Listwa - pasek

czwartek, 3 września 2020

Rajd Estonii 2020: Powrót Rajdowych Mistrzostw Świata

Po 6 miesiącach przerwy powraca sezon 2019 Rajdowych Mistrzostw Świata. Na starcie Rajdu Estonii, który zadebiutuje w WRC, pojawi się 60 załóg, w tym dwie polskie - Kajetanowicz/Szczepaniak oraz Kołtun/Pleskot. Na liście zgłoszeń widnieje łącznie 13 aut klasy WRC oraz 30 R5. Największym faworytem do zwycięstwa w imprezie jest Ott Tanak, dla którego będzie to piąty start w tym rajdzie. 

Rajdowe Mistrzostwa Świata powracają z nową rundą. Rajd Estonii, który wcześniej był rundą ERC, awansował do WRC przez liczne odwołania innych imprez, m.in. Rajdu Finlandii, Rajdu Nowej Zelandii czy też Rajdu Niemiec. Będący na miejscu fani rajdów muszą liczyć się z pewnymi restrykcjami. Największym ograniczeniem jest maksymalna liczba kibiców, która wynosi 16 000 osób, a każda z nich musi być zarejestrowana w specjalnym portalu.

Listę zgłoszeń otwiera duet aktualnie liderujący w klasyfikacji sezonu 2020, czyli Sebastien Ogier/Julien Ingrassia. Ekipa Toyota zgłosiła również 3 dodatkowe duety: Evans/Martin, Rovanpera/Halttunen oraz Katsuta/Barritt.
Zespół Hyundaia będą reprezentować załogi: Neuville/Gilsoul, Tanak/Jarveoja i Breen/Nagle. M-Sport również przygotował 3 auta, którymi o jak najlepszy wynik walczyć będą pary: Suninen/Lehtinen, Lappi/Ferm oraz Greensmith/Edmondson.
Dodatkowo w autach klasy WRC zobaczymy duety: Loubet/Landais (Hyundai i20 Coupe WRC), Gross/Molder (Ford Fiesta WRC), dla których będzie to już 7. wspólny start w tym rajdzie, oraz Kurkela/Hamalainen (Ford Fiesta WRC).


W klasie WRC2 ekipy fabryczne wystawiły 6 załóg. Wśród zgłoszeń nie zabrakło aktualnych liderów kategorii, czyli Ostberga i Eriksena (C3 R5). Hyundai'ami i20 R5 rywalizować będą wiceliderzy WRC2, czyli Gryazin i Aleksandrov oraz Veiby i Andersson. W Fabiach Rally2 evo zobaczymy załogi Tidemand/Barth i Brynildsen/Minor, zaś jako jedyni Fiestą Rally2 wystartują Fourmaux i Jamoul.

Do walki o punkty w klasie WRC3 zgłosiły się aż 22 załogi - wśród nich dwie polskie, czyli Kajetanowicz/Szczepaniak (Fabia Rally2 evo) oraz Kołtun/Pleskot (Fiesta Rally2).

– Prawie półroczna przerwa na pewno nie pomaga w nabraniu dobrego feelingu, ale po wielu sesjach treningowych mogę być zadowolony. Na wczorajszych testach mieliśmy mokrą nawierzchnię. Droga była i wąska i szeroka ze sporą ilością błota, czego nie mieliśmy na poprzednich testach. Czuję się dobrze w samochodzie, jest dobrze przygotowany i odpowiednio ustawiony– powiedział po testach Kajetan Kajetanowicz.

ZOBACZ TEŻ: Kajetanowicz i Szczepaniak gotowi na powrót WRC

W Hyundai'u i20 R5 pojedzie m.in. duet Huttunen/Lukka, który w tym sezonie startuje w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski. Aż 8 kierowców w tej klasie reprezentuje estońskie barwy i znają oni świetnie te odcinki specjalne, co z pewnością nie ułatwi innym załogom walki o najwyższe lokaty.


W JWRC o zwycięstwo walczyć będzie łącznie 12 załóg. Na starcie Rajdu Estonii nie zabraknie m.in. trzech najlepszych duetów tej klasy, czyli: Kristensson/Sjonberg, Sesks/Francis oraz Torn/Pannas.

Organizator przygotował dla startujących łącznie 233,4 km tras. W piątek, 4.09, o godzinie 8:01 polskiego czasu rozpocznie się odcinek testowy Abissaare, który mierzyć będzie 6,23 km.
Rywalizacja zacznie się tego samego dnia o godzinie 18:08 od OS1 Tartu vald (1,28 km), ulokowanego na granicy miasta Tartu, które jest siedzibą rajdu.
W sobotę załogi będą miały do przejechania 2 pętle po 5 odcinków: Prangli (20.93 km), Kanepi 16.88 km), Otepää (9.30 km), Mäeküla (14.76 km), Elva (11,72 km). Pierwszy z nich wystartuje o 6:40.
W niedzielę rywalizacja obejmie łącznie 6 odcinków specjalnych, z czego ostatni będzie Power Stagem. Wyzwaniem dla załóg będzie brak czasu przewidzianego na serwis. Odcinki: Arula (6,97 km), Kaagvere (15,46 km) oraz Kambja (20,04 km) startujący pokonają dwukrotnie. Zwycięzcę 10. Rajdu Estonii 2020 powinniśmy poznać około godziny 12:30.

fot. redbullcontentpool.com, Ott Tanak/fb.com, Kajetan Kajetanowicz/fb.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagramaaby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz