Listwa - pasek

czwartek, 25 stycznia 2018

Rajd Monte-Carlo 2018: Hyundai najszybszy na testowym. Zapowiedź rajdu

Przed nami pierwsza runda Rajdowych Mistrzostw Świata - legendarny Rajd Monte-Carlo. Na załogi czeka łącznie 17 odcinków specjalnych. Ponad połowa kilometrów oesowych to kompletnie nowe wyzwanie dla zawodników, porównując do trasy z ubiegłej edycji imprezy. Na shakedownie swoją prędkość pokazały auta Hyundaia. Czy tak będzie również podczas 4 dni rajdu?

Najszybszy czas na odcinku testowym mierzącym 3,35 km wykręciła załoga Thierry Neuville/Nicolas Gilsoul (2:00,2 min). Belgijski duet był szybszy o 0,1 sekundy od Daniego Sordo i Carlosa Del Barrio. Del Barrio wrócił na prawy fotel samochodu Sordo po raz pierwszy od 2013 roku, kiedy jeszcze Hiszpan jeździł Citroenem DS3 WRC. Obie załogi Hyundaia były na dwóch pierwszych lokatach już po pierwszym przejeździe. Trzecie miejsce zajęli Ott Tanak i Martin Jarveoji (+0,4 sekundy, Toyota Yaris WRC).
Czwarta lokata należała do załogi Citroena - Krisa Meeke'a i Paula Nagle'a (+0,7 sekundy), a piąta do trzeciego duetu ekipy z Alzenau, Andreasa Mikkelsena i Andersa Jaegera (+0,8 sekundy). Szósty rezultat wykręcili Jari-Matti Latvala i Mikka Anttila (+1,3 sekundy). Siódme i ósme miejsce należało do dwóch ekip M-Sportu - Ogiera i Ingrassii (+1,4 sekundy) oraz Evansa i Barritta (+1,9 sekundy).
Dziesiątkę zamknęły dwie załogi z tymi samym wynikiem - Breen/Martin oraz Lappi/Ferm (+2,7 sekundy). Na jedenastym miejscu shakedown zakończył duet Bryan Bouffier i Xavier Panseri (+6,1 sekundy), co jest sporym zaskoczeniem. Warto dodać, że francuski pilot zastąpił Jérôme'a Degout'a, który podczas zapoznania na OS9/OS11 (Agnières-en-Dévoluy - Corps), złamał obojczyk. Dla Panseri'ego jest to start w aucie WRC zaraz po ukończeniu Rajd Dakar.
Poniżej możecie obejrzeć onboard z przejazdu belgijskiego duetu Neuville/Gilsoul. Prawdziwa rywalizacja zacznie się dziś o godzinie 21:43, kiedy na trasę ponad 36-kilometrowego odcinka wyjedzie duet Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. Łącznie do OS1 wystartuje 67 załóg. Będą one miały do pokonania w czwartkowy wieczór dwa oesy. OS2 liczył będzie 24,49 km.
W piątek na kierowców będą czekać dwie pętle po trzy odcinki specjalne o łącznej długości 144,88 km. Sobota to dwie pętle po 2 OSy i jedna próba sportowa kończąca rywalizację tego dnia. W niedzielę załogi przejadą dwukrotnie odcinki Peira-Cava (18,41 km) i Col de Braus (13,58 km), z czego ten drugi będzie również Power Stage'm. Łącznie na wszystkich kierowców i pilotów czeka 388,59 km odcinków rajdu.

Warunki na odcinkach specjalnych Rajdu Monte-Carlo nie należą do najłatwiejszych. Na części tras temperatura podczas zapoznania przekraczała 10 stopni, jednakże na wyżej położonych oesach leży śnieg. Dodatkowo na piątek zapowiadane są opady deszczu oraz śniegu, co może znacznie utrudnić jazdę. Dobór opon ze względu na różne warunki będzie sporą trudnością dla startujących załóg.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz