Listwa - pasek

wtorek, 25 czerwca 2024

Rajd Polski 2024: Mistrz za mistrza - Rovanpera zastąpi Ogiera

Kalle Rovanpera i Jonne Halttunen zastąpią Sebastiena Ogiera i Vincenta Landais w ORLEN 80. Rajdzie Polski. Francuzi musieli zrezygnować z rywalizacji na Mazurach po niegroźnym wypadku, do jakiego doszło dziś, podczas zapoznania z trasą odcinka specjalnego Gołdap. W tej sytuacji trzecią Toyotę GR Yaris Rally1, zamiast ośmiokrotnego mistrza świata na Mazurach poprowadzi dwukrotny zdobywca tego tytułu – Kalle Rovanpera.

Powołana w trybie awaryjnym fińska załoga otrzymała oficjalną zgodę na start w polskiej rundzie WRC. Po wylądowaniu na lotnisku w Szymanach Finowie niezwłocznie zjawią się w Mikołajkach, by w środę i czwartek (26-27 czerwca) przeprowadzić zapoznanie z trasą odcinków specjalnych według indywidualnego harmonogramu.

Dla 23-letniego zawodnika będzie to debiut na mazurskich szutrach. Pochodzący z Jyvaskyla kierowca nie rywalizował jeszcze w Polsce, choć przed laty miał okazję testować samochód na asfaltowych drogach na Dolnym Śląsku.

Rovanpera ma na swoim koncie 68 startów w rundach mistrzostw Świata, w tym 48 za kierownicą samochodów najwyższej kategorii (WRC, a następnie Rally1). Fin zadebiutował w WRC w 2017 roku, podczas Rajdu Walii, mając zaledwie 17 lat i 25 dni. W tym samym roku został mistrzem Łotwy. Dwa lata później zwyciężył w klasyfikacji WRC2 Pro. Łącznie odniósł dwanaście zwycięstw w rundach WRC. Pierwszy triumf wywalczył w 2021 roku, w Rajdzie Estonii. Mistrzem świata został w sezonach 2022 i 2023.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz