Listwa - pasek

środa, 14 lipca 2021

Rajd Estonii 2021: Powrót do Europy. Tanak ściga się u siebie

Rajd Estonii w Rajdowych Mistrzostwach Świata gości drugi rok z rzędu. W ubiegłej edycji imprezy na najwyższym stopniu podium stanęli Ott Tanak i Martin Jarveoja pokonując o 22,2 sekundy Breena i Nagle'a oraz o 26,9 sekundy Ogiera i Ingrassię. W tym roku estoński duet ponownie będzie walczyć o zwycięstwo w lokalnym rajdzie. Wśród 49 załóg na liście są także reprezentanci Polski - Kajetan Kajetanowicz i Maciej Szczepaniak.

Na starcie Rajdu Estonii pojawiło się 10 aut klasy Rally1, 24 klasy Rally2, 2 - Rally3 oraz 13 - Rally4. W kategorii WRC 4 samochody wystawiła ekipa Toyoty (załogi: Ogier/Ingrassia, Evans/Martin, Katsuta/Barritt i Rovanpera/Halttunen), 3 ekipa Hyundaia (Neuville/Wydaeghe, Tanak/Jarveoja, Breen/Nagle) i 2 M-Sport (Greensmith/Patterson, Suninen/Markkula). Prywatnym autem klasy Rally1 rywalizują Loubet i Haut-Labourdette.

W kategorii WRC2 o najlepszy wynik będą rywalizować m.in. Mikkelsen i Floene (Škoda Fabia Rally2 evo), Ostberg/Eriksen (Citroën C3 Rally2), Huttunen i Lukka (Hyundai i20 R5) oraz Gryazin i Aleksandrov (Volkswagen Polo GTI R5).

W WRC3 oprócz wiceliderów kategorii, czyli Kajetanowicza i Szczepaniaka (Škoda Fabia Rally2 evo), zobaczymy także m.in. Kaura i Simma (Volkswagen Polo GTI R5), Lindhola i Hämäläinen (Škoda Fabia Rally2 evo), a także debiutującego w tej klasie Lukyanuka i Fedorova.

Pod względem dystansu Rajd Estonii, siódma runda tegorocznego cyklu WRC, zajmuje trzecie miejsce - za Rajdem Portugalii (337,51 km) i Rajdem Safari, rozgrywanym w Kenii (315,26 km), jednak wygrywa on liczbą odcinków specjalnych. Organizatorzy przygotowali ich łącznie 24. Oczywiście sezon rajdowy trwa, więc kolejne imprezy sportowe mogą okazać się dłuższe.

Rajd Estonii rozpoczął się w czwartek wieczorem, kiedy o 20:38 wystartował OS1 Visit Estonia Tartu 1 (1,64 km), zlokalizowany niedaleko parku serwisowego w miejscowości Tartu. Najszybszy na nim był duet Rovanpera/Halttunen z czasem 1:42,8 min. Jedynie o 0,1 sekundy wolniejsi byli Breen i Nagle. Dalej różnice nie były również duże - 0,4 sek. stracili Suninen i Markkula, 0,6 sek duety: Ostberg/Eriksen, Huttunen/Lukka (najlepsi w WRC2), Lukyanuk/Fedorov (najlepsi w WRC3) oraz Greensmith/Patterson. Dziesiątkę zamknęły załogi Tanak i Jarveoja, Neuville i Wydaghe (obaj po 0,9 sek. straty) oraz Ogier i Ingrassia (+1,2 sek.).

Na piątek organizator zaplanował 2 pętle po 4 odcinki specjalne: Arula (12,68 km), Otepää (17,05 km), Kanepi (16,54 km), Kambja (17,85 km). Sobota będzie miała taki sam układ, jednak zmienią się próby sportowe. Będą to: Peipsiääre (23,53 km), Mustvee (12,28 km), Raanitsa (22,76 km), Vastsemõisa (6,7 km). Na zakończenie dnia załogi przejadą znany czwartku OS w miejscowości Tartu (1,68 km). W niedzielę zaplanowano jedną pętlę składającą się z odcinków: Neeruti (7,82 km), Elva (11,72 km) i Tartu vald (6,51 km), które zostają pokonane dwukrotnie. Ostatnia z wymienionych prób sportowych podczas będzie liczona jako Power Stage.

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz