Listwa - pasek

czwartek, 17 czerwca 2021

Rajd Polski 2021: 77. edycja polskiego klasyka otwiera sezon ERC. Impreza częściowo z kibicami [ZAPOWIEDŹ, LINKI DO RELACJI LIVE]

77. edycja Rajdu Polski (18-20.06) będzie pierwszą imprezą tegorocznego cyklu Rajdowych Mistrzostw Europy i drugą polskiego czempionatu. W RSMP liderami są Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Na nich, jak ja pozostałe ponad 100 załóg czeka 14 odcinków specjalnych - kilka z nich będzie debiutować w harmonogramie Rajdu Polski.

Z pierwszym numerem startowym do walki ruszy Aleksiej Łukjaniuk, dwukrotny rajdowy mistrz Europy i triumfator poprzedniej edycji polskiego klasyka. Rosjanin pojedzie Citroenem C3 Rally2 wraz z Aleksiejem Arnautowem. W gronie najsilniejszych rywali Łukjaniuka i Arnautowa można wymienić duety z doświadczeniem z WRC: Andreas Mikkelsen/Ola Floene (Skoda Fabia Rally2), Craig Breen/Paul Nagle (Hyundai i20 R5) czy Nikołaj Griazin/Konstantin Aleksandrow (Volkswagen Polo GTI R5).

Wśród Polaków, oprócz wspomnianych Marczyk i Gospodarczyka zobaczymy także m.in. Grzegorza Grzyba, który będzie już po raz 15. rywalizować w tej imprezie. W 77. edycji Rajdu Polski pilotować będzie go Michał Poradzisz. O najwyższe lokaty w klasyfikacji RSMP będą także rywalizować duety: Kasperczyk/Syty, Kotarba/Kotarba, Chwietczuk/Baran czy też Chuchała/Rozwadowski. Łącznie polskie barwy będzie reprezentować 39 załóg.

Na mazurskich szutrach przedwstępem do rywalizacji będzie piątkowy odcinek kwalifikacyjny (start: 14:15), który po raz kolejny swoją trasę ma niedaleko miejscowości Tałty. Tego samego dnia, o 19:15, zostanie rozegrany OS1 na torze w Mikołajkach. 

Na sobotę zaplanowano 2 pętle po 3 odcinki: OS2/5 Świętajno, OS3/6 Olecko i OS4/7 Wieliczki. Dzień zakończy ponowna rywalizacja na Torze Mikołajki (OS8).

Niedziela zupełnie nowym wyzwaniem dla załóg. Dzień rozpocznie się od dwukrotnego przejazdu OS9/11 Mikołajki MAX i OS10/12 Gm. Mrągowo przedzielonym serwisem, zaś następnie kierowcy i ich piloci udadzą się w stronę Warszawy, aby przejechać OS13 Przasnysz i zakończyć rywalizację na OS14 Rally Poland 100th anniversary, którego trasa będzie prowadzić całkowicie po ulicy Karowej.

Mimo tego, że Rajd Polski odbędzie się bez stref dla kibiców, to na tor będzie mogło wejść maksymalnie 450 osób - będą one wpuszczane od godziny 18:00. Dodatkowo kibice zapraszani są do obejrzenia prezentacji załóg, która odbędzie się na placu Wolności w Mikołajkach, także o godzinie 18:00.

Na temat kibicowania na innych odcinkach specjalnych wypowiedział się dla Radia Rajdowego dyrektor Rajdu Polski, Krzysztof Maciejewski: "Rozporządzenia są bardzo jasne w odniesieniu do obiektów sportowych, natomiast są wyjątkowo niejasne w odniesieniu do imprez sportowych, które odbywają się na otwartym terenie.  W rozporządzeniu jest mowa o 250 osobach, a więc myślę, że jeśli kibice pojawią się w okolicach rajdu i staną przy trasie nie grupując się, to nie będzie problemu.". (źródło: LINK)

77. Rajd Polski 2021 będzie można śledzić online w Internecie, w telewizji oraz w radiu. Odcinek kwalifikacyjny oraz OS: 3, 7, 10, 12, 14 będzie można oglądać TUTAJ. Dokładny harmonogram wejść na żywo został umieszczony na poniższej grafice. Wspomniany OS14 kończący imprezę transmitowany będzie także na kanale Motowizja - start o godzinie 17:50. Jak co roku relację radiową z rajdu przygotuje Radio Olsztyn - Radio Rajdowe dostępne będzie po pobraniu aplikacji pod TYM LINKIEM oraz na Mazurach ustawiając częstotliwość 99,6 FM. 

fot. fb.com/Miko Marczyk Motorsport (Maciej Niechwiadowicz), fb.com/Adrian Chwietczuk

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz