Listwa - pasek

poniedziałek, 10 czerwca 2024

Rajd Skandynawii 2024: Królewski rajd ERC i debiutujący Marczyk

Po ponad miesięcznej przerwie wracają Rajdowe Mistrzostwa Europy. Załogi sprawdzą swoje umiejętności na szwedzkich szutrach. 2. BAUHAUS Królewski Rajd Skandynawii podobnie jak w zeszłym roku będzie miał bazę w Karlstad. Na liście zgłoszeń jest 41 załóg, z czego dwie polskie - Marczyk/Gospodarczyk oraz Widłak/Dymurski.

Po dwóch rundach Rajdowych Mistrzostw Europy liderują Mathieu Franceschi i Andy Malfoy z przewagą 21 punktów nad Haydenem Paddonem i Johnem Kennardem. Obie te czołowe załogi pojawią się w Rajdzie Skandynawii. Oprócz nich o najlepszy wynik rywalizować będą m.in. Llarena i Fernandez, Tempestini i Itu, Ostberg i Barth oraz, jako jedyny reprezentujący polskie barwy w aucie Rally2/R5 - Marczyk i Gospodarczyk. Startu w domowej rundzie nie zamierza odpuścić Oliver Solberg, który będzie pilotowany przez Elliotta Edmondsona. Na szutrowych odcinkach tej rundy pojawi się także Petter Solberg, ojciec Olivera, u którego w Polo GTI R5 na prawym fotelu usiądzie Jonas Andersson. Łącznie w Rajdzie Skandynawii pojawią się aż 22 samochody klasy Rally2/R5.

O punkty w ERC3 będą walczyć Igor Widłak i Daniel Dymurski, aktualni liderzy tej klasy. Ich rywalami będą pozostałe 4 załogi również rywalizujące Fordami Fiesta Rally3. 

W ERC4 i ERC Junior rywalizować będzie 14 załóg - na starcie Rajdu Skandynawii nie zabraknie obu duetów z najlepszą liczbą punktów - Johansson/Gronvall oraz McRae/Fair.

2. Rajd Skandynawii rozpocznie się w czwartek (13.06) o 20:05 od OS1 Bauhaus (2,15 km) położonego pod miejscowością Karlstad. Jest to zupełnie nowa próba sportowa w tej edycji imprezy.

Następnego dnia, tj. w sobotę (15.06) załogi będą miały do pokonania 2 pętle po 4 odcinki specjalne: Grönlund (10,18 km), Bomdestad (11,74 km), Colins (6,43 km), Gårdsjö (12,09 km). Próba Colins jest najbardziej znaną z powodu hopy "Colin's Crest" położonej na trasie tego "oesu" - jest ona znana nie tylko z zeszłorocznej edycji, ale także z Rajdu Szwecji należącego do cyklu WRC.

Niedziela to ponownie 2 pętle po 4 odcinki. Tym razem będą to: Ölme (5,83 km), Lungsund (20,20 km), Ängebäckstorp (14,76 km) i Mölnbacka (13,19 km). Każdy z tych OSów jest znany z zeszłorocznej edycji Rajdu Skandynawii. Drugi przejazd ostatniej z wymienionych prób będzie dodatkowo punktowanym Power Stagem - rozpocznie się on o 16:05 polskiego czasu.

fot. redbullcontentpool.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz