Listwa - pasek

niedziela, 2 czerwca 2024

Rajd Sardynii 2024: Najmniejsza różnica między dwoma najlepszymi załogami w historii

Tanak i Jarveoja zwyciężyli w szóstej rundzie Rajdowych Mistrzostw Świata, czyli w Rajdzie Sardynii (30.05-02.06). Estońska załoga wyprzedziła na Power Stage'u Ogiera i Landaisa pokonując ich w klasyfikacji generalnej zaledwie o 0,2 sekundy. O słabszym tempie Francuzów na kończącym rajd dodatkowo punktowanym odcinku zdecydowało przebicie opony w ich Yarisie. Na najniższym stopniu podium stanęli Sordo i Carrera (+2:25,8 min.).

Ott Tanak i Sebastien Ogier przez cały rajd walczyli o pierwszą pozycję, choć przez większość czasu to Francuz był na prowadzeniu. Na koniec soboty miał on niewiele ponad 17 sekund przewagi, jednak estoński kierowca przez wszystkie niedzielne odcinki specjalnie niwelował stratę. Ostatecznie wygrał on Rajd Sardynii o 0,2 sekundy, co jest najmniejszą różnicą między najlepszą dwójką klasyfikacji generalnej, w historii WRC. Taka sama sytuacja miała miejsce podczas Rajdu Jordanii w 2011 roku.

12 sekund za podium zakończyli rywalizację Evans i Martin (+2:37,8 min. do liderów). Piąte miejsce zajął najlepszy duet M-Sportu - Munster i Louka (+6:42,9 min.). Szóstą pozycję w "generalce" i pierwsze w klasach WRC2 i WRC2 Challenger zajęli Pajari i Malkonen (+7:13,4 min.). Siódmi byli Rossel i Boulloud (+7:45.7 min.), co dało im drugie miejsce w WRC2. Na ósmym rywalizację zakończyli Solans i Sanjuan (+7:52.7 min.) - ten wynik pozwolił im stanąć na najniższym stopniu podium w WRC2 i na drugim w WRC2 Challenger. Dziesiątkę zamknęły załogi Prokop/Ernst (+10:05,4 min., trzecie miejsce w WRC2 Challenger) oraz Kajetanowicz/Szczepaniak (+10:09,3 min.).

Druga z polskich załóg, czyli Chwist i Heller zakończyli rywalizację na 14. miejscu w WRC2 i 13. w WRC2 Challenger.

W klasach JWRC i WRC3 zwyciężyli Dominguez i Penate z przewagą 47,5 sekundy nad Turkkanem i Erdenerem. Na wynik drugiej załogi duży wpływ miała 1,5-minutowa kara za spóźnienie na PKC. Podium skompletowali Smart i Fair.

Na Power Stage'u najszybsi byli Neuville i Wydaeghe, co pozwoliło im wywalczyć dodatkowe 5 punktów. Belgowie w sobotę wypadli z trasy OS8, co wykluczyło ich z walki o wysokie lokaty w rajdzie. Drugi najlepszy czas na Power Stage'u mieli Tanak i Jarveoja (+2,4 sekundy), trzeci - Evans i Martin (+6,5 sek.). Czwarty i piąty wynik dzieliło tylko 0,005 sekundy - taka była różnica między załogami Fourmaux/Coria i Katsuta/Johnston.

Liderami klasyfikacji sezonu WRC są bez zmian Neuville i Wydaeghe. Załoga ta zgromadziła łącznie 122 punkty. Na drugim miejscu są ex aequo Evans i Martin oraz Tanak i Jarveoja, którzy mają na swoich kontach po 104 punkty.

Kolejną rundą Rajdowych Mistrzostw Świata będzie Rajd Polski, tradycyjnie z bazą w Mikołajkach (27-30.06).

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.