Listwa - pasek

poniedziałek, 19 lipca 2021

Rajd Estonii 2021: Rovanpera najmłodszym zwycięzcą rajdu WRC w historii. Lukyanuk rolował, ale wygrał w WRC3 [WIDEO]

Kalle Rovapera i Jonne Halttunen wygrali siódmą rundę Rajdowych Mistrzostw Świata - Rajd Estonii. Na mecie załoga Toyoty zameldowała się z przewagą wynoszącą 59,9 sek nad Craigiem Breenem i Paulem Nagle. Na najniższym stopniu stanęli Neuville i Wydaeghe (+1:12,4 min). Kajetanowicz i Szczepaniak rywalizację w klasie WRC3 zakończyli na drugim miejscu (+3:15,9 min.) za Lukyanukiem i Fedorovem, dla których było to pierwsze zwycięstwo w tej kategorii.

Kalle Rovanpera wygrywając Rajd Estonii stał się najmłodszym zwycięzcą w Rajdowych Mistrzostwach Świata, mając 20 lat, 11 miesięcy i 17 dni. Dotychczas wyróżnienie to należało do Jari-Matti Latvali, który stanął na najwyższym miejscu podium w Rajdzie Szwecji w 2008 roku mając 22 lata i 313 dni.

Tuż za podium sklasyfikowana została załoga Ogier/Ingrassia (+1:24 min.). Pierwszą piątkę zamknęli Evans i Martin (+2:07,1 min). Szóste miejsce wywalczył najlepszy duet M-Sportu - Suninen i Markkula (+7:07,3 min.). Na siódmej pozycji rywalizację zakończyli Loubet i Haut-Labourdette (+8:48,3 min.) - francuski kierowca w taki sposób wyrównał swój dotychczasowy najlepszy wynik w WRC. 

Dziesiątkę zamknęły załogi jadące autami klasy Rally2. Ósme miejsce zajęli Lukyanuk i Fedorov (+10:16.1 min.) wygrywając w kategorii WRC3, dziewiąte - Mikkelsen i Floene (+10:29,9 min.) wygrywając w WRC2, a dziesiąte Ostberg i Eriksen (+10:46,6 min.).

Dodatkowe punkty na Power Stage'u wywalczyły załogi: Tanak/Jarveoja, Neuville/Wydaeghe (+2,7 sek.), Ogier/Ingrassia (+3,6 sek.), Evans/Martin (+4,4 sek.) i Rovanpera/Halttunen (+9,4 sek.).

Zwycięstwo w Rajdzie Estonii powiększyło przewagę Sebastiena Ogiera w klasyfikacji generalnej. Francuz wywalczył już 148 punktów i ma 37 pkt. przewagi nad Evansem. Aktualnie trzecie miejsce zajmuje Neuville, który zdobył, jak dotąd, 96 "oczek".

W klasie WRC2 na podium, oprócz wspomnianych dwóch norweskich załóg Mikkelsen/Floene i Ostberg/Eriksen, stanęli Bulacia Wilkinson i Der Ohannesian. Dzięki wygranej Mikkelsena na dodatkowo punktowanym Power Stage'u kierowca zgarnął komplet punktów z Rajdu Estonii i umocnił się na pozycji lidera w klasie. Na swoim koncie ma 98 punktów, a goniący go Ostberg - 11 mniej.

W WRC3, w którym startowali Kajetanowicz i Szczepaniak, pewne zwycięstwo odnieśli debiutanci w tej klasie - Lukyanuk i Fedorov. Rosjanie, mimo rolki na Power Stage'u (film poniżej), zakończyli rywalizację z bardzo dużą przewagą nad drugimi Polakami (+3:15,9 min.). Podium skompletowali Heikkila i Luhtinen (+4:14,4 min.), którzy w WRC3 rywalizowali drugi raz w swojej karierze, zdobywając ponownie trzecie miejsce.

– Rajd Estonii kończymy na drugim miejscu i oczywiście jesteśmy z tego zadowoleni. Podjęliśmy rękawicę, by walczyć o dodatkowe punkty na Power Stage. Wygraliśmy pierwszy przejazd, ale niestety na drugim zdjęło nam oponę w głębokiej koleinie i nie udało się. Choć adrenalina buzowała we krwi i momentami chciało się cisnąć na sto procent, od początku do końca, naszym celem jest mistrzostwo świata, a to plan długofalowy – powiedział na mecie Rajdu Estonii Kajetan Kajetanowicz. Pełne podsumowanie rajdu z jego perspektywy i całą wypowiedź przeczytacie klikając w link poniżej.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Estonii 2021: Drugie miejsce Kajetanowicza i Szczepaniaka w Rajdzie Estonii 2021!

W klasyfikacji punktowej klasy WRC3 bez zmian liderem jest Yohan Rossel (98 pkt.). Drugi jest "Kajto" mając na koncie 82 punkty, a trzecie miejsce należy do Nicolasa Ciamina (57 pkt.).

W JWRC zwyciężyli Pajari i Salminen z przewagą 24,1 sek. nad Armstrongiem i Hallem. Na trzecim miejscu, po awarii wału napędowego w Fordzie Fiesta Rally4 duetu Koči/Těšínský, sklasyfikowani zostali Sesks i Francis (+56,4 sek.).

fot. redbullcontentpool.com

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku oraz do śledzenia naszego Instagrama, aby być na bieżąco.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz