Listwa - pasek

sobota, 5 czerwca 2021

Rajd Żemaitija 2021: Pierwsza runda RSMP dla Marczyka i Gospodarczyka

Rajd Żemaitija był pierwszą rundą w polskim i litewskim cyklu rajdowym. Na najwyższym miejscu podium klasyfikacji generalnej stanęli po raz czwarty z rzędu w tej imprezie Vaidotas Žala i Andris Mālnieks. Wygrali także oni w klasyfikacji załóg zgłoszonych do litewskiego czempionatu. Swój debiut w rajdzie zaliczyło wiele polskich załóg - wśród nich najszybsi byli przygotowujący się do sezonu ERC Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk.

Rajd Żemaitija liczył w tym roku 14 odcinków specjalnych. Aż 9 z nich wygrali wspomniani Žala i Mālnieks. Na drugiej pozycji rywalizację zakończyli Samsonas i Snitkas (+30,7 sek.), a podium skompletowali Jurkevičius i Paliukėnas (+42,4 sek.). Czwarte miejsce wywalczyli znani z polskich tras rajdowych Butvilas i Vaitkevičius (+58,3 sek.).

Piątą lokatę w "generalce" i pierwszą w klasyfikacji zawodników zgłoszonych do zdobywania punktów w polskim cyklu zajęli Marczyk i Gospodarczyk (+1:04,5 min.).

- Pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski!!! To dla nas wspaniały powrót do polskiego cyklu i udany trening przed nadchodzącymi wyzwaniami! Dziękuję wszystkim bardzo mocno! - napisał na swoim profilu społecznościowym na Facebooku Mikołaj Marczyk.

Szóstą pozycję w klasyfikacji generalnej i drugą w RSMP wywalczyli Adrian Chwietczuk i Jarosław Baran (+1:16,0 min.). Oni, załoga Marczyk/Gospodarczyk oraz duet Grzyb/Poradzisz walczyli do samego końca o najwyższe miejsce na podium w klasie polskiego cyklu. Niestety Grzegorz Grzyb na OS12 nie dohamował do prawego, ciasnego zakrętu i auto zatrzymało się na boku. Załodze udało się kontynuować jazdę, jednak strata była tak duża, że duet ostatecznie zakończył rywalizację na 31. miejscu klasyfikacji generalnej i 17. w RSMP. Błąd Grzyba można obejrzeć TUTAJ.

Siódme miejsce zajął ukraiński duet Gorban/Larens (+1:35,9 min.). Zaledwie 1,9 sekundy wolniejsi byli Cais i Žáková (+1:37,5 min.), którzy trzecie miejsce w RSMP zabrali na ostatnim odcinku specjalnym Chuchale i Rozwadowskiemu (+1:38,4 min.).

Najlepszą dziesiątkę zamknęli Callum Devine i James Fulton (+1:53,1 min.).

W klasie aut z napędem na jedną oś najlepsza była litewska załoga Tamašauskas/Šmigelskas pokonując Bubika i Sadowskiego o 22,1 sekundy. Oba te duety rywalizowały BMW M3 E46 Compact. Na podium stanęli także bracia Simaška - Justas i Titas (+1:19,4 min.). Warto zwrócić uwagę na świetne tempo Huberta Laskowskiego pilotowanego przez Adama Jarosa. W litewskiej klasyfikacji aut z napędem na jedną oś, do której 15-letni kierowca został zgłoszony, duet zajął 5. pozycję (+3:39,3 min.), zaś biorąc pod uwagę także załogi zgłoszone do RSMP, wywalczyli oni 8. lokatę.

Wspomniani Bubik i Sadowski wygrali w klasie 2WD Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Podium tej klasyfikacji uzupełniły załogi Brzeziński/Burkat (+2:23,1 min.) oraz Sroka/Kielar (+3:16,1 min.).

Kolejną rundą polskiego cyklu rajdowego będzie klasyk rozgrywany na mazurskich szutrach, czyli Rajd Polski, który w tym roku będzie obchodził swoje stulecie. Odbędzie się on w terminie 18-20 czerwca, a jego bazą po raz kolejny będą Mikołajki.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.