Listwa - pasek

niedziela, 6 czerwca 2021

Rajd Sardynii 2021: Ogier umacnia swoją przewagę

Sebastien Ogier i Julien Ingrassia zwyciężyli w tegorocznym Rajdzie Sardynii, umacniając tym samym swoją przewagę w klasyfikacji generalnej sezonu. Drugie miejsce zajęli Elfyn Evans i Scott Martin (+46,0 sek.). Trzeci najlepszy rezultat odnotowali Thierry Neuville i Martijn Wydaeghe (+1:05,2 min.).

Tuż za podium uplasowali się Takamoto Katsuta i Daniel Barritt (+6:11,2 min.). Kolejne miejsca w pierwszej dziesiątce zajęły załogi rywalizujące w klasach WRC2 oraz WRC3: Huttunen/Lukka (+9:31,7 min., I miejsce w WRC2), Ostberg/Eriksen (+9:39,2, II miejsce w WRC2), Rossel/Coria (+10:37,7 min., I miejsce w WRC3), Lopez/Vallejo (+11:03,7 min., II miejsce w WRC3), Solans/Sanjuan de Eusebio (+11:26,3 min., III miejsce w WRC3) oraz Bulacia Wilkinson/Der Ohannesian (+11:34,6 min., III miejsce w WRC2). Mads Ostberg otrzymał minutę kary za spóźnienie na PKC przed OS13.

Na czołowych lokatach zabrakło kilku załóg rywalizujących w samochodach klasy WRC. Dani Sordo i Borja Rozada, którzy urwali koło na OS15, zajęli ostatecznie dopiero 17. miejsce.

Ott Tanak i Martin Jarveoja, którzy przez większość rajdu utrzymywali świetne tempo, podczas OS12 uszkodzili zawieszenie przez leżący na trasie kamień. Estończycy finalnie zajęli 24. miejsce. Moment uszkodzenia ich Hyundai'a i20 możecie zobaczyć na filmie poniżej:

Dwa kolejne miejsca zajęły załogi Rovanpera/Halttunen i Greensmith/Loudon. Finowie najpierw musieli się uporać z awarią w swoim samochodzie podczas OS4, później otrzymali 1:10 min. kary za spóźnienie na PKC przed OS18. Brytyjczycy z kolei podczas 8. odcinka zmagali się z awarią skrzyni biegów, z kolei podczas 12. próby doszło do awarii układu elektrycznego.

W końcowej klasyfikacji WRC2 zabrakło załogi Mikkelsen/Floene, którzy rolowali podczas 4. odcinka specjalnego. Wprawdzie, z pomocą kibiców, udało się postawić auto na koła i Norwegowie dokończyli przejazd. Podczas serwisu okazało się jednak, iż uszkodzeniu uległa klatka bezpieczeństwa i zawodnicy nie wrócili do dalszej rywalizacji. Na drugim oesie z kolei z trasy wypadli Adrien Fourmaux i Renaud Jamoul, którzy ostatecznie zajęli w swojej klasie ostatnie miejsce.

Pech nie ominął także Kajetana Kajetanowicza i Maćka Szczepaniaka, rywalizujących w klasie WRC3. Podczas ostatniego piątkowego oesu Polacy zsunęli się z trasy i ostatecznie zajęli 8. miejsce w swojej klasie. Do mety, z powodu usterki mechanicznej, nie dojechali natomiast Chris Ingram i Ross Whittock.

Pierre-Louis Loubet, który reprezentował prywatny zespół Hyundai 2C Competition, z powodu awarii również nie ukończył rajdu.

Z rywalizacji wycofali się także Nikolay Gryazin i Konstantin Aleksandrov. W ich Volkswagenie Polo GTI R5 doszło do awarii chłodnicy.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.