Listwa - pasek

czwartek, 3 czerwca 2021

Rajd Sardynii 2021: Piąta runda walki o mistrzowski tytuł

Jutro rano (4. czerwca) wystartuje pierwszy odcinek specjalny tegorocznego Rajdu Sardynii - piątej rundy rywalizacji o tytuł Rajdowego Mistrza Świata. Dotychczas bazą rajdu była położona w zachodniej części wyspy miejscowość Alghero, teraz będzie nią Olbia, zlokalizowana na wschodnim wybrzeżu. Na liście startowej widnieje 55 załóg, wśród nich reprezentanci polskich barw - Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Jak dotąd w cyklu WRC rozegrane zostały cztery rundy. Trzy z nich wygrał zespół z ekipy Toyoty. Liderem klasyfikacji generalnej pozostaje Sebastien Ogier, który zgromadził 79 punktów. Na drugim miejscu, ze stratą zaledwie dwóch punktów, plasuje się Elfyn Evans.

Na starcie zobaczymy 11 aut klasy WRC. Yarisem pojadą Ogier, Evans, Rovanpera i Katsuta. Do Hyundai'a i20 wsiądą Neuville, Tanak, Sordo oraz Loubet, reprezentujący prywatny zespół Hyundai 2C Competition. M-Sport wystawi dwa Fordy Fiesta, w których pojadą Gus Greensmith i Teemu Suninen. W Citroenie DS3 WRC zobaczymy Cyrille Ferauda, dla którego będzie to drugi start tym samochodem w tym sezonie. 

W klasie WRC2 zobaczymy jej aktualnego lidera - Andreasa Mikkelsena. Jego głównymi rywalami będą Marco Bulacia Wilkinson i Mads Ostberg, dla których będzie to okazja na zmniejszenie dystansu punktowego do liderującego Norwega, gdyż na starcie zabraknie obecnego wicelidera klasyfikacji WRC2 - Esapekki Lappiego. Pojawi się natomiast inny fiński kierowca, ubiegłoroczny Rajdowy Mistrz Polski - Jari Huttunen, który jak dotąd wystartował tylko w Rajdzie Arktycznym. 

W WRC3 rywalizować będzie 16 załóg, wśród nich Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak. Polacy jak dotąd zaliczyli w tym sezonie dwa starty - w Rajdzie Chorwacji oraz Rajdzie Portugalii, w których okazali się najlepsi w swojej klasie. W klasyfikacji generalnej WRC3 zajmują obecnie drugie miejsce, ustępując jedynie Yohanowi Rosselowi, który również wystartuje we Włoszech. Innym groźnym rywalem Polaków podczas Rajdu Sardynii może być Nicolas Ciamin, który w generalce traci do Kajto zaledwie 7 punktów. 

[ZOBACZ TEŻ:] Rajd Sardynii 2021: Kajetanowicz i Szczepaniak gotowi do rywalizacji

Rajd Sardynii w tym roku liczyć będzie 20 odcinków specjalnych o łącznej długości 303,10 km. W piątek załogi zmierzą się na ośmiu oesach: dwukrotnie pokonywanych odcinkach Filigosu - Sa Conchedda (22,29 km), Terranova (14,36 km), Tempio Pausania (12,08 km) i Erula-Tula (14,97 km). Sobota to kolejne 4 odcinki specjalne, pokonywane dwukrotnie: Coiluna-Loelle (15,00 km), Lerno - Monti di Ala (22,08 km), Bortigiadas-Aggius-Viddalba (14,70 km) oraz Sedini-Castelsardo (13,03 km). Ostatniego dnia rywalizacji załogi przejadą dwa razy odcinki Arzachena-Braniatogghiu (15,25 km) i Aglientu-Santa Teresa (7,79 km), którego drugi przejazd stanowić będzie dodatkowo punktowany Power Stage. 

Załogi są już po shakedownie, w którym najszybszy okazał się Thierry Neuville. W pierwszej piątce uplasowali się także Ott Tanak, Teemu Suninen, Sebastien Ogier i Dani Sordo.

fot. Jaanus Ree/redbullcontentpool

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz