień podium „generalki” należy do Wróblewskiego i Wróbla.

Na niedzielę (22 maja) organizatorzy zaplanowali trzy próby: Siekierki (21,9 km), Małynka (13,8 km) oraz Glejsk (8,9 km). Każda z nich będzie pokonywana dwukrotnie. Drugi przejazd oesu Glejsk będzie rozegrany jako Power Stage, czyli odcinek, na którym pięć najszybszych załóg zdobywa dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw Polski.

41. Rajd Podlaski zakończy ceremonia mety – od 16:55 na Placu Jana Pawła II Białymstoku.

41. Rajd Podlaski – klasyfikacja RSMP po I etapie:

  1. Kristensson/Johansson (Hyundai i20 R5) +10:34,0 s
  2. Wróblewski/Wróbel (Skoda Fabia Rally2 evo) +3,2 s
  3. Chwietczuk/Syty (Skoda Fabia Rally2 evo) +7,0 s
  4. Grzyb/Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) +9,5 s
  5. Jeets/Toaniel (Skoda Fabia Rally2 evo) +12,0 s
  6. Lubiak/Dachowski (Skoda Fabia Rally2 evo) +16,6 s
  7. Płachytka/Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo) +20,4 s
  8. Szeja/Szeja (Hyundai i20 R5) +26,0 s
  9. Gabryś/Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo) +22,9 s
  10. Typa/Sitek (Volkswagen Polo GTI R5) +29,3 s

Niedziela, 22 maja (6 odcinków specjalnych, łącznie 89,2 km):

7:20 – serwis C: Stadion Miejski, Białystok (15 min.)
8:05 – OS 4: Siekierki (21,9 km)
9:40 – OS 5: Siekierki (21,9 km)
10:55 – serwis D: Stadion Miejski, Białystok (45 min.)
12:15 – OS 6: Małynka (13,8 km)
13:10 – OS 7: Glejsk (8,9 km)
14:40 – OS 8: Małynka (13,8 km)
15:35 – OS 9: Glejsk (8,9 km)
16:55 – ceremonia zakończenia zawodów (Plac Jana Pawła II, Białystok)

źródło: rsmp.pl, fot.: Kaja Wróblewska, Maciej Niechwiadowicz

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz