Listwa - pasek

czwartek, 30 maja 2024

Rajd Sardynii 2024: Nowy typ harmonogramu WRC. Polacy wracają na odcinki specjalne

Szósta runda Rajdowych Mistrzostw Świata będzie sprawdzeniem nowego typu harmonogramu. Tegoroczny Rajd Sardynii (31.05 - 2.06) wyróżnia się tym, że pierwsze odcinki są w piątek, a nie w czwartkowy wieczór. Do startu we włoskiej rundzie zgłosiło się 81 załóg, w tym dwie polskie - Kajetanowicz i Szczepaniak oraz Chwist i Heller.

Listę zgłoszeń otwierają aktualni liderzy klasyfikacji generalnej sezonu WRC - Neuville i Wydaeghe. Zespół Hyundai'a wystawił dwie inne załogi: Tanak/Jarveoja i Sordo/Carrera. W barwach zespołu Toyoty pojadą Evans i Martin, Ogier i Landais oraz Katsuta i Johnston. M-Sport wystawił dwa auta, a w nich zobaczymy duety Fourmaux/Coria oraz Munster/Louka. 

W roku 2023 w Rajdzie Sardynii zwyciężył Thierry Neuville, dla którego było to trzecie zwycięstwo w tej imprezie. Najwięcej razy na najwyższym stopniu podium stawali Loeb oraz Ogier - było tak aż czterokrotnie. To właśnie Sebastien Ogier jest najczęściej typowany do wygranej w tegorocznym Rajdzie Sardynii.

Dalej na liście widnieją załogi, które pojadą autami klasy Rally2. Najwyżej umieszczeni na niej są Rossel i Boulloud, aktualni liderzy WRC2. Rywalizować będą z nimi m.in. Kajetanowicz/Szczepaniak, Ciamin/Roche, Pajari/Malkonen, Solans/Sanjuan i Chwist/Heller. W samochodach Rally2 zobaczymy także duety Solberg/Edmondson i Gryazin/Aleksandrov, jednak nie zgłosili się oni do zdobywania punktów w swojej kategorii. Łącznie na starcie Rajdu Sardynii stanie 41 aut klasy Rally2.

ZOBACZ TEŻ: Rajd Sardynii 2024: Kolejne wyzwanie Kajetanowicza, kierowca ORLEN Rally Team gotowy na Rajd Sardynii!

Kategorię WRC3 wypełniają załogi startujące Renault Clio Rally3 oraz Fordami Fiesta Rally3. Nie zabrakło aktualnych liderów - Jurgensona i Oji. Rajd Sardynii jest także jedną z pięciu rund dla zawodników JWRC. Niestety, na jej starcie nie pojawią się Matulka i Dymurski ze względu na zmianę planów na resztę sezonu.

ZOBACZ TEŻ: Czas na Rajd Nadwiślański. Nowe plany Matulki

Pierwszą możliwością sprawdzenia ustawień i rajdówek na trasie będzie shakedown, który rusza o 8:01 w piątek (31.05) znany z poprzednich lat jako OS1 przygotowywany przez organizatorów w różnych konfiguracjach. Relację na żywo z niego będziecie mogli obejrzeć jutro od godziny 8:00 w poniższym oknie.

Pierwszym odcinkiem Rajdu Sardynii będzie piątkowy OS Osilo-Tergu (25,65 km), który startuje o 14:33, natomiast godzinę później pierwsi zawodnicy ruszą do OS Sedini-Castelsardo (13,26 km). Obie te próby tworzą pętlę, która zostanie przejechana ponownie. 

Sobota (1.06) będzie najtrudniejszym dniem zmagań. Załogi będą miały do pokonania łącznie 8 odcinków specjalnych o długości blisko 150 km jedynie z możliwością zmiany opon. Do południa zawodnicy pokonają 2 pętle po 2 odcinki: Tempo Pausania (12,03 km) oraz Tula (22,61 km). Po południu na startujących ponownie będą czekać 2 pętle po 2 odcinki - tym razem będą to Monte Lerno-Monti di Ala (25,33 km) i Coiluna-Loelle (14,53 km). Serwis zaplanowano dopiero na koniec dnia.

Niedziela (2.06) będzie składać się z dwóch OSów pokonywanych dwukrotnie. Będą to odcinki Cala Flumini (12,55 km) oraz Sassari-Argentiera (7,1 km), z czego ten drugi będzie Power Stagem. Dodatkowo punktowana próba wystartuje o godzinie 12:15.

Wszystkie odcinki specjalne Rajdu Sardynii będzie można obejrzeć na żywo za pośrednictwem kanału TV Motowizja oraz strony internetowej rally.tv.

fot. redbullcontentpool.com, kajto.pl

Zapraszamy do polubienia fanpage MotoReporter na Facebooku, aby być na bieżąco.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz